Він — один з найелітніших кіпрських юристів. Поціновувач дорогого вина, він пишається відзнаками французького уряду та грецьким «Великим хрестом ордену Фенікса», однією з найвищих нагород цієї країни.

Але для одіозного американського політконсультанта Пола Манафорта, Кіпрос Хризостомідес був просто «Доктором К» — майстром на всі руки.

Серед клієнтів кіпрського юриста Хризостомідеса були також колишній президент України Петро Порошенко і російський мільярдер Олег Деріпаска.

Його історія — в матеріалі OCCRP.

Хризостомідес створив десятки підставних компаній для Манафорта та його колишнього компаньйона Ріка Гейтса. Через ці компанії американські лобісти отримували винагороду за політичні консультації в Україні й вивели більш ніж 30 мільйонів доларів. Частину цих грошей вони витратили на розкішне життя у США, уникаючи податків. Загалом компанії Манафорта переказали через офшорні рахунки понад 75 мільйонів доларів.

Через банківські рахунки підставних компаній, які створив Хризостомідес, вони переказували до США платежі з офшорних компаній, які належали соратникам експрезидента України Віктора Януковича. Його Манафорт і Гейтс називали «Великим хлопцем». Запити на перекази направляли безпосередньо до юридичної фірми Хризостомідеса в Нікосії. Про це розповів Гейтс у федеральному суді США у справі Манафорта в серпні 2018 року.

Розслідуванні втручання Росії в президентські вибори США спецпрокурора Роберта Мюллера викрило Манафорта. Уже після «роботи» в Україні, він керував кампанією майбутнього президента США Дональда Трампа. Тепер Манафорта засудили до 7,5 років в’язниці. А також він втратив ліцензію на юридичну практику.

А єдиним наслідком для «Доктора К» стала погана реклама. Журналісти OCCRP не змогли знайти жодних доказів, які б свідчили, що він порушив закон. Він донині залишається одним з найвпливовіших і шанованих діячів групи кіпрських юристів, які свідомо чи несвідомо дозволяють можновладцям скоювати злочини, а відтак ховаються за вивісками юридичних фірм.

«Я особисто, чи будь-хто з нашої юридичної фірми ніколи не радили жодному клієнту скоювати порушення будь-яких норм національного чи міжнародного права», — так відповів Хризостомідес журналістам. — Будь-які такі натяки — не що інше, як підлий наклеп, і не має реальних підстав».

Крім іншого, Хризостомідес — ветеран політики. Він був представником уряду, що вирізнявся дружнім ставленням до Кремля та російських бізнес-інтересів, а також якийсь час був міністром правосуддя та громадського порядку Кіпру. Крім того, очолює власну політичну партію — «Рух за реструктуризацію Центру» (РРЦ).

Така практика, коли юристи водночас є й лідерами політичних партій — не рідкість для Кіпру. Наприклад, президент Нікос Анастасіадіс був партнером юридичної фірми, яка обслуговувала російських олігархів, й одночасно очолював власну політичну партію, поки його не обрали президентом у 2013 році.

Хризостомідес і сам уособлює ці суперечності. З одного боку, Кіпр — центр міжнародних фінансів і член ЄС. А з другого, знову перейшов під вплив Кремля, хоча й намагається покращити зв’язки із США та союзниками. Кар’єра Хризостомідеса є яскравою ілюстрацією того, як корпоративний сектор на Кіпрі часто співпрацює з різними східноєвропейськими політичними партіями, обслуговує інтереси олігархів з Росії чи України, й водночас залишається пов’язаним з кіпрськими високопосадовцями.

Лімасол, Кіпр, популярне місце серед російських інвесторів і туристів. Сергій Гальонкін/CC-by-SA 2.0

РОЗДІЛЕНИЙ РАЙСЬКИЙ ОСТРІВ

Стратегічно розташований середземноморський острів Кіпр був британською колонією, яку століттями населяли етнічні греки й турки. 

Незалежність здобув у 1960 році. Першим його лідером став архієпископ Макарій — грек з націоналістичними поглядами. Він намагався витіснити турецьку громаду з острову, що дестабілізувало Кіпр і призвело до перевороту греків в 1974 році й турецького вторгнення у відповідь. Сьогодні, 45 років по тому, острів і досі розділений. Лінія розмежування проходить через столицю Нікосію, відділяючи турків на півночі від греків на півдні.

«На радість Росії, Кіпр став відкритою раною для Заходу», — розповідає Макаріос Друсіотис, кіпрський історик і автор кількох книжок про історію острову.

Нині ж Кіпр — популярне у світі місце для реєстрації компаній. Таким острів зробили кілька переваг. Він пропонує низьку ставку корпоративного податку, звільняє нерезидентів від податків на дивіденди і є учасником договорів, які допомагають компаніям уникнути подвійного оподаткування. Країна також є членом ЄС, а місцеві юристи добре знають англійську.

Сьогодні тут зареєстровано більш ніж 218 тисяч компаній. Тобто по одній компанії на кожного четвертого мешканця Кіпру. На Кіпрі працює майже 4 тисячі адвокатів. За умови, що населення острову — менш як 900 тисяч людей, це один з найвищих показників в Європі. 

Через доволі низький рівень злочинності й популярність фінансових послуг майже всі вони займаються передусім податковими консультаціями та створюють компанії на замовлення, а не представляють клієнтів у судах, розповідає Флоріс Олександер, голландський адвокат з фінансових злочинів, який раніше надавав послуги з повернення коштів на Кіпрі й консультує інвесторів Danske Bank.

Серед клієнтів кіпрського юриста Кіпроса Хризостомідеса були менеджер кампанії Трампа Пол Манафорт, колишній президент України Петро Порошенко і російський мільярдер Олег Деріпаска. На фото — Пол Манафорт на Національній республіканській конвенції у 2016 році.
ZUMA Press, Inc. / Alamy Stock Photo

ХТО ТИ, «ДОКТОР К»?

Кіпрос Хризостомідес народився 1942 року в родині етнічних греків у селі Катікас. Тут, на західному узбережжі Кіпру, мешкає громада виноробів, що на 2011 рік налічувала менше 500 жителів.

Майбутній юрист вивчав право в Атенах, Люксембурзі та Бонні й отримав докторський ступінь. А крім того, вдало одружився. Його дружина — сестра відомого адвоката Поліса Полівіу. Фірма Полівіу, зокрема, представляє інтереси Банку Кіпру — найбільшої фінансової групи острова. До речі, найбільшим акціонером цього банку є російський мільярдер і соратник Путіна Віктор Вексельберг. Нині олігарх перебуває під санкціями США.

Цей союз забезпечив Хризостомідесу доступ до «адвокатської еліти». Це одна з найвпливовіших сил на Кіпрі — серед політиків острова переважають юристи, а чотири президенти Кіпру були адвокатами.

У 1981 році Хризостомідес заснував власну юридичну фірму. Він також почав завойовувати репутацію одного з провідних фахівців Кіпру в галузі міжнародного права. Юрист, зокрема, представляв в Європейському суді з прав людини греків-кіпріотів, які постраждали під час вторгнення Туреччини в 1974 році.

Починаючи з 1980 року, коли офшорний сектор країни лише зароджувався, Хризостомідес почав створювати групу компаній, відомих під назвою Inter Jura. Inter Jura ніколи не були офіційно пов’язані з юридичною фірмою Хризостомідеса. Але майже всі вони мають ту ж саму адресу головного офісу в Нікосії. Імена директорів різних компаній Inter Jura часто збігаються з іменами адвокатів фірми Хризостомідеса. А більшість акцій Inter Jura належать дружині Хризостомідеса Елені й дочці Георгії. Обидві працюють у його фірмі.

Чим займаються всі ці компанії, незрозуміло. 

Один з найелітніших кіпрських юристів, «Доктор К» Кіпрос Хризостомідес. Philippos Christou

РОСІЙСЬКИЙ МІЛЬЯРДЕР ТА УКРАЇНСЬКИЙ ПРЕЗИДЕНТ

Як і багато місцевих кіпрських юристів, Хризостомідес також займався справами клієнтів, пов’язаних з Росією та Україною. Його послугами, крім Манафорта, користувалися і колишній президент України Петро Порошенко, і російський мільярдер Олег Деріпаска. Росіянин уже понад рік — під особистими санкціями США через анексією Росією Кримського півострова. Санкції проти бізнесу Дерипаски скасували в січні. 

Петро Порошенко наймав Хризостомідеса у 2016, про що пізніше дізналися OCCRP. Порошенко звернувся до юриста, щоб той створив складну мережу офшорних компаній. Вони дозволили президенту України продовжувати контролювати свій кондитерський бізнес Рошен, якого він публічно обіцяв позбутися після обрання.

Олег Деріпаска також покладався на послуги Хризостомідеса, щоб розширити свою бізнесімперію. Група його компаній і досі є клієнтом однієї з фірм Inter Jura. 

Існує ще понад 50 інших компаній, зареєстрованих за адресою головної юрфірми Хризостомідеса, або пов’язаних з його компаніями. Зокрема, Agroton Public Ltd — восьма за величиною сільськогосподарська компанія в Україні. Про це йдеться в корпоративних записах, які виявили в Панамських паперах і Райських паперах. Основний акціонер Agroton Public Ltd також є клієнтом Хризостомідеса.

«Не дивно, що олігархи, такі як Деріпаска, та інші заможні люди, вважають Кіпр привабливим, — каже Олександер, голландський юрист з фінансових злочинів. — Не дивно, що Манафорт вів бізнес на Кіпрі».

Менше з тим, у межах боротьби Кіпру з очищення своєї репутації, торік центральний банк острову повідомив іншим фінустановам, що вони повинні уникати вести бізнес з підставними компаніями. Це засмутило багато російських бізнесменів, і викликало публічну скаргу російського посла.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Убивство у Відні: як австрійський юрист обслуговував офшори росіян

МАНАФОРТ І ГРОШІ СОРАТНИКІВ ЯНУКОВИЧА

Манафорта привели на Кіпр заможні українські бізнесмени-соратники експрезидента Віктора Януковича. За часів Януковича та його «Партії регіонів», Манафорт опинився на вершині міжнародної політичної кар’єри.

Між 2007-им і 2012 роками юридична фірма Хризостомідеса та Inter Jura створили або керували щонайменше 13 підставними компаніями, в яких Манафорт або Гейтс були кінцевими бенефіціарами. В усіх цих компаній головний офіс був за однією адресою в Нікосії. Вона збігається з адресою юридичної фірми Хризостомідеса.

За свідченнями Гейтса на суді над Манафортом, політичні союзники Януковича доручили Манафорту купити фіктивні компанії на Кіпрі. Адже самі вони вже мали там фірми. Й Українцям було зручніше платити йому, пересилаючи гроші «з Кіпра на Кіпр». Неназваний діловий партнер познайомив Манафорта з Хризостомідесом, щоб той допоміг йому з цим.

Рік Гейтс (ліворуч) і Дональд Трамп на Національній республіканській конвенції 2016 року. Марк Райнстайн / Alamy Stock Photo

За словами Гейтса, заможні члени «Партії регіонів» та інші союзники, зокрема Рінат Ахметов, Сергій Льовочкін, Сергій Тігіпко, Борис Колесніков і Андрій Клюєв — всі переказували кошти з рахунків їхніх кіпрських фірм на рахунки компаній, створених Хризостомідесом для Манафорта.

Отримані гроші Манафорт переказував з Кіпру до США. А на них купував антикварні килими, дорогий чоловічий одяг, автівку Range Rover й інші предмети розкоші. А також придбав маєток за 3 мільйони і житловий комплекс за 1,5 мільйони доларів у Нью-Йорку.

Пізніше Манафорт наказав Гейтсу приховати доходи від своїх оборудок в Україні. Фірми Манафорта стали «складною мережею понад десяти компаній, які перерахували між собою мільйони доларів у вигляді позик, платежів і зборів», — йдеться в статті The New York Times за липень 2017 року.

НЕВДАЛА ПОЛІТИЧНА КАР’ЄРА «ДОКТОРА К»

Однак Манафорт не лише отримував фінансові послуги на Кіпрі, він також надавав свої — політичні.  

«У 2008 році на Кіпрі проходили президентські вибори. З паном Манафортом зв’язався його бізнеспартнер, попросив зустрітися з ним й оцінити, чи були в нього шанси не лише взяти участь у виборах, а й потенційно перемогти», — розповів на суді Гейтс. 

Гейтс не назвав ім’я ділового партнера. Однак з матеріалів суду відомо, що Манафорт готував так званий «меморандум про політичні перспективи» саме для Хризостомідеса. А адресував його Дерипасці, близькому другу Путіна та колишньому клієнту Хризостомідеса. 

У меморандумі йшлося про те, як консалтингова фірма Манафорта буде співпрацювати з Хризостомідесом, щоб підвищити міжнародну значущість новоспеченого політика, особливо в ЄС та США. 

А також документ пропонував організувати зустрічі між Хризостомідесом та «комісарами ЄС, високопосадовцями політичної еліти ЄС та представити його подібним людям, що представляють інтереси за межами ЄС» і просувати адвоката як спікера на різних конференціях і заходах аналітично-дослідницьких центрів. Посприяти цьому просили Дерипаску.

Інформації, яка б підтверджувала, що Деріпаска відповів на цей «меморандум» або сприяв поліпшенню репутації Хризостомідеса як політика, немає. У цей час світова фінансова криза 2008 року зачепила і його активи. Його стосунки з Путіним тимчасово погіршилися

Також, попри рекомендації Манафорта, щоб кандидати від партії Хризостомідеса брали участь у виборах ЄС у травні 2009 року, та парламентських виборах на Кіпрі у 2011 році, цього так і не сталося. 

Отже, план Манафорта допомогти своєму кіпрському адвокату в політичній кар’єрі, здається, не дав результату, але стосунки Манафорта та Деріпаски з «Доктором K» збереглися.

Як стверджує Гейтс, відтоді Хризостомідес допомогав Манафорту кілька разів. Зокрема, переніс його офшорні рахунки з Кіпру. Це зробили вчасно: саме тоді Cyprus Popular Bank, в якому Манафорт мав рахунки, націоналізували. Хоча кілька рахунків Манафорта таки закрили через невиконання правил протидії відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом. Відтак юрист допоміг Манафорту відкрити нові рахунки в Сент-Вінсенті та Гренадинах — офшорному податковому оазисі у Карибському басейні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як україниські олігархи вивели через кіпрське відділення ПриватБАнку $5,5 млрд

Сам Хризостомідес сказав журналістам, що його юридична фірма «дотримується суворих професійних правил конфіденційності та етикету», й що він не може розголошувати деталі справ свого клієнта. Будь-який коментар, додав він, потребує погодження з клієнтом або судового наказу.

«Звичайно, я категорично стверджую, що ніколи особисто, чи будь-хто з нашої юридичної фірми, не радили жодному клієнту порушувати будь-які норми національного чи міжнародного права, — сказав він. — Будь-які такі натяки — це підлий наклеп, який не має реальних підстав. Показово, що люди, яких ви називаєте клієнтами нашої фірми, нам навіть невідомі».

Хризостомідес зазначив, що хоча він давно пішов з політики, право брати участь у політичній діяльності є в кожного громадянина Кіпру. Сам він нещодавно був радником президента Анастасіадіса у вирішенні давнього питання розділення острова.

Ні прес-служба кіпрського президента, ні Олег Деріпаска, ні Манафорт журналістам не відповіли.

КІНЕЦЬ ЕПОХИ?

В останні роки, на тлі зростання геополітичної напруженості між Росією та Заходом, на Кіпр тиснуть ЄС і США. Захід вимагає посилено протидіяти легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. Також від Кіпру вимагають дотримуватися персональних і корпоративних санкцій проти олігархів та їхнього бізнесу, зокрема, за порушенням прав людини та анексію Криму.

Близько року тому Кіпр розпочав публічну кампанію, щоб поліпшити репутацію країни. Уряд також оголосив, що боротиметься з фіктивними компаніями. Влада острова прагне підтримки амкриканських, французьких та компаній з інших країн, які допомагатимуть розробляти запаси нафти та газу, знайдені  у виключній економічній зоні Кіпру.

Усе це заслужило визнання американського уряду. Та водночас негативно позначилося на відносинах з Росією. Посол РФ скаржився на негативний вплив на російський бізнес. Тільки за останні два роки загальна сума російських депозитів зменшилася на 2,44 мільярди євро.

Проте індустрії корпоративних послуг Кіпру, можливо, не доведеться відмовлятися від прибуткового російського бізнесу, стверджує Маріос Клерідес. Він, зокрема, раніше очолював Кіпрську комісію з цінних паперів та фондового ринку. Він додає, що відносини з Америкою радше пов’язані зі зростанням геополітичної напруженості між США та Туреччиною.

Справді, і Деріпаска, і Манафорт донині володіють компаніями, зареєстрованими на Кіпрі. А Віктор Вексельберг, ще один російський мільярдер і соратник Путіна, який перебуває під санкціями США, залишається найбільшим акціонером Банку Кіпру.