14 березня Державне бюро розслідувань прийшло з обшуками до заступника голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Олексія Омельяна. Суддю підозрюють у наданні неправдивих свідчень про водіння у нетверезому стані його колеги — Олексія Тандира. Служитель Феміди під час комендантської години збив на смерть 22-річного українського захисника, який чергував на пості. Працівники ДБР шукають докази у справі. Журналісти «Слідства.Інфо» вирішили розповісти, чим відомий суддя Олексій Омельян.
Про це повідомляє «Слідство.Інфо».
Сьогодні ДБР провело обшук у заступника голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Олексія Омельяна, якого підозрюють у наданні неправдивих свідчень у справі про водіння у нетверезому стані судді Макарівського районного суду Київської області Олексія Тандира.
ЩО СТАЛОСЯ?
25 травня 2023 року опівночі на Берестейському проспекті у Києві суддя Тандир збив на блокпосту 22-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка, який чергував на пості та розміщував на дорозі пластикові загородження. Військовий загинув на місці, у нього залишились дружина і троє дітей. Суддя Тандир на той момент працював головою суду, служителя Феміди затримали та знайшли в машині недопиту пляшку віскі.
Ми розкажемо, куди витрачаються твої податки. Май сміливість знати! Долучайся до «Слідство-клубу»!
Як встановила експертиза, замість сечі суддя Тандир здав на аналіз слину та воду, аби сфальсифікувати експертизу. Зрештою у Тандира примусово взяли біологічні зразки, щоб перевірити, чи він був п’яним у момент скоєння ДТП. Проведені експертизи Державним бюро розслідувань показали, що Тандир був п’яним, коли збив на смерть військового.
Тандир є офіцером запасу й просився у суду дозволу мобілізуватися, але суд відмовив йому в цьому проханні.
Під час розслідування цієї справи Олексій Омельян надавав свідчення у суді щодо невинуватості колеги.
За кілька днів до обшуків у Омельяна, 11 березня, правоохоронці проводили слідчі дії у будівлі ВККС. У той же день заступник голови ВККС Олексій Омельян раптово пішов на лікарняний.
ХТО ТАКИЙ ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ ВККС
Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оцінює служителів Феміди на відповідність посадам, які вони обіймають. Ця комісія веде облік суддів, проводить їхнє оцінювання, переводить з одних судів до інших, відбирає кандидатів на посади тощо.
Олексій Омельян — заступник голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів з серпня 2024 року. Під час обрання його на посаду суддя був єдиним кандидатом та під час таємного голосування за нього проголосували 12 з 15 членів ВККС.

Заступник голови ВККС Олексій Омельян
У 2011-2012 роках служитель Феміди працював дисциплінарним інспектором у Секретаріаті ВККС, а з 2012 року у Господарському суді Житомирської області.
У 2019 році суддю обрали на посаду безстроково, проте після цього служитель Феміди фактично не здійснював правосуддя: спочатку Олексій Омельян перебував у відрядженні у Національній школі суддів, а потім, взяв відпустку по догляду за дитиною.
У 2022-2023 роках Омельян був начальником групи відділення забезпечення міжнародного співробітництва Адміністрації Державної прикордонної служби. Після призначення на посаду члена ВККС суддя демобілізувався.
У вересні 2024 року Третя дисциплінарна палати Вищої ради правосуддя відкрила дисциплінарну справу щодо Омельяна. Підставою для цього стала скарга начальниці Юридичного управління ВККС Наталі Кідіної, яка стверджувала про неетичну поведінку заступника.
Під час робочих нарад служителька Феміди стала жертвою цькування зі сторони заступника голови ВККС. Суддя прямо звинуватив колегу у некомпетентності, невиконанні обов’язків з забезпечення діяльності Комісії, а також погрожував позбавити її доплат до посадового окладу. За словами Кідіної, така поведінка була спричинена тим, що суддя відмовилася виконувати незаконні, на її думку, вказівки нового керівництва. Тоді Омельян вимагав відрядити секретарів у приймальній нового керівництва.
Наталя Кідіна була проти такого відрядження, адже робота у приймальній керівництва не передбачена посадовими інструкціями державних службовців Секретаріату та у кожного працівника є своє коло обов’язків.
У січні 2025 року ВРП закрила дисциплінарну справу проти Олексія Омельяна та зупинила провадження через недостатню доказовість (2 людини свідчили на боці Кідіної та 2 людини були на боці Омельяна).
СТАТКИ СУДДІ
Згідно з декларацією за 2023 рік, Олексій Омельян і його родина володіють чималою кількістю майна. Зокрема суддя має три квартири у Києві — площею 72,6, 133,7 та 76,5 квадратних метра, а також земельні ділянки на Київщині загальною площею 4 339 квадратних метрів.
У власності родини судді є також два будинки у Київській області площею 195,4 та 71,3 квадратних метра, домоволодіння площею 95,6 квадратних метра на Хмельниччині. Серед незавершених об’єктів будівництва у Києві — дачний будинок площею 298 квадратних метрів.
Омельян задекларував два гаражі, а також Toyota Corolla 2014 року та Mitsubish Pajero Sport Wagon 2012 року.
Усі ці події з обшуками у ВККС ніяк не коментували. Однак у заплановане на 17 березня засідання Вищої кваліфікаційної комісії суддів служителі Феміди додали питання про необхідність дотримання гарантій незалежності ВККС.