У Росії Центральна виборча комісія на 10 вересня призначила так звані вибори на тимчасово окупованих територіях України. Серед кандидатів — російські військові, які брали участь у повномасштабному вторгненні, вбивали й катували людей, а тепер балотуються від партії російського диктатора Путіна «Єдина Росія».

Журналісти «Слідства.Інфо» дослідили список кандидатів, які балотуються від партії «Єдина Росія» на окупованих українських територіях. 

ВИБОРИ БЕЗ ВИБОРУ

10 вересня 2023-го росіяни планують провести так звані вибори до місцевих рад тимчасово окупованих територій. У партії російського диктатора Владіміра Путіна «Єдина Росія» є не лише місцеві колаборанти чи завезені на окуповані території росіяни, а й російські військові, які брали участь в окупації українських міст і сіл. 

У своїй агітаційній компанії військові РФ вихваляються тим, як захоплювали українські міста й села. Вони вважають це основною перевагою для участі у фейкових виборах. Дехто з кандидатів воював проти України ще з 2014-го.

ЙШОВ ОКУПОВУВАТИ КИЇВ

25-річний Марк Воржев — «доброволець» з окупованого Сєвєродонецька, що на Луганщині, вирішив балотуватися на «виборах» від партії «Єдина Росія».

Ще у 2014 році Марк став одним із тих, хто очолив рух «Русская весна», і брав участь у захопленні будівлі СБУ у Луганську.

Тоді купка проросійських сепаратистів захопила місцеве управління Служби безпеки України, винесла звідти всю зброю та записувала відеозвернення з вимогами провести референдум, погрожуючи «відкритим протистоянням». 

У 2022 році Марк долучився до так званої Спеціальної військової операції і за наказом російського диктатора Путіна пішов окуповувати Київ: «Мені довелося взяти до рук зброю з початком «СВО». У складі добровольчого батальйону заходив на Київ… 24 лютого, після — вели бої під Ізюмом».

Скрін з відеозвернення російського окупанта Марка Воржева

«Ну коли вже у місті (Сєверодонецьку, який Росія окупувала у червні 2022-го, ред.) ситуація стабілізувалася, я знову вирушив на фронт. Зараз я служу на посаді заступника командира батальйону бойової підготовки. Воюємо, щоб наблизити довгоочікуваний день нашої перемоги», — вихваляється на відео окупант Воржев.

«ТРЕБА ПРИМУСИТИ УКРАЇНУ ДО МИРУ»

Артем Баєв — російський військовий, який претендує стати депутатом в окупованому Сєвєродонецьку Луганської області. Він має українське коріння, родом із нині окупованого міста Моспине, що на Донеччині.

Своєю основною задачею Баєв вбачає «примусити Україну до миру».

«Поки російські збройні сили продовжують виконувати бойове завдання у рамках «СВО» з примусу України до миру, все більше громадян РФ виявляють бажання долучитися як добровольці до захисників Донбасу», — каже окупант.

Військовий РФ планує від партії Путіна захищати права інших окупантів у захопленому Сєвєродонецьку. 

«Хочу на законодавчому рівні займатися підтримкою тих…, хто не шкодуючи життя і здоров’я знищує фашистів, які зомбовані американськими кураторами і хочуть забрати у нас наші землі, мову та культуру», — каже Баев.

ХОЧЕ БУТИ ДЕПУТАТОМ У КРИМУ

Ще один з кандидатів, який хоче влади в окупованому Криму, — 50-річний Алєксандр Столбов.  

 Він родом зі Свердловської області. Алєксандр за власним бажанням взяв участь у війні проти України, про що повідомив своїх виборців.

«Я — учасник «СВО», у лютому 2022-го один із перших підтримав рішення президента РФ Владіміра Путіна про проведення “спецоперації” у зв’язку із ситуацією на Донбасі… Своїх не кидаємо!», — каже Столбов.

Столбов не просто загарбник, він — «проактивний громадянин». До того, як приїхати зі зброєю в Україну, окупант виходив на одноосібні пікети з плакатом «За звільнення України від неонацистів і терористів».

Алєксандр Столбов

Ось як переконує Алєксандр Столбов виборців голосувати за нього : «Це символічно —  наші прадіди та діди боролися з фашизмом, щоб звільнити, зокрема, Україну та Європу від «коричневої чуми». До влади там прийшли нацисти, неонаціоналісти, терористи. Моя громадянська позиція полягає в підтримці нашого президента і збройних сил».

МРІЯВ СТВОРИТИ «ХНР», АЛЕ ВТІК У «ДНР»

Ще один кандидат від «Єдиної Росії» — В’ячеслав Губін — у своїй передвиборчій візитівці пише, що народився у російському Липецьку. Насправді окупант довгий час жив на Харківщині, де у 2014-му брав участь у спробі створення так званої ХНР — «Харківської народної республіки».

«Проєкт Україна — злочинний проєкт, створений наприкінці XIX століття за наказом австро-угорського генштабу з однією-єдиною метою — розколоти єдиний народ. Цей проєкт сьогодні закривається і відкривається новий, чистий проєкт. Ми повертаємось до наших джерел… Так, Малоросія як держава буде суверенною та незалежною», — каже Губін.

Його дружина — Лілія Губіна — харків’янка. Однак навіть вона не спонукала чоловіка більше полюбити Україну. Російські бомби від початку повномасштабної війни ледь не щоденно летять на її рідний Харків. 

Скрін сторінки дружини окупанта

В одному з російських інтерв’ю Губіна називають «Батею Харківським». Після невдалої спроби захопити владу в Харкові, він втік воювати до «ДНР». 

«До початку війни він був шкільним учителем історії. Потім створював харківське підпілля. А потім довгі дев’ять років воював, пройшовши шлях від пересічного бійця ополчення до підполковника російської армії, начальника штабу одного з полків», — пишуть пропагандисти про окупанта. 

У подружжя є двоє дітей — донька та син. Син — Святослав Губін — теж  пішов воювати проти України ще у 2014-му.

Святослав Губін

Під час війни за псевдореспубліки ДНР і ЛНР Губін-молодший потрапив у полон до української армії, його обміняли у 2017-му.

Тепер В’ячеслав Губін до офіцерського звання й зброї хоче отримати ще й депутатський мандат, аби на повну насолодитися владою в окупованому українському місті. 

ШАХТАР-ЗРАДНИК З ЛУГАНЩИНИ

37-річний Артур Галкін з окупованого ще у 2014-му Антрацита Луганської області. Під час окупації міста почав співпрацювати з росіянами.

Кар’єра Галкіна стрімко пішла вгору — він з простого шахтаря дослужився аж до заступника гендиректора з охорони праці одного з гірничодобувних підприємств окупованого Антрацита.

Галкін добровільно вирішив взяти участь у повномасштабному вторгненні Росії в Україну.

«У лютому 2022 року став до лав добровольців для захисту нашої батьківщини, бо вважаю себе патріотом. Нині продовжую служити у лавах нашої армії», — представляє себе Артур Галкін виборцям.

Окупант закликає людей підтримати російського диктатора Путіна та вірити у збройні сили РФ: «Я вірю, що наша армія зможе досягти всіх поставлених перед нею цілей: забезпечити безпеку наших рубежів і покінчити з терором щодо нас — жителів Донбасу. Сьогодні, як ніколи, важливо згуртуватися та підтримати нашого президента та вірити у збройні сили».

Ці кандидати — не єдині військові, які братимуть участь у псевдовиборах на окупованих територіях.

Для красивої картинки роспропаганди, так звані вибори почнуться на декілька днів раніше. Таким чином Росія прагне для своєї театральної постановки отримати хоч якісь голоси. До 10 вересня окупантам не вдалося примусово роздати українцям нові паспорти, тому вони дозволили голосувати з будь-якими, або навіть з водійськими посвідченнями. 

На жаль, досвід попередніх російських так званих виборів показує, що на окупованих територіях українців чекає голосування під дулом автоматів. 

Читайте також: Ексміністр, священник, продюсер: Росія оприлюднила списки кандидатів на фейкові вибори на території окупованої Запорізької області

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».