Ігор Коломойський лише три місяці тому повернувся на батьківщину — саме перед інавгурацією Володимира Зеленського. Та навіть цього часу вистачило, щоб олігарх значно підсилив свої позиції.

Коломойський — один з найвідоміших і найзаможніших українських бізнесменів. Торік він потрапив у топ-5 найбагатших українців, поступившись лише Рінату Ахметову. Зі своїми партнерами Геннадієм Боголюбовим й Олексієм Мартиновим Коломойський, за даними YouControl, контролює майже 1000 компаній, а його статки оцінюють у більш ніж мільярд доларів.

У 2017 році після конфліктів з тодішнім президентом Порошенком Коломойський переїхав спершу до швейцарської Женеви, а потім — в Ізраїль. Бізнесмен повернувся в Україну лише нещодавно — за три дні до інавгурації нового президента Володимира Зеленського. Про зв’язок між ними говорять багато, однак прямих доказів впливу олігарха на главу держави наразі немає.

Зі зміною влади Коломойський зміг не лише безперешкодно повернутися додому, а й встиг вирішити чимало своїх проблем. Адже українські суди один за одним ухвалюють рішення на користь олігарха. 

ПриватБанк і 400 об’єктів нерухомості

Першим гучним судовим рішенням стало скасування націоналізації ПриватБанку. Одіозний Окружний адмінсуд Києва вирішив, що Нацбанк України порушив законодавство, націоналізувавши банк, що належав Коломойському. Як писало Слідство.Інфо, таке рішення ухвалила колегія недоброчесних суддів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто скасував націоналізацію ПриватБанку

Уже невдовзі суди ухвалили ще низку рішень на користь колишнього власника банку. 

Печерський райсуд Києва скасував арешт на понад 400 об’єктів нерухомості, які фігурували у справі ПриватБанку й належать пов’язаній з Коломойським компанії «Приватофіс». У рішенні суду йдеться, що «арешт був накладений без доказів пропорційності вартості нерухомого майна, на яке було накладено арешт, із розміром збитку, заподіяного кримінальним правопорушенням».

А в серпні Верховний Суд не дозволив банку стягнути земельну ділянку, яку йому «заборгувала» компанія АС-МВК, також пов’язана з Коломойським. Ідеться про близько 0,2 гектара землі в центрі Києва. Її початкову вартість оцінили в понад 52 мільйони гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як українські олігархи вивели через кіпрське відділення ПриватБанку $5,5 млрд

Завод феросплавів проти НАБУ

На початку червня Конституційний суд обмежив повноваження Національного антикорупційного бюро та заборонив оскаржувати угоди фігурантів антикорупційних розслідувань. Тепер НАБУ не може зупинити корупційні схеми до винесення вироку, поки триває слідство. Позивачем був Запорізький завод феросплавів, що входить до феросплавного холдингу Коломойського.

У Центрі протидії корупції називають таке рішення Конституційного суду «недостатньо обґрунтованим» і «радше політичним». 

«НАБУ використовували цей інструмент дуже ефективно: вони подали позовів на 7 мільярдів гривень і з них рішень на 5 мільярдів вже набрали законної сили. Ці гроші мали повернути державі. А тепер підприємства можуть і вже починають оскаржувати ці рішення суду, що завдасть значних збитків державі», — розповіла юристка ЦПК Олена Щербан Слідству.Інфо.

Коломойський проти Ахметова

На початку червня Коломойський через суд поквитався зі своїм конкурентом у бізнесі — Рінатом Ахметовим, який вже не перший рік очолює рейтинги найбагатших українців. Компанія «Спіріт Фінанс», пов’язана з Коломойським, відсудила в Південного гірничо-збагачувального комбінату Ріната Ахметова 1,3 мільярда гривень начебто невиплачених раніше дивідендів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Ахметов та Янкукович: одна офшорка на двох

Коломойський проти SkyUp

На початку червня Баришівський райсуд Київської області встиг стати справжнім інтернет-мемом. Зокрема, цей суд призупинив ліцензію для конкурента «Міжнародних авіаліній України» Коломойського, авіакомпанії SkyUp. «Перший лоукостер країни», як позиціонує себе авіаперевізник — дочірня компанія туроператора Join!Up, що раніше співпрацював саме з МАУ. А вже навесні 2018 почала літати SkyUp. 

Як пізніше з’ясували «Схеми», жінка, яка позивалася до суду через нібито неякісний сервіс SkyUp, ніколи не подорожувала літаком, не була за кордоном і навіть не мала паспорта. Жінка також підтвердила, що сама не зверталася до суду. 

Згодом Баришівський суд відсторонив невгодну для бізнесмена заступницю голови Нацбанку Катерину Рожкову. Щоправда, це рішення Нацбанк уже встиг оскаржити.

Окрім рішень судів, нещодавно своя людина бізнесмена з’явилася і в вугільному секторі. Новим неофіційним куратором цілої галузі, як стверджує «Економічна правда», став близький до Ігоря Коломойського Віталій Бєляков. 

На початку червня Баришівський райсуд Київської області встиг стати справжнім інтернет-мемом. Зокрема, цей суд призупинив ліцензію для конкурента «Міжнародних авіаліній України» Коломойського, авіакомпанії SkyUp

13 мільйонів доларів від українців

Ще майже 13 мільйонів доларів нафтогазовій компанії Коломойського та Віталія Хомутинніка JKX Oil&Gas мусять заплатити українці — з державного бюджету. Так вирішив Київський апеляційний суд, підтримавши третейський суд Лондона. Компанія Коломойського позивалася до суду, зокрема, через збільшення Верховною Радою плати за користування надрами при видобутку нафти та газу.

Однак це могло обійтися нам і значно більше, адже спершу адвокати олігарха вимагали відшкодування у 250 мільйонів доларів.