Після обрання Володимира Зеленського президентом повернувся в Україну колишній радник Януковича Андрій Портнов. Нині він веде свій Telegram-канал, записує влоги — так звані «Портновості» та є ведучим на каналі NEWSONE. Тепер його знають як юриста, який веде юридичну «війну» з Порошенком і його найближчими соратниками. Портнов подав уже понад десяток заяв про «злочини» Порошенка й постійно коментує перебіг слідства.

Попри те, що він підтримує нову владу й наголошує, що не займатиме жодної посади, про вплив Портнова в юридичних і навіть правоохоронних колах говорять дедалі більше. 

Слідство.Інфо вирішило розібратися, хто ж допомагає Портнову в його юридичних війнах, тобто хто є його командою. Сам колишній соратник Януковича називати імена наближених людей відмовляється. Та й вони неохоче говорять з журналістами.

Офіційні адвокати Андрія Портнова. Слідство.Інфо

Гучні імена колишніх помічників

Перш ніж стати радником Януковича, а потім заступником глави Адміністрації Президента, Портнов був народним депутатом двох скликань. У помічники, зазвичай, брав юристів. Деякі з них мають вплив у новій владі. Приміром, Андрій Богдан, який став керівником Офісу Президента Володимира Зеленського, називав Портнова своїм «багаторічним другом». Серед помічників депутата Портнова також був Геннадій Корбан, який пізніше працював керівником апарату Дніпропетровської облдержадміністрації при Ігореві Коломойському. 

Коли у 2015 році Корбан фігурував у кримінальному провадженні, його захисником був Андрій Смирнов. Торік він виставляв у Facebook спільне фото з Портновим. Нещодавно Зеленський призначив Смирнова заступником керівника Офісу Президента. 

Коли у 2015 році Корбан фігурував у кримінальному провадженні, його захисником був Андрій Смирнов. Торік він виставляв у Facebook спільне фото з Портновим

Але сьогодні відстоюють інтереси Портнова і допомагають у протистоянні з Порошенком юристи з менш гучними іменами. Коли Слідство.Інфо попросило Портнова назвати своїх соратників, він відмовився — сказав, що йому просто зручно не називати їх. «Роботу по Порошенку я не оплачую. Усі українські юристи із задоволенням роблять це безкоштовно», — сказав Портнов.

Оскільки він мав багато судових процесів в Україні та за її межами (судився навіть з Радою Європейського Союзу), ми вирішили дослідити, хто представляє інтереси колишнього політика в судах. Саме ці люди можуть бути найближчим колом Портнова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто такий Андрій Портнов і чому він «воює» з Порошенком

Захисник із «Слуги народу»

Після Революції гідності колишнє керівництво почало залишати Україну. Андрій Портнов не став виключенням. Тоді правоохоронні органи повідомляли, що він фігурує в кримінальних провадженнях. Ми виявили, що один із захисників Портнова у тих справах нині є народним депутатом від «Слуги народу». 

Захисник Портнова післяреволюційних часів — адвокат з Дніпра Станіслав Нікітін, один із засновників адвокатського об’єднання «Юстус». У 2016-2018 роках очолював політичну партію «Україна майбутнього». У 2014 році він з’ясовував, який статус Портнова в кримінальних провадженнях: чи підзахисний є в міжнародному та державному розшуках

Ще один захисник Портнова — Сергій Демченко. Як свідчать документи, він був адвокатом Портнова з 2015 року. Як і його колега Нікітін, Демченко пов’язаний з партією «Україна майбутнього». У 2012-му та 2014 роках він балотувався від цієї партії до Верховної Ради, але не пройшов. У 2015-му намагався пройти в Київську міськраду від УКРОПу, теж безрезультатно. Однак того ж року став депутатом Дніпровської міськради. Великі політичні амбіції адвоката справдилися влітку 2019 року — Демченко потрапив до парламенту від президентської партії «Слуга народу». У Раді він працює в Комітеті з питань правової політики й уже встиг подати пропозиції щодо зміни кримінального законодавства. 

Слідству.Інфо Демченко підтвердив, що був захисником Портнова. Нардеп сказав, що спілкується з Портновим донині, а свою адвокатську діяльність зупинив. 

Перш ніж стати радником Януковича, а потім заступником глави Адміністрації Президента, Портнов був народним депутатом двох скликань. На фото — Портнов у залі засідань Верховної Ради, 7 листопада 2013 року. Володимир Гонтар / УНІАН

Сестра-адвокатка

У справі про стягнення з бюджету майже 7 мільйонів гривень на користь Портнова працювала адвокатка Олена Ісаєвська. Вона його рідна сестра.

Йдеться про листи, які направляла українська влада у 2016-2018 роках уряду Канади. На підставі цього листування канадський уряд продовжив санкції проти Портнова. Листи містили неправдиву інформацію, яка нашкодила його честі й гідності. Саме через це він відсудив державні кошти.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Честь і гідність Портнова можуть обійтися Україні майже в 7 млн грн 

Раніше Ісаєвська працювала в суді — у 2010 році указом Януковича її призначили суддею Печерського районного суду Києва. Але вона припинила суддівську кар’єру й уже четвертий рік знову працює адвокаткою й допомагає брату з його судами. Слідство.Інфо запитало Ісаєвську, чи справді вона робить це безкоштовно. Вона відповіла, що вважає це питання неетичним.

Крім Ісаєвської, інтереси Портнова представляла Марина Парінова. Вона в адвокатурі з 2010 року. Її чоловік Андрій Парінов працює суддею апеляційного суду в Києві. 

Гніздо юристів

Після повернення Портнова в Україну, весною 2019 року, дві його захисниці — Каріна Мікітян і Ганна Косінова — зареєстрували нове адвокатське об’єднання «Колегіум». Вони займалися захистом Портнова з 2014 року. Мікітян була його помічницею, коли він працював народним депутатом. Імена інших юристів вона не назвала. «Це внутрішнє питання команди», — сказала Мікітян Слідству.Інфо.

Свою юрфірму адвокатки Мікітян і Парінова зареєстрували в офісі на Подолі в Києві. У цьому ж офісі вже давно прописали свій бізнес декілька колишніх помічників Портнова. Тут базуються юрфірми адвоката Івана Гранцева й Андрія Мартинюка, які були помічниками нардепа Портнова. Гранцев — давній бізнес-партнер Портнова, у 2000-х вони були співзасновниками компаній «Аудиторська фірма «Моор Стіненс» та «Юридична компанія «Корпоративні технології». 

Серед власників цього офісу на майже 300 квадратних метрів є адвокат Володимир Макар, який також був помічником Андрія Портнова. Адвокати Гранцев і Макар проігнорували питання Слідства.Інфо щодо їхньої участі в захисті Портнова.

Фірми помічників Портнова. Слідство.Інфо

Крім того, Портнов разом з Гранцевим і Макаром є серед засновників громадської організації «Інвестиційна Україна», яка прописана в тому ж будинку на Подолі. 

Можна припустити, що це і є команда юристів Андрія Портнова, які представляють експосадовця на різних фронтах. Чим більше впливу набуватиме сам Портнов, тим впливовішими будуть і люди з його найближчого кола.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ 13 справ Порошенка: чому допитують та обшукують експрезидента