Заступник голови СБУ та друг дитинства президента Зеленського Іван Баканов поки не показуватиме свою декларацію. Хоча, за його словами, приховувати йому й нема чого. Та, мовляв, цього вимагає закон.

Водночас депутати, міністри, судді та інші можновладці України не можуть приховувати свої статки. Завдяки електронним деклараціям, які вони подають щороку, будь-хто може подивитися, коли, що і за скільки придбав чиновник. Зокрема, й антикорупційні органи, наприклад, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК).

Та це не стосується СБУ-шників. Усе через ініціативу заступника голови СБУ Вадима Пояркова. Саме завдяки йому співробітники СБУ лишаються єдиними держслужбовцями, які не показують декларацій про доходи взагалі.

Чому СБУ засекретила інформацію про статки своїх співробітників та як їхні декларації все ж можуть побачити антикорупціонери, — з’ясовувало Слідство.Інфо.

НАВІЩО СБУ-ШНИКАМ ПРИХОВУВАТИ ДЕКЛАРАЦІЇ?

Вадим Поярков, той самий заступник голови СБУ, який був ініціатором засекречення декларацій, каже, що передовсім це зробили задля безпеки співробітників — майже всі керівники залучені до операції об’єднаних сил (ООС).

«Більшість публічних співробітників СБУ перебувають і в списках «ЛНР» і «ДНР» у розшуку. Тому можна припустити, що на цих людей готуються якісь заходи», — прокоментував він Слідству.Інфо.

Декларації про доходи всі співробітники здають самій службі, але не оприлюднюють їх. Адже, за словами Пояркова, всі без виключення СБУ-шники є оперативними співробітниками. І законодавчо не можна було вчинити інакше.

Заступник голови СБУ Вадим Поярков під час засідання Верховної Ради, в Києві, 24 травня 2017 року. Косарєв Олександр / УНІАН

Однак, як пояснив Слідству.Інфо виконавчий директор громадської організації «Антикорупційний штаб» Сергій Меткалик, керівники СБУ, які представляють службу у відносинах з правоохоронцями або іншими держслужбами, якраз не є оперативними співробітниками.

«На наш погляд, ці особи зобов’язані декларуватися, адже антикорупційне законодавство змушує їх це робити», — сказав він.  

Також із засекреченням декларацій СБУ-шників не погоджувався Центр з протидії корупції й у 2017 році позивався до суду на Службу безпеки, вимагаючи оприлюднити їх. Однак суд визнав рішення законним.

Заступник голови СБУ та друг дитинства президента Зеленського Іван Баканов обов’язково покаже декларацію — адже приховувати нема чого. Але пізніше. На фото — Баканов на прес-конференції «Зе команди» під час передвиборчих перегонів, Київ, 27 березня 2019 року. Соколовська Інна / УНІАН

З РІШЕННЯМ СУДУ Й У СПЕЦІАЛЬНО ОБЛАДНАНІЙ КІМНАТІ

Попри засекречення, декларації деяких співробітників СБУ можна знайти в електронному реєстрі. Наприклад, після звільнення колишні СБУ-шники часто подають відкриті декларації в НАЗК. Крім того, якщо родичі співробітників Служби безпеки працюють на посадах, що передбачають декларування доходів, вони надають інформацію про статки всіх рідних без виключення.  

Ініціатор засекречення Поярков вважає це проблемою: «НАЗК має розробити особливий порядок щодо цього», — сказав він.

Співробітники НАЗК можуть отримати доступ до декларацій СБУ-шників і в інший спосіб — через суд.

«Якщо є підстави, визначені законодавством, співробітники прокуратури, НАЗК або НАБУ із судовими рішеннями прибувають до нас у службу в інформаційний центр і разом зі співробітниками дивляться», — сказав Слідству.Інфо Поярков.

Для цього необхідно, щоб працівник НАЗК отримав доступ до державної таємниці, до того ж, для перевірки декларацій потрібно спеціально обладнане приміщення.

Заступник голови СБУ Поярков стверджує, що декларації СБУ-шників засекретили заради їхньої безпеки. Адже всі вони — оперативні співробітники. Однак директор «Антикорупційного штабу» Сергій Меткалик каже, що це не стосується керівників СБУ. На фото — військовослужбовці СБУ під час урочистостей з нагоди 25-ї річниці Служби безпеки в центрі спецоперацій «Альфа», Київська область, 24 березня 2017 року. Палінчак Михайло / POOL / УНІАН