Із автівки в супроводі озброєних поліцейських виходить жінка. Вже понад рік вона під цілодобовою державною охороною. Жінка веде 12-річного сина до психолога. Останні три роки всій сім’ї регулярно погрожують та залякують. Усе — через конфлікт за будинок у передмісті Києва.

До будинку, де вона жила разом з матір’ю та двома дітьми, у 2016 році вдерлися з десяток чоловіків. Вони силою змусили жінок залишити дім. Було холодно. Мати Ольги встигла тільки забрати кілька курток з вішаків у коридорі. Ольга та її сусіди викликали поліцію чотири рази, але ті не втручалися. Правоохоронці просто їхали геть, коли бачили що відбувається.

Історія Ольги Матвієнко непоодинока. І журналісти викрили кілька схем, які дозволяють забирати в киян дорогу нерухомість. Людей вводять в оману, пропонуючи підписати невигідні угоди, або просто підробляють документи на житло.

Журналісти «Слідства.Інфо» кілька місяців досліджували, як працюють такі оборудки, та зрозуміли, що вони не можуть відбуватися без участі правоохоронців. А поліцейські, які мали б викривати афери, схоже, самі беруть у них участь.

ЗАХОПЛЕННЯ БУДИНКУ

Нині озброєні охоронці супроводжують Ольгу Матвієнко на роботу, за покупками і навіть чергують в її домі вночі. Спецпризначенці супроводжують та охороняють дім від нападів. Жінка каже, що їй регулярно погрожують люди, причетні до захоплення будинку.

Озброєні охоронці супроводжують Ольгу Матвієнко на роботу, за покупками та навіть чергують в її домі вночі

Озброєні охоронці супроводжують Ольгу Матвієнко на роботу, за покупками та навіть чергують в її домі вночі. Фото — Слідство.Інфо

У 2016 році Ольга дізналася, що її колишній чоловік заклав їхній родинний будинок на Київщині за велику позику в столичної «інвестиційної компанії». Оскільки він зробив це без її відома, жінка звернулася до поліції. За її словами, через кілька місяців їй подзвонив слідчий і сказав, що з нею хоче зустрітися один впливовий чоловік.

Вони зустрілися в кафе в передмісті Києва. Ольга каже, що цей чоловік нібито вимагав у неї 70 тисяч доларів, або ж погрожував влаштувати проблеми за допомогою «зв’язків у правоохоронних органах». Пізніше вона дізналася, що чоловіка звати Олександр Білик і він працював у київській поліції. Згодом Ольга побачить його і серед тих, хто прийшов виселяти її з будинку. Те, що Олександр Білик був у її домі, офіційно зафіксували правоохоронці — відповідний рапорт написав працівник внутрішньої безпеки поліції.

Представники «інвестиційної компанії» стверджують, що Білик приїхав до будинку Ольги Матвієнко, щоб «попити там чай з новим власником».

Ольга більш ніж півтора року не могла потрапити до власної оселі, доки не виграла суд. Коли жінка нарешті повернулась додому, зникла частина одягу й техніки. Дорогий синтезатор сина, за словами Ольги, вона знайшла через соціальні мережі вже у квартирі нових власників. Її сауна стала складом невідомих речей, які, судячи з усього, належали іншим жертвам квартирних афер. А в самому домі жінка знайшла із сотню ключів від невідомих приміщень.

Коли Ольга Матвієнко нарешті повернулася додому, зникла частина одягу й техніки. Її сауна стала складом чужих речей, а також жінка знайшла в домі із сотню ключів. Від яких приміщень — невідомо.

Щоранку Ольга прокидається з думкою, що до її буднику знову можуть увірватися й вона разом з дітьми опиниться на вулиці.

«ІНВЕСТОРКА» З СУПЕРМАРКЕТУ

З Ольгою нас познайомив інший потерпілий, який опинився у схожій ситуації, білорус Віктор Романович. У 2015 році йому терміново знадобилися гроші, тож він позичив 50 тисяч доларів у тієї самої «інвестиційної компанії», що й колишній чоловік Ольги Матвієнко. Як гарантію Віктор заклав свій пентхаус у Києві. Але приблизно за рік квартира з усім майном, речами та меблями опинилася в руках інших людей.

Віктор Романович заклав свій пентхаус у цьому будинку «інвестиційній компанії». Фото — Слідство.Інфо

Журналісти з’ясували, що на час підписання угод «інвестиційної компанії» юридично не існувало. Тому всі позичальники укладали договори зі звичайними людьми, яких «знаходили» представники так званої «компанії». Велику суму і Віктору Романовичу, і колишньому чоловіку Ольги Матвієнко позичила сімейна пара, де жінка працює в супермаркеті, а чоловік — таксистом. Це подружжя і стало новими власниками нерухомості Віктора та Ольги. Нібито через те, що позичальники не повернули вчасно борги. Хоча, за словами Віктора, він щомісяця справно сплачував відсотки від позики, але всі розрахунки відбувалися готівкою і без будь-яких чеків — такими нібито були умови кредиторів.

Згідно із законом, людей можуть виселяти з житла виключно за рішенням суду та в присутності поліції. Але журналісти знайшли з десяток позичальників, які підтвердили, що представники «інвестиційної компанії» самі вирізали замки у квартирах і виселяли власників. Усі речі й майно жертв квартирних афер лишалося іншим людям. Коли представники «компанії» прийшли до Віктора, і він, і його дружина були на роботі.

«Ми залишилися в шоковому стані, буквально з торбинкою в руках. У тому самому одязі, в якому виходили на роботу», — згадує дружина Віктора Юлія.

Судячи з усього, представники «інвестиційної компанії» й не мали на меті повернути позичені гроші, а просто хотіли отримати дорогу столичну нерухомість

ЦІННИЙ КАДР

Уже після того, як у квартирі Віктора Романовича змінили замки, він зміг повернути собі права на житло, але все ще мусив повернути борг. Він звернувся до нотаріуса Олени Верповської, щоб остаточно закрити квартирне питання. Та, як розповіла журналістам сама Олена, згодом до неї приїхала так звана кредиторка та заявила, що погашення позики неможливе. А люди, які її супроводжували, нібито погрожували й залякували нотаріуса. Серед візитерів був і Олександр Білик. Помічник Верповської викликав патруль.

«Коли приїхала поліція, до них вийшов Білик. Я не знаю, про що він з ними розмовляв. Коли зайшли поліцейські і я побачила цих двох жовторотиків, вибачте, то я все зрозуміла», — розповіла Верповська.

Олександр Білик був і серед тих, хто захоплював квартиру білоруса Віктора Романовича. Його звільнили з поліції за кілька місяців до цих подій. Тодішнє керівництво характеризувало його як недисциплінованого працівника, що агресивно поводився та нібито систематично вимагав гроші в громадян. Відтак Білик на деякий час влаштувався на роботу в неіснуючу «інвестиційну компанію», це підтвердили журналістам її представники.

Олександра Білика звільнили з поліції за кілька місяців до подій з квартирою білоруса Романовича. Тодішнє керівництво характеризувало його як недисциплінованого працівника, що агресивно поводився та нібито систематично вимагав гроші в громадян. Та у 2017-му Білик повернувся на роботу в поліцію. На сьогодні він — начальник відділу з розкриття особливо тяжких злочинів київської поліції. Фото — Слідство.Інфо

У березні 2017-го Білик повернувся на роботу в поліцію. Спершу працював рядовим інспектором у райвідділку одного зі спальних районів столиці. Але буквально за два роки піднявся кар’єрними сходами до заступника начальника відділу з розкриття особливо тяжких злочинів київської поліції. Це нова структура, якою пишається керівництво Нацполіції, іменуючи її «службою детективів».

Утім, навіть після поновлення в поліції Білик продовжив тісно спілкуватися з представниками неіснуючої «інвестиційної компанії». Журналісти Слідства.Інфо з власник джерел отримали телефонні з’єднання представників компанії, та побачили, що поліцейський підтримував зв’язки з ними щонайменше до середини 2018 року.

Він регулярно спілкувався телефоном з людиною, яка називає себе представницею компанії та з їхньою менеджеркою. Іноді кількість з’єднань поліцейського з ними сягала десятка на день. Білик активно спілкувався й з так званою кредиторкою, що працює в супермаркеті, та нотаріусами, які співпрацювали з фейковою «інвестиційною компанією».

Репортери зустрілися з людиною з кримінального світу столиці, щоб з’ясувати, яка роль Білика та інших правоохоронців у схемах із нерухомістю. Цю людину звати Анатолій Остапенко. У якийсь момент він почав співпрацювати зі слідством та приховано фіксував афери з житлом однієї зі столичних груп, яку пізніше затримали правоохоронці. Ім’я Олександра Білика йому добре знайоме.

«На Білику здебільшого закручені кредитні спілки. Вони видають гроші потенційним людям, яких вже заздалегідь можна пограбувати. Тому вони вишукують такі ситуації, користуючись, знову таки, правоохоронною системою», — розповів журналістам Анатолій Остапенко. За його словами, таких «кредитних» груп більше десяти лише в Києві.

Олександр Білик на роботі в столичній поліції має доволі скромну зарплату — близько 13 тисяч гривень на місяць. Трохи менше отримує його дружина, яка викладає в університеті. Водночас у родини чотири столичні квартири, дві з яких — у новобудовах.

Коли журналісти чекали Білика біля його роботи та будинку, регулярно бачили там припаркований позашляховик Audi Q7. Вартість такої машини — близько 35 тисяч доларів. У декларації Білика цього авто немає. Також за останні роки поліцейський 12 разів літав за кордон, в Катар.

Журналісти регулярно бачили біля роботи та буднику Білика позашляховик Audi Q7. Вартість такого авта близько 900 тисяч гривень. Фото — Слідство.Інфо

Спілкуватися з журналістами Слідства.Інфо Олександр Білик відмовився. Він проігнорував питання і про його участь у силових захопленнях нерухомості, і про вимагання грошей в Ольги Матвієнко.

Прокуратура Київської області разом з поліцією нині розслідують захоплення будинку Ольги, перевіряють і причетність Білика до цих подій. Однак підозру Білику в цій справі не оголошували. Він продовжує працювати в поліції та розслідувати тяжкі кримінальні злочини.   

«СПІЙМАЙ МЕНЕ, ЯКЩО ЗМОЖЕШ»

Однак вдається пережити втрату оселі не всім жертвам аферистів. Правоохоронці довели до суду щонайменше одне вбивство киянина. Спершу чоловіка обманом умовили пустити до своєї київської квартири квартирантів, які нібито мали допомогти розрахуватися з великим боргом за комунальні послуги. Втім, коли чоловік повернувся, його квартиру вже готували до продажу. Тоді його викрали й відвезли в село на Сумщині. Там спершу сильно побили, а потім задушили. Труп закопали під мостом у селі неподалік. Це угруповання затримали.

Під час розслідування правоохоронці вважали, що до діяльності цієї групи злочинців можуть бути причетні київські поліцейські.

У цьому випадку групу зловмисників, яка працювала в Києві у 2011-2016 роках, здебільшого цікавили незахищені особи: пенсіонери, одинокі пияки або ж люди з психічними захворюваннями. Їх змушували підписувати невигідні документи, а в разі відмови — викрадали або ж убивали, а їхня нерухомість переходила до рук зловмисників.

У 2016 році внутрішня безпека поліції разом з Генпрокуратурою прийшли з обшуками до карного розшуку київської поліції. Вони обшукували кабінети кількох правоохоронців, зокрема й заступника начальника одного з відділів карного розшуку Михайла Швалюка. Під час спецоперації в його робочому сейфі знайшли 104 тисячі доларів і копії документів на різну нерухомість. Прокурори вважали, що Швалюк причетний до квартирних афер — він збирав інформацію про людей напередодні того, як шахраї відбирали їхнє житло. Попри це, прокурори не знайшли переконливих доказів, щоб оголосити Швалюку підозру. Він продовжив працювати в карному розшуку.

Документ, який опинився в розпорядженні журналістів. Слідство.Інфо

Через два роки правоохоронці знову шукали докази причетності Швалюка до квартирних афер, але вже в новій справі — поліцейський міг керувати іншим шахрайським угрупуванням, яке також з великим розмахом відбирало київські квартири. Відтак до розслідування залучили внутрішню безпеку поліції. Ця група «працювала» переважно з комунальними квартирами, власники яких померли, а прямих спадкоємців не було. Журналісти підрахували, що за кілька років зловмисники заволоділи нерухомістю майже на три мільйони доларів.

Восени групу затримали, але достатніх доказів причетності Швалюка так і не знайшли. Попри це, журналісти Слідства.Інфо мають інформацію, що Швалюк контактував щонайменше з одним учасником групи — нотаріусом Олександром Шупенею. Ми проаналізували телефонні з’єднання поліцейського та з’ясували, що він щонайменше шість разів зідзвонювався із самим Шупенею після затримання, і ще двічі — з рідним братом нотаріуса.

За версією прокурорів, Шупеня незаконно переоформив понад 70 квартир. Але журналісти застали нотаріуса в його робочому кабінеті. Попри офіційні підозри в злочинах, нотаріус продовжує працювати й оформлювати майнові угоди. Він стверджує, що не знає Швалюка, й ніколи з ним не спілкувався.

«Я не спілкувався зі Швалюком, я навіть не знаю, хто це такий і як він виглядає. Чесно вам кажу, як воно є. Мені приховувати нема чого», — сказав нотаріус, випроваджуючи нас зі свого кабінету.

Натомість поліцейський Швалюк визнав, що справді в останні три роки спілкувався з підозрюваним нотаріусом. Але запевняє, що розмовляли вони тільки про розслідування квартирних афер, до яких міг бути причетний нотаріус. За даними журналістів, внутрішня безпека поліції продовжує шукати зв’язки групи з правоохоронцями, зокрема, й зі Швалюком.

Достатніх доказів причетності Швалюка до афер з нерухомістю слідчі так і не знайшли. На фото — заступник начальника одного з відділів карного розшуку Києва Михайло Швалюк. Слідство.Інфо

Півроку тому Швалюку все ж оголосили про підозру в незаконному збагаченні через 104 тисячі доларів, які знайшли в його сейфі. Але згодом всі претензії щодо походження цих грошей зняли, тож поліцейських повернув їх собі.

Журналісти поспілкувалися з керівником київської поліції про його підлеглих, які фігурують у розслідуванні Слідства.Інфо. За словами Андрія Крищенка, він не бачить підстав для їхнього звільнення, доки не буде обвинувального вироку суду. А обох поліцейських він називає «досвідченими працівниками».

І Олександр Білик, і Михайло Швалюк продовжують працювати на своїх посадах.