Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли контакти братів-зрадників, яких СБУ називає навідниками ракети по кафе у селі Гроза Харківської області, де загинуло 59 місцевих мешканців. Йдеться про двох рідних братів — Володимира та Дмитра Мамонів.
«Слідство.Інфо» поспілкувалися з братами-зрадниками. Дмитро одразу заблокував журналістів, акаунтом в одному з месенджерів за номером Володимира нібито користується його друг, а ексдружина одного з чоловіків називає всю цю історію табуйованою темою.
«ВІН У ЗОНІ «СВО», САМІ ЙОГО ЧЕКАЄМО»
Після того, як правоохоронці опублікували інформацію про держзрадників, журналісти вирішили зв’язатися з ними та запитати, чи усвідомлюють вони наслідки своїх дій.
Дмитро Мамон — молодший брат — одразу заблокував «Слідство.Інфо» в одному з месенджерів, тому поговорити з ним не вдалося. Цікавий факт: хоч Дмитро разом зі всією родиною і втік у Росію перед деокупацією Харківщини, аватарку у телеграмі він вирішив не змінювати. Тож на знімку підозрюваний у держзраді та вбивстві 59 людей чоловік і досі красується навпроти входу до стадіону «Динамо» у Києві.
Як повідомляє офіційне слідство, Дмитро Мамон — колишній правоохоронець, який у 2022 році під час окупації смт Шевченкове Куп‘янського району перейшов на бік ворога і почав служити в так званій «народній міліції».
Судячи із закритої сторінки Дмитра у «ВКонтакті», наразі він проживає у Краснодарі (на момент публікації чоловік змінив місце проживання на Владивосток). Ймовірно, чоловік має пристрасть до філософії, адже встановив поетичний статус: «Щоб допомогти іншій людині, не обов’язково бути сильним і багатим, — достатньо бути добрим».
Після деокупації Харківщини колеги зі «Схем» отримали список поліцейських-зрадників, серед яких згадувався і Дмитро Мамон.
Володимир Мамон спочатку не відповідав на дзвінки журналістів, але згодом все ж таки вирішив продовжити діалог. На прохання «Слідства.Інфо» підняти слухавку чоловік з акаунта старшого Мамона відповів, що Володимира немає, а з журналістами спілкується його друг.
«Немає його. Він у зоні «СВО», ми самі його чекаємо. У мене з ним зв’язку немає, а якщо і є — то дуже рідко», — відповідає з профілю Володимира нібито його друг.
Минулого року журналісти «Слідства.Інфо» вже розповідали про Володимира — старшого з родини Мамонів.
До повномасштабного вторгнення Володимир Мамон працював поліцейським конвойної служби на Харківщині, після окупації Чкаловської громади чоловік добровільно перейшов на бік ворога — він погодився працювати у так званій «народній міліції». Йому видали зброю та російський автомобіль «Ніва», обмальований «зетками».
На своєму Z-мобілі старший Мамон почав патрулювати територію окупованої Чкаловської громади. Крім того, в середині березня 2022 року Володимир разом з російськими військовими забрав у ветерана АТО Сергія Санжари мікроавтобус «Фольксваген». Про це стало відомо з підозри, яку українська прокуратура винесла йому в липні 2022-го за співпрацю з окупантами.
У Дмитра та Володимира є ще один рідний брат — Олександр Мамон. Він теж підозрюється у держзраді. Під час окупації Куп’янська він добровільно погодився на співпрацю з окупантами та працював «виконувачем обов’язків інспектора дорожньо-патрульної служби» так званої народної міліції. У минулому Олександр Мамон теж був поліцейським на Харківщині.
«Я КАЖУ, ЩО БАТЬКО ПОЇХАВ ЗА КОРДОН, І ВСЕ. У НАС ТАБУ, ЩОБ ДИТИНА БАЧИЛА ЦІ НОВИНИ»
Минулого року ексдружина Володимира Мамона — Анна — у коментарі «Слідству.Інфо» стверджувала, що не вірить у те, що її колишній чоловік може бути зрадником і висловлювала припущення, що звинувачення проти нього можуть бути наполовину неправдою.
Після трагедії у селі Гроза журналісти знову вирішили поспілкуватися з жінкою і дізнатися, чи не змінила вона свою думку за останній рік.
«Я з цим чоловіком три роки розлучена. Мені його життя не цікаве. Я нічого не можу сказати, ідуть роки, люди міняються. Зараз багатьох людей змінила ця війна. Це дуже страшно. Люди різні стали. Коли думав, що друг, а став ворогом. Це дуже страшно», — розповідає Анна.
У колишнього подружжя є син.
«У моїй сім’ї є табу, щоб дитина зараз ці новини бачила. Я розповідаю, що він (Володимир Мамон, – ред.) поїхав за кордон і все. Він і не цікавиться дуже сильно. У мене є інший чоловік, з яким я живу два роки, син його називає батьком», — додає жінка.
«СИНА МОГО КАТУВАЛИ, ЧОЛОВІКА ВБИВАЛИ»
Після влучання російської ракети у кафе в селі Гроза журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з місцевими мешканцями. І ось що розповіли жительки села про родину зрадників Мамонів: «Тут один, а в нього три сини в поліції й пішли на Росію. Сина мого катували, чоловіка вбивали, бо він атовець. Погрожували пістолетами. У хаті все перерили, шукали документи».
Сергій, син однієї з жінок, розповідає, що на сторону РФ перейшли люди, яких він добре знав, з якими він разом ріс.
«Усіх знав, хто перейшов на їхню (окупантів, – ред.) сторону. Вони виїхали всі, але все одно, мабуть, є приховані люди, які з ними досі контакують», — додає чоловік, ймовірно, про сім’ю Мамонів.
З 2016 року Сергій служив спочатку в Повітряних силах, потім у 54-ій бригаді, батальйоні «Айдар». Зараз він воює у складі 23-ої бригади. Чоловік встиг побувати і в російському полоні.
«Списки у них були: хто служив, хто учасник АТО. Мішок на голову — і кадировці уже в Куп’янськ вивезли. Забрали мене, розбили голову і почали втрьох лупити трубами. У крові закинули в камеру — і сиди. Це не один я такий. Я сидів нормально, по максимуму, бо я у них був найнебезпечніший злочинець», — пригадує чоловік.
Наталя Мамон — мати двох молодших братів – Олександра і Дмитра. Перед деокупацією Харківщини вона разом із синами виїхала у Росію. Втім, у селі Гроза жила повна тезка матері колаборантів — теж Наталя Мамон (за свідченнями односельців, жінка не була родичкою сім’ї зрадників). 5 жовтня вона загинула від російської ракети.
Читайте також: Навідники російської ракети на Грозу під час окупації здавали атовців, за що отримали авто із символом «Z»