Днями ДТЕК заявила про знищення російськими обстрілами 90% потужностей їхньої теплової генерації. За попередніми даними, для відновлення пошкоджень знадобиться близько 14-16 млрд грн.
Журналісти «Слідства.Інфо» побували на одній із частково зруйнованих ТЕС та поспілкувалися з Олегом Корнієнком, керівником департаменту операційних покращень станції, аби дізнатися, що нас чекає взимку та які перспективи у відновленні зруйнованих потужностей.
Про це йдеться у відеоматеріалі «Слідства.Інфо».
90% зруйнованої генерації проти 10%, що залишаються діючими, звучить дуже погано. Попри цю ситуацію та те, що Росія може продовжувати обстріли, що нас чекає взимку?
Я вважаю, що нічого страшного не відбудеться, але буде погіршення тих побутових умов, до яких ми звикли. Тобто температура в домівках не буде +24-25°C, а, мабуть, ми будемо радіти і +17-18°C. Це такий оптимістичний прогноз.
Ви, як людина, яка може оцінити масштаби руйнувань і ситуацію загалом, як готуєте свою сімʼю до зими, що закупили?
Є в мене зарядна станція доволі потужна, тобто вона від 6 до 8 годин мого звичайного споживання витримує: освітлення, інтернет, холодильник. Плюс ще сонячні панелі невеликі собі на балкон встановив на 200 Ват за умови потрапляння прямих сонячних променів, звісно. Сподіваюсь, цього на зиму нам має вистачити.
Поясніть, чому вже кілька тижнів відключення відбуваються не тільки у години, які позначені у графіку темно-сірим, а у й світло-сірі також.
Ситуація дуже стрімко змінюється. Ось минула, наприклад, ніч з масованим ракетним обстрілом, під час якого була пошкоджена енергетична інфраструктура — якісь потужності вибули, або навпаки, якийсь блок вийшов з ремонту і тому потужності додалися. Це все впливає і робити прогнози важко.
Наскільки критична ситуація? У якій точці ми зараз?
Зараз не критична точка. Це умовна середина та існує декілька варіантів розвитку подій. В оптимістичному варіанті, якщо збережеться теперішня ситуація, тоді ми зиму, в принципі, зможемо пройти. З обмеженнями, з більшою кількістю відключень, але зможемо. Але якщо продовжуватиметься такий темп обстрілів, то, звісно, прогнозувати важко.
Зараз справді працюють лише 10% потужностей?
Так, йдеться саме про теплову генерацію. Є ще атомні та гідроелектростанції, альтернативна генерація, тобто сонячні та вітрові станції.
Але чому саме ТЕС такі важливі? Вони ж виробляють не найбільше електрики?
Це маневрові потужності, які дуже затребувані на ринку. Маневрові – це такі, які дають можливість скинути або навпаки збільшити навантаження за короткий час. Цього не може зробити ні атомна, ні сонячна, ні вітрова генерація. ТЕС найбільш ефективні, якщо треба оперативно збільшити кількість виготовленої електроенергії.
Які у вас, як в енергетика, є прохання до людей щодо споживання електроенергії?
У мене дуже велике є прохання до людей з розуміння ставитися до відключень і не сперечатися, не вказувати на сусіда: «А у нього є світло, а в мене немає». Люди повинні розуміти, що так, як так вони хочуть, щоб було дуже справедливо — умовно по годині відключень кожному, так неможливо зробити взагалі. Є потреби енергосистеми, є баланс електроенергії, яка споживається і яка виробляється — він повинен дорівнювати нулю. І той, хто керує енергосистемою, проводить відключення не за якимось своїм власним бажанням, а за потреби, щоб дотримуватися цього балансу.
Це треба розуміти й памʼятати про те, що хлопцям, які нас зараз захищають, їм набагато гірше. У них немає там ні кави, у них немає там нічого. Ні торгового центру, де світло вимкнули і тепер карусель дитяча не працює.
Цьогоріч росіяни особливо активно обстрілювали нашу енергосистему. Наскільки це вплинуло на вашу роботу? Що змінилося?
Усе кардинально змінилося. Це як постійна аварія.
Постійно щось виходить з ладу. Тільки ми усунули наслідки одного обстрілу, минає трохи часу і знову обстріл. Тобто все, що ми там зробили, воно знову розтрощене. Треба все заново робити. І так кожен день. Це не життя, це існування.
Тобто буквально всі процеси змінилися в енергетиків зараз?
Так, енергетики працюють у режимі постійної аварії. Усі страхіття, про які нам під час навчання ще розказували наші наставники, відбувається зараз. Це і пожежі, і «посадка станції на нуль» (повне відключення станції, – ред.). Зараз ми живемо кожен день у цьому. Уже й гасили 100 разів ці пожежі й 100 разів «на нуль сідали».
Тобто все, що було для нас, для енергетиків, найстрашнішим, воно все зараз відбувається.
Наскільки важко потім відновити роботу після того, як ТЕС «сідає на нуль»?
Дуже важко. Усе це обладнання, воно ще радянське. І зараз воно ніде, крім Росії, не виробляється, тому важко його знайти і замінити.
Як зараз у вас змінилася інтенсивність роботи?
Однозначно кількість роботи збільшилась. Тобто інтенсивність роботи обладнання зменшилася, але ми більше часу витрачаємо не на планові роботи якісь, а на те, щоб відновити хоч щось.
Чи є розуміння, скільки часу треба на відновлення однієї ТЕС?
По-різному буває. Від місяця до року. А, мабуть, і більше. Усе залежить від ступеня руйнації. По-різному буває. Буває десь швидше, а десь треба багато-багато працювати. Ну і жодних гарантій дати неможливо, бо не можемо бути впевнені, що черговий обстріл не зупинить роботу станції знову.
Трохи нам із цим європейські партнери допомагають, трошки ще залишилося у них цих «радянських скарбів». Тобто ми зараз можемо проводити ремонти коштом допомоги Європи. Ці обсяги не такі великі, але є.
А не простіше було б закупити нове обладнання, ніж ремонтувати радянське?
Це гігантські кошти — мільярди доларів, сотні мільярдів, мабуть. Таких грошей одразу компанія не може вкласти. І ми повертаємося знову до того, що якщо ми збудуємо, до прикладу нову турбіну, то як її захистити від одного з чергових обстрілів?
Набагато важливіше зараз сконцентрувати всю увагу на збільшенні захисту наших ТЕС.
Зараз 90% генерації зруйновані, це свідчить про те, що наші ТЕС були недостатньо захищені?
Захистити таке велике підприємство можливо лише засобами ППО. Можна, до прикладу, згадати саркофаг на Чорнобильській АЕС і те, скільки років тривало його будівництво, яка це складна споруда і яка вона велика, а у нас електростанцій багато. Тобто самі розумієте, скільки це триватиме, а для нас це зараз нереалістично, ми не маємо цього часу.
Читайте також: Рінат Ахметов через свою компанію ДТЕК брав кредит на близько $400 млн від «Сбербанку Росії» — новий витік кіпрських документів