У четвер мер Києва Віталій Кличко заявив, що у 50-річного киянина діагностували коронавірус у приватній лікарні, але заклад нікого не поінформував про це. Водночас ще у понеділок представник клініки “Євролаб” заявляв, що вони отримали чотири позитивних тести про коронавірус, однак держоргани на їхні дані ніяк не відреагували. Наразі тестування у приватних медичних закладах фактично призупинено.

Ситуація з тестуванням на хворобу, через яку в Україні вже тиждень триває карантин, виглядає несистемною і хаотичною. Станом на 18 березня державна референс-лабораторія протестувала лише близько 640 зразків, що є одним із найнижчих показників серед уражених вірусом країн світу.

За словами чиновників, на вихідних до України має приїхати велика партія тестів  з Китаю чи то мільйон, чи то десять мільйонів одиниць. Посадовці плутаються в своїх повідомленнях. 

“Слідство.Інфо” розбиралося, яка ситуація з тестами в країні сьогодні і виявило, що багато лікарень у Києві та регіонах закуповують їх самотужки. Це свідчить про те, що централізованих надходжень немає. Ми також з’ясували, кому саме у першу чергу мають робити тестування на небезпечний вірус.

Різновиди тестів

Сьогодні кількість проведених тестувань на коронавірус в Україні є одним із найнижчих серед показників країн, для яких така інформація збирається. Станом на 18 березня вірусологічна референс-лабораторія Центру громадського здоров’я дослідила більше 640 зразків з усієї України. Центр — головний орган в країні, який здійснює моніторинг захворювань і епіднагляд. 

ФОТО УНІАН, автор Микола Тис

Водночас деякі медики занепокоєні ситуацією із тестуванням в нашій державі. “Місія Всесвітньої організації охорони здоров’я не розуміє, чому в Україні так мало проводиться тестів на виявлення коронавірусу. Чого ми чекаємо? Чому так багато людей, які мають схожі до коронавірусу симптоми, вмирають від них (у нас таких випадків, за моєю інформацією, зараз багато), але їх так і не тестують? Людині ставлять вірусну пневмонію і ніхто не намагається діагноз підтвердити або спростувати. Думаю, просто бояться. Бо якщо ми завтра дізнаємося, що в нас не 10, а 10 тисяч інфікованих, ситуація буде зовсім інша. І вона вимагатиме від влади інших заходів”, говорить лікар-інфекціоніст Юрій Жигарєв. 

ЧИТАЙТЕ  ТАКОЖ В Україні закупили понад 5,5 тисяч тестів на виявлення коронавірусу — дані з ProZorro

В Україні коронавірус виявляють двома видами тестів лабораторним та швидким. Лабораторний тест це тест полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Для його визначення робиться забір слизу з дихальних шляхів. Цей тест вважають більш точним через чутливість і здатність визначати навіть “уламки” вірусу. Станом на 20 березня проводять його у Центрі громадського здоров’я (ЦГЗ) та одинадцяти обласних лабораторіях.

Швидкий тест проводиться через кров. Він схожий на тест на вагітність, або гепатит, для проведення якого не потрібні особливі умови. Тест визначає антитіла до коронавірусної інфекції. Однак він може давати хибний результат, наприклад, тоді, коли людина щойно захворіла. Тобто попри негативний результат тесту, людина може насправді мати коронавірус і бути джерелом зараження для інших. 

ФОТО УНІАН, автор Олександр Прилепа

Тестування потрібне передусім для того, щоб зрозуміти епідемічний стан в країні. Відстеження динаміки розвитку захворювання дозволяє планувати карантинні та обмежувальні заходи, робити економічні прогнози, розуміти джерела поширення вірусу, причини його важких випадків, способи виходу з карантину.  

За словами екс-заступника міністра охорони здоров’я Павла Ковтонюка, Україна не має стратегії тестування, що в подальшому може призвести до несистемних державних кроків: “Головне почати системне виявлення захворювання, щоб розуміти, які заходи і в яких регіонах потрібно вводити. Другого квітня ми маємо знати результати карантину. Як ми його будемо знати, якщо навіть не зрозуміло, скільки у нас реальних хворих було на його початок?”. 

Приватні лабораторії

Наприкінці минулого тижня у Києві тестування на коронавірус почали проводити приватні клініки та лабораторії. Зокрема, клініки “Євролаб” та “Нова”. За інформацією “Слідства.інфо”, кілька тестів провела також Universum Clinic. Уже 16 березня “Євролаб” заявив, що призупиняє це робити через закінчення тест-систем. Людей почали записувати в лист очікування, поновити тестування обіцяли 20 березня, проте вже 18 березня автовідповідач клініки повідомив, що закладу “відмовлено в поставці тест-системи на виявлення коронавірусу”. 

ФОТО УНІАН, автор Олександр Синиця

Експрес-тест в “Євролабі” коштував 1,5 тисячі гривень, а лабораторне ПЛР-тестування 16 тисяч. Фінансовий директор клініки Андрій Пальчевський 16 березня заявив, що  завдяки тестам клініка визначила і внесла в зону ризику чотири людини: “Центром громадського здоров’я досі не було досліджено жодного. Виходить, люди на місцях сигналізують про хвороби, а на горі робиться все, щоб це закрити”.  

Станом на 18 березня більшість приватних лабораторій Києва не проводили тестування на коронавірус, не планували це робити зокрема й дві великі лабораторії Synevo та “Діла”. 

“Я не бачу необхідності в тому, щоб люди з вулиці приходили і тестувалися експрес-тестами у приватних лабораторіях. Але якщо говорити про тестування методом ПЛР,  то було би доцільно робити так, щоб приватний медичний центр з відділенням інтенсивної терапії, який не має своєї лабораторії, міг провести такий тест в іншій приватній лабораторії”, говорить інфекціоніст Федір Лапій.

Ексзаступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк також непокоїться через ситуацію із тестуванням, яка склалася в країні:  “Дуже дивує факт тестування в приватних клініках, коли немає нормального тестування на державному рівні, в регіонах особливо. Все відбувається хаотично. Це тільки підсилює враження, що у цій ситуації кожен сам за себе”.

Регіони шукають тести самі

Інформація з сайту публічних закупівель ProZorro свідчить про те, що тести почали закуповувати деякі регіони самостійно. Робити це вони почали здебільшого вже після повідомлення про першу смерть від коронавірусу, яка сталася 13 березня на Житомирщині. Попри те, що летальні випадки в Європі були зафіксовані ще в середині лютого. 

ФОТО УНІАН, автор В’ячеслав Ратинський

З 13 по 16 березня 100 експрес-тестів купила Черкаська обласна лікарня, 28 тестів Чернігівщина, 27 Київські лікарні, 14 Ізмаїльська лікарня на Одещині, одну упаковку Краматорська дитяча лікарня. За кілька днів показник закупівлі тестів в Україні збільшився у понад десять разів. А станом на сьогоднішній ранок регіони самостійно придбали понад 5,5 тисяч експрес-тестів

За словами Павла Ковтонюка, самостійний пошук і закупівля тестів регіонами свідчить про те, що централізовано вони не надходять: “Обіцяли, що тести будуть в регіонах ще до 13 березня, але я перевіряв це по своїх джерелах їх не було. Люди в міністерстві не контролюють ситуацію. Вони не мають жодного уявлення про те, що із захворюваністю. Відповідно у них немає стратегії”. 

Те, що централізованих поставок тестів не було, підтверджують очільники деяких областей. За словами міського голови Чернігова Владислава Атрошенко, строки поставки тестів МОЗом змінювалися декілька разів. Попри те, що станом на 19 березня на Львівщині найбільше підозр на коронавірусну інфекцію (44 підозри станом на ранок 20 березня), уряд експрес-тести у Львів теж не передавав. Нещодавно місто самотужки закупило 200 штук, заплативши за них 1,5 мільйона гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Коронавірус: хаотичні закупівлі першої необхідності

Заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко відповів на запитання “Слідства.Інфо” під час онлайн-брифінгу 19 березня. За його словами, експрес-тести зараз можна отримати не тільки в державних закладах: “Вже більше 40 тисяч експрес-тестів розійшлися по території України. Закуповуються вони в більшості випадків у дистриб’юторів, які є на території Україні. В той же час Україна вживає заходів для того, щоб забезпечити із державного розподілу експрес-тести. Першу поставку великої партії ми очікуємо 21-22 березня, щоб її в подальшому розподілити у всі області”. 

Крім того, Віктор Ляшко заявив, що МОЗ працює з приватними лабораторіями, щоб дозволити їм проводити ПЛР-діагностику та зменшити навантаження на державні вірусологічні лабораторії, які працюють у цілодобовому режимі. 

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що до 22 березня в Україну надійде партія у 10 мільйонів експрес-тестів. А 19 березня народний депутат та операційний директор ProZorro.Продажі Андрій Мотовиловець повідомив, що він супроводжуватиме український ІЛ-76, який 21 березня прийме медичний вантаж у Китаї.

Кого перевіряють на вірус

Перелік пацієнтів, яких мають тестувати на виявлення коронавірусу, є в Наказі МОЗ від 21 січня 2020 року. Відповідно до нього, медперсонал має передавати у спеціальні лабораторії зразки від госпіталізованих пацієнтів, які: 

  • мають тяжку гостру респіраторну інфекцію, гарячку, кашель, у той час, коли жоден інший чинник не може пояснити ці симптоми;
  • подорожували або проживали у китайському місті Ухань за 14 днів до початку прояву симптомів;
  • є медиками, які  працювали у середовищі, де лікуються пацієнти з ГРВІ, незважаючи на місце проживання або здійснені подорожі;
  • ті, у кого хвороба перебігає неочікувано, особливо при несподіваному погіршенні стану, попри відповідне лікування, незалежно від місця проживання або подорожування;
  • ті, у кого є респіраторне захворювання будь-якої тяжкості, якщо за 14 днів до початку захворювання відбувся контакт з особою з підтвердженим випадком коронавірусної інфекції/людина перебувала в закладі охорони здоров’я в країні, де фіксували випадки внутрішньо госпітальної передачі вірусу/здійснювала візит на ринки живих тварин у місті Ухань в Китаї/мала прямий контакт з твариною, якщо встановлено, що ця тварина була джерелом 2019-nCoV.

ФОТО УНІАН/автор Тарас Кошуба

Безкоштовним тестування на коронавірус має бути лише у визначених державних лікарнях для госпіталізованих, які мають відповідні показання. Так у столиці визначили сім баз для госпіталізації осіб з підозрою на  COVID-19: три – для дорослих, три – для дітей і одну – для вагітних. Це Олександрівська клінічна лікарня, міська клінічна лікарня № 4, міська клінічна лікарня № 9, міська дитяча клінічна лікарня № 1, міська дитяча клінічна лікарня № 2, міська дитяча клінічна інфекційна лікарня, Київський міський центр репродуктивної та перинатальної медицини. 

У Києві тести на коронавірус закупили 16 лікарень, проте проводять їх лише 7 медичних закладів/ГРАФІКА Слідство.Інфо/автор Наталія Дудінська

Проте навіть показання до тестування зараз не гарантують, що пацієнту його проведуть. Чимало самих пацієнтів, лікарів та експертів розповідають про недоступність тестів у державних лікарнях. “Запас тестів в лікарнях дуже обмежений. Якщо зараз у якусь лікарню ще й просто почнуть приходити люди, щоб протестуватися, то вони вичерпають його дуже швидко. Відповідно коли будуть госпіталізувати хворих у важкому стані, для них не лишиться тестів на підтвердження діагнозів”, говорить інфекціоніст Юрій Жигарєв.