В серпні станція метро Героїв Дніпра – звідки оболонці та мешканці прилеглих до столиці міст навіть в годину пік можуть за 20 хвилин дістатися центру Києва, опинилась в епіцентрі скандалу. Прямісінько над станцією метро взялися зводити торгово-розважальний комплекс.unnamedКиянка Ольга, будинок якої знаходиться поруч зі станцією метро Героїв Дніпра, згадує як усе починалось: «З’явився зелений паркан, на якому була табличка – «планове зміцнення ґрунтів», тобто ґрунти можна зміцнювати хімічно, технічно… Але досить швидко стало зрозуміло, що це буде не планове зміцнення, а просто черговий торговий центр».

Повністю розвіяв сумніви Ольги банер, який з’явився над парканом, що огороджував нове будівництво. «Оазис» – таку назву запланували для нового тогрого-розважальнгого комплексу над станцією метро.

Ольга пригадує, ночами грюкіт від будівництва заважав спати. Тоді ж дівчина зверталась до поліції. Щоправда, на виклик так ніхто і не приїхав.unnamed_-1

– Вони кажуть: «вибачте, ми нічим вам не можемо допомогти, ви не перша, хто звертається. Вже були скарги, але КМДА дало дозвіл на будівництво – тому ми тут безсилі».

Фактично відтоді традицією для Ольги та її сусідів стало щовечора  збиратися на акції протестів. Та у владних кабінетах – людей не чули.

Воно ж не так уже й далеко це метро, там же всередині люди ходять, поїзда їздять, – показуючи на телефоні свіже відео будівельних робіт наголошує Ольга. – А тут забивають палі, якщо така пригода трапиться вдень, наприклад, цілком може пробити палею вагон метро, – підсумовує Ольга.

 

Саме питання безпеки було першим, що обурило мешканців прилеглих до станції метро героїв Дніпра будинків. То чим може реально загрожувати торгово-розважальний комплекс над метро? Архітектор Анатолій Фролов робить свій висновок:

Під землею знаходиться пульпа, яка рухається. Коли встановлять фундаменти – буде додаткове навантаження на тунель, по якому рухаються вагони. Пульпа підніметься і почне грати. І тоді сам тунель почне опускатися або підніматися. До чого це призведе? Що люди будуть їхати в електричці, пройде якийсь перелом, зрушення – жертви.

unnamed_-2

Поділитися своїми пересторогами і Анатолій Фролов, і Ольга прийшли на громадські слухання щодо будівництва ТРЦ над метро. Варто зазначити, будівництво вже розгорнулось повним ходом, метро в буквальному сенсі тріщить по швах, а думки людей вирішили заслухати тільки зараз.

Збори вирішили провести в маленькій залі школи на Оболоні. Проте людей прийшло так багато, що всі фізично не вмістилися у приміщення. Більшість людей пристає на ідею перенести громадські слухання на вулицю. Поки назовні тривають дискусії, в середині зали представниці ініціативної групи без жодних обговорень намагаються протягнути голосування за рішення підтримати будівництво нового торгово-розважального комплексу над станцією метро. Перші кілька спроб блокують активісти. Під вигуки «Ганьба, Ганьба», представниця ініціативної групи таки видає: «Все, рішення прийнято!».

unnamed_-3

«Слідство.інфо» уточнює: «Скільки голосів було?».

Людмила Мензюк, представниця ініціативної групи:  «Напевно, менше половини, на жаль. Ну… будемо вважати, що я сама прийняла рішення».

А тим часом на вулиці приймають протилежне рішення. Лишень за десять хвилин проти нового ТРЦ збирається понад сотня підписів.

Що дивує в скандальній історії – це позиція власне Київського метрополітену. Попри ледь не щоденну появу нових тріщин керівництво підземки продовжувало стверджувати – будівництво законне і безпечне.

Віктор Брагінський, начальник КП «Київський метрополітен»:

– Станція працює в звичайному режимі. Жодних порушень цілісності несущих конструкцій немає. Це 100%, бо за цим слідкують щоденно… Те, що був порушений свод станції, це була технічна помилка машиніста бурової установки, який поза регламентом замінив бур.

unnamed_-4

Також в цій будівельній історії дивує позиція мера Києва, який не поспішає дослухатися голосу протестувальників.

Віталій Кличко, мер Києва:

Якщо ми хочемо наше місто розвивати,  нам потрібні інвестиції. Без інвестицій буде тяжко.

unnamed_-5

До речі про інвестора і його інтереси. В офіційних витягах з державного земельного кадастру, землю над станцією метро Героїв Дніпра орендує компанія «Єлікон ЛТД». Перші рішення про виділяння в оренду їй землі Київрада приймала ще в 2003-му році. Наступні скликання депутатів тільки подовжували договори оренди. Назву «Єлікон ЛТД» можна побачити і на банері, як замовника будівництва. За даними реєстру фізичних та юридичних осіб, сьогодні кінцева власниця «Єлікон ЛТД» – Тереза Анна Елізабет Брюстер з Сейшельських островів. Юридично компанія зареєстрована у Києві, на вулиці Бестужева, 36, літера А. Щоправда, «Слідству.інфо» не вдалося знайти такого приміщення на цій вулиці.

unnamed_-6

Натомість, ми з’ясували, що ще донедавна у скандального  забудовника була інша власниця. Киянка Ганна Вергелес. Попри те, що нині прізвище Вергелес не знайти у переліку засновників «Єлікон ЛТД», жінка володіє одразу кількома компаніями у столиці. Ганна Вергелес – матір народного депутата Валерія Іщенка. Він – давній соратник київського мера Кличка. З 2008-го року Іщенко почав кар’єру в партії УДАР, став від неї спочатку депутатом Київради, а згодом, парламенту.

Валерій Іщенко, народний депутат:

Це моя мати. Але наскільки я знаю, вона не є, вона не має ніякого відношення. Якщо вона була десь, то зараз компанія давно має інших власників і немає там Вергелес.

І якщо мама народного депутата не збирається брати участь в зведенні ТРЦ над метро, уточнюємо його особисту думку щодо скандального будівництва.

unnamed_-7

Валерій Іщенко, народний депутат:

Дивіться, наприклад, якщо у будівельної компанії є всі дозволи, і вона має право будувати, всі відповідні експертизи пройшла – чому ні? Ну якщо ми йдемо в Європу, чому ми не можемо будувати, і взагалі займатися будівництвом.

Та чомусь, осмислення фрази «йдемо у Європу» у представників влади та звичайних українців кардинально відрізняються.

/Марія Землянська, бюро «Свідомо» для Слідства.Інфо