Увечері 24 лютого, коли Росія напала на Україну, президент Володимир Зеленський своїм указом ввів воєнний стан, який, зокрема, забороняє виїзд за кордон чоловікам віком від 18 до 60 років. Попри те, що багато українських чоловіків повертаються додому, щоб захищати свою державу, дехто все-таки намагається втекти. За цей час правоохоронці зупинили на кордоні понад 2000 чоловіків призовного віку, які намагалися незаконно виїхати з України.

«Слідство.Інфо» знайшло організаторів вивезення українських чоловіків за кордон та під виглядом бажаючих виїхати розпитало про вартість та деталі шляху. Виявилося, що ціни на такі послуги стартують від 500 євро за людину. Дехто навіть пропонує рекомендації втікачів від війни.

РУМУНСЬКИМИ ПОЛЯМИ

Контакти перших нелегальних перевізників «Слідство.Інфо» знайшло просто на оголошенні у центрі Чернівців, на будівлі у самому центрі міста. Там було написано «Переміщення для чоловіків» та контактний номер.

Чоловік, який підняв слухавку, спростував, що займається перевезеннями, і навіть пожалівся, що це, мабуть, якісь аферисти випадково записали його номер. Втім, через 5 хвилин з цього ж номеру передзвонили.

— Чоловік: Да, шо вам треба, кажіть. Все буде. Ви откуда?

Журналістка: Ми з Києва виїхали на другому тижні, зараз в Чернівцях. 

Чоловік: Я поняв. Три тищі доларів чоловік.

— Журналістка: Підкажіть, який механізм, як це все робиться?

—  Чоловік: Не можемо так сказати по телефону, бо боїмося, бо дуже на даний час слідкують за цим. … Я вам кажу так, як єсть. Через кордон. Через поле. … Пішки 500-600 метрів. І всьо.

— Журналіст: А через який це пункт буде робитися? І в яку країну, куди саме?

— Чоловік: У Румунію, тут біля Сірет-Порубне. 

— Журналіст: А з оплатою як? Вам на карту чи як?

— Чоловік: Нє, нє. Він буде.. Карочє, там будуть наші пацани, і зразу нашим пацанам, як будете переходить, оплатить. … Дуже вас прошу, щоб не було там. Ми вам поможемо, але щоб не було там з ментами. Дуже вас прошу, дуже.

Під час другого дзвінка ділки обіцяють перевести через румунський кордон, а потім — «куди ви вже самі захочете».

Далі, зі слів аферистів, механізм дій виглядає доволі дивно: «Чоловіків в Румунії можуть затримати. Поліція румунська затримає. Відвезуть в участок, поставлять штамп румунський і вже далі поїдуть, куди вони хочуть. Їм треба відмовитися від біженства і всьо». Обіцяють, що на пропускному пункті ніхто не заарештує. За один раз можна провести не більше п’яти чоловіків.

На питання, чи багатьох вже вдалось переправити, запитують: «А навіщо вам це знати?». Тобто, нам запропонували нелегальний перетин румунського кордону через поля на Буковині за 3 тисячі доларів з чоловіка. Та згодом ми знайшли дешевший варіант — вдати водія-волонтера. 

ПІДРОБКА ДОКУМЕНТІВ

Попри воєнний стан та мобілізацію, у законі України визначено, що певні категорії чоловіків призовного віки таки можуть виїхати з України. Українці віком від 18 до 60 років можуть виїхати, якщо:

  • мають посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік;
  • мають висновок військово-лікарської комісії про непридатність;
  • на їхньому утриманні перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
  • на їхньому утриманні перебуває дитина з інвалідністю віком до 18 років або повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, до досягнення нею 23 років;
  • вони є усиновителями, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, на утриманні яких перебувають діти-сироти, або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
  • зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, в разі відсутності інших осіб, що можуть здійснювати його догляд;
  • чиї близькі родичі загинули чи пропали безвісти.

Ці винятки і допомогли організувати схеми з вивезення чоловіків за кордон. 

«Слідство.Інфо» поспілкувалося з начальником відділу комунікацій ДПСУ Андрієм Демченком. У коментарі він розповів, що понад 2000 чоловіків намагалися незаконно виїхати через «зелену ділянку» кордону (за межами пропускних пунктів, тобто «через поля», — ред.), а ще близько 300 чоловіків використовували для виїзду фальшиві документи: недійсні або чужі паспорти, посвідчення про смерть дружини, підроблені довідки про непридатність до військової служби тощо. Прикордонники регулярно виявляють фальшиві довідки про непридатність до військової служби, які втікачі купують через оголошення в інтернеті.

Також поширеною аферою, про яку «Слідству.Інфо» розповіли у прикордонній службі, є наступна схема: шахраї просять за перевезення за кордон частину коштів наперед (аванс), отримують його, гарантують вам безпроблемний перехід на кордоні, забирають решту грошей і на цьому залишають вас. Неважко здогадатися, що контроль на кордоні ви не пройдете. Ціна за таку послугу коливається в межах трьох тисяч доларів. 

За повідомленнями Державного бюро розслідувань, станом на 4 квітня працівники бюро разом з прикордонниками завадили незаконному перетину кордону понад 2000 чоловіками призовного віку.

ВДАТИ ВОЛОНТЕРА

У телеграм-каналах «Слідство.Інфо» знайшло пропозиції організувати виїзд чоловіків, яких «замаскують» під волонтерів. 

Про те, як працює схема, нам розповіла жінка, яка шукала у телеграм-каналах оголошення з метою викриття ділків. Чоловіка, який хоче виїхати з України, вносять у список водіїв-волонтерів, які, якщо вірити шахраям, мають право перетинати кордон.

У першому кейсі послуги перевізника коштують 500 євро, але треба заплатити 4800 гривень авансу. За ці гроші чоловік стає другим водієм буса, отримує посвідчення волонтера і надає особисті дані для заповнення маршрутного листа. Не проблема, якщо в ухилянта немає водійських прав, — їх обіцяють зробити впродовж дня за додаткові 200 євро. Для авансу скидають картку Монобанку. Власник цієї — Кухтін Геннадій Геннадійович. 

Ще одна пропозиція з телеграму майже ідентична. Вартість така ж сама — 500 євро. Авансом просять 10% від вказаної суми, решту — за фактом перетину. Зловмисники навіть дають контакти осіб, яких уже нібито вдалося перевезти і які можуть підтвердити безпечність такого перетину. Також дають номер картки. 

Наразі всі переписки видалені. Сторінка Геннадія Геннадійовича Кухтіна теж зникла; очевидно, він її видалив. Проте нам вдалося поговорити з Геннадієм Кухтіним — ймовірним батьком людини, чию картку для оплати надають аферисти. Він підтвердив, що має 15-річного сина Геннадія і що займається перевезеннями. Однак заперечив, що будь-коли перевозив українських чоловіків за кордон. Як картка його сина потрапила до контактів перевізників чоловіків, він пояснити не може.

«Я розумію, що це дуже великий злочин на сьогоднішній час… Як прийняла Верховна Рада, це вже десять років ув’язнення, — сказав Геннадій Кухтін. — Тому мене у голові навіть такого немає, щоб когось там кудась там переправляти. Немає ні адмінресурсу, ніяких інших ресурсів немає, щоб це робити. Я звичайний пересічний громадянин. Невеликий підприємець, ні більше, ні менше… Бо служби працюють. Новини читаю, я бачу, що хтось намагається перетнути кордон».

Нещодавно у Хмельницькому було викрито схему переправлення військовозобов’язаних громадян України під виглядом осіб, що супроводжують гуманітарні вантажі для потреб однієї з військових частин Хмельницького.

Як «Слідству.Інфо» повідомили у пресслужбі ТУ ДБР у Хмельницькому, махінацію організував колишній правоохоронець. Саме завдяки зв’язкам в органах чоловікові вдалося залучити до участі інших військовослужбовців. «Реалізація схеми через перевезення гуманітарної допомоги була можлива через військових», — пояснила речниця теруправління. 

Послуги незаконного перетину кордону коштували від двох тисяч доларів. Правоохоронці затримали організатора під час отримання частини суми — 600 доларів. Також під час обшуку одного з ймовірних співучасників було знайдено 140 тисяч гривень. Інформації про те, скільки всього грошей міг заробити чоловік на незаконному перевезенні, поки немає. На сьогодні організатору схеми оголошено підозру за ч. 2 ст. 28 (Вчинення злочину групою осіб, групою осіб за попередньою змовою, організованою групою або злочинною організацією) і ч. 3 ст. 369-2 (Зловживання впливом) КК України.

ВДАЛІ ТА НЕВДАЛІ СПРОБИ

«Слідство.Інфо» натрапило на скріншоти листування у соцмережі Instagram, де користувачка розповіла історію, як її знайомий перетнув український кордон за хабар. Судячи з цього листування, київському фотографу вдалося виїхати з України до Великої Британії — він зараз перебуває в Лондоні.

Ми зв’язалася з експодругою хлопця (дівчина побажала зберегти анонімність), яка підтвердила нам інформацію, яку ми вже бачили на скріні. Виходить, що українські контрабандисти допомогли йому перетнути кордон з Угорщиною за п’ять тисяч доларів. На жаль, «Слідству.Інфо» не вдалося особисто поспілкуватися з фотографом — він не відповів на наші питання у месенджерах.

Частіше ж у публічний простір потрапляє інформація про невдалі спроби. Іноді історії справді абсурдні. 

Так, наприклад, прикордонники затримали двох порушників, батька і сина, які намагалися вдати з себе багатодітних татусів. На контроль разом з паспортами обоє надали по три свідоцтва про народження дитини. Під час перевірки документів встановили, що п’ять з шести свідоцтв про народження підроблені.

Ще один випадок — на пропускному пункті на Вінниччині один чоловік так сильно хотів виїхати з України, що надав для перевірки сфальсифіковані документи про смерть власної дружини. Горе-вдівець з Харкова сподівався перетнути кордон з двома дітьми, як єдиний опікун. Прикордонники з’ясували, що після потрапляння у список «мертвих душ» жінка з родиною ще двічі літала відпочивати у Єгипет. 

А  32-річний киянин Арсеній взагалі зробив собі макіяж, начепив перуку та видавав себе за жінку у пункті пропуску «Порубне». З собою українець взяв свою неповнолітню дитину, а на прикордонному контролі надав паспорт дружини. 

Андрій Демченко, прессекретар прикордонної служби пояснив «Слідству.Інфо» механізм покарання втікачів: «Ухилянтів ніхто примусово на війну не відправляє. Ми їм нагадуємо, що у країні воєнний стан, але у військкомат не ведемо — це не є зоною відповідальності прикордонної служби».

Прессекретар додав, що, зазвичай, ухилянти несуть відповідальність згідно з пунктом 1 статті 204 Кодексу України про адміністративні правопорушення (незаконне перетинання або спроба незаконного перетинання державного кордону України). За підробку документів або підкуп державних службовців порушники нестимуть уже кримінальну відповідальність (ст. 358 і ст. 369 ККУ, відповідно).

У Верховній Раді 17 березня було зареєстровано проєкт Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України. Автором законопроєкту став депутат від «Слуги народу» Федір Веніславський. Згідно з ним, військовозобов’язаним чоловікам, які незаконно покинули територію України після 24 лютого, може загрожувати від п’яти до десяти років в’язниці. Верховна Рада має розглянути цей проєкт.