За офіційними даними, у прифронтовому місті Мар’їнка Донецької області до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну жило близько 10 тисяч людей. Останніх мешканців рятувальники евакуювали в листопаді минулого року. Наразі міста буквально не існує — там не залишилося жодної вцілілої будівлі.

Журналісти «Слідства.Інфо» зібрали свідчення того, як російська армія знищувала Мар’їнку на Донеччині.

«МІСТА НЕМАЄ, А ПРОПИСКА Є»

Пані Наталя, тепер вже колишня жителька Марʼїнки, починає плакати щоразу, коли згадує про своє рідне місто. Її квартиру росіяни перетворили на груду цегли і землі.

«У мене навіть паспорт є, а дому — ні, одні руїни. Міста немає, зате прописка є. Ані в матері, ані у свекрухи будинку немає», — пояснює пані Наталя.

На фото крупним планом лице жінки у шапці, яка стоїть на фоні дерев і будівлі

Наталя — жителька міста Мар’їнка, яке знищили російські військові

Жінка прожила у Марʼїнці все життя. Там працювала і виховувала доньку. Напередодні повномасштабного вторгнення саме завершила ремонт вдома, але все довелося покинути.

Спершу з міста поїхала Наталя з донькою. Рятувати онкохвору маму довелося вже поліцейським з евакуаційної групи «Білий Янгол». Жінка не хотіла виїздити й разом із сусідами жила у підвалі свого багатоквартирного будинку.

«На вулиці Заводській, біля дитячого садка вони у підвалі сиділи. Їм гуманітарку якось привозили. Я дуже вдячна. Зараз там вже нічого немає, одна земля і цегла», — розказує жінка.

Тепер родина мешкає у Кураховому (10 кілометрів від міста Марʼїнка). Жінка влаштувалася працювати продавчинею у продуктовому магазині, та все ж мріє повернутися додому.

Фото з дрону: вщент знищене місто

Місто Мар’їнка, яке знищили росіяни / Фото з t.me/ermaka2022

«До мене коли хлопці (військові, ред.) заходять, я постійно запитую, як там наша Марʼїнка. Я хочу, звичайно, додому повернутися. Нехай мені там хоч собачу будку поставлять, аби тільки вдома. Я живу надією, що повернуся туди», — каже Наталя.

«ТАМ ЛАНДШАФТ НА КШТАЛТ МІСЯЧНОГО»

Нині у місті Марʼїнка офіційно немає жодного мешканця. Останніх ще наприкінці минулого року евакуювали поліцейські евакуаційної групи «Білий Янгол» та військові.

На фото чоловік у військовій формі стоїть на фоні швидкої допомоги

Василь Піпа — поліцейський

«Розруха там вже тоді була суцільна. Усе горить, кожної миті вибухи. Людей можна було знайти тільки у підвальних приміщеннях. Нічого живого не залишалося. Люди були там через уцілілі будинки, а потім як і їх розбило — обривали нам телефони, щоб забрали», — пригадує поліцейський Василь Піпа.

Василь разом із колегами щодня евакуював з Марʼїнки цивільних. Місцеві прозвали їх «Білим Янголом» через колір авта. Назва прижилася та згодом стала офіційною для евакуаційних груп поліції уздовж всієї лінії фронту.

Одного разу в кількох метрах від екіпажу Василя влучила міна. Врятувало і цивільних, і поліцейських броньоване авто.

«Якби не бронювання, мабуть, усі б загинули, а так тоді в екіпажі був поранений тільки один із керівників карного розшуку обласного управління ГУНП Донецької області Олександр Гарріт. Я вважаю, що людина достойна і героїчна, бо він за кермом, втрачав кров, ризикував своїм здоров’ям, але вивіз нас із цивільними», — говорить Василь.

Поліцейський дивиться відео з дронів, але ні він, ні колеги, не можуть впізнати локації — місто дуже змінилося.

«Фактично міста Мар’їнка не існує. Там ландшафт на кшталт місячного, розумієте, все покопане. Там орієнтуєшся за сторонами світу, за якимись балками, окремими спорудами», — пояснює Піпа.

«ЇМ ПОТРІБЕН ПРОСТО ШМАТОК ТЕРИТОРІЇ»

Військові 54-ї окремої механізованої бригади, які боронили Марʼїнку від початку повномасштабного вторгнення до осені минулого року, розказали журналістам «Слідства.Інфо», що росіяни обстрілювали місто з артилерії, авіації та навіть застосовували заборонені Женевськими конвенціями фосфорні снаряди.

На фото український військовий сидить у блендажі

Військовий Дмитро із позивним «Боєць»

«Фосфор застосовували кожен день, поки у них дефіциту з боєприпасами не було. Він все випалює. Куди потрапляє, там, в приватний сектор, наприклад, то дах спалахує відразу, і вся домівка згорає», — пригадує військовий Дмитро із позивним «Боєць».

На фото фосфорні снаряди, які летять на нічне місто Мар'їнка

Скрін відео 54-ї бригади: росіяни скидають фосфорні снаряди на місто Мар’їнка

Офіцер 54-ї бригади із позивним «Гайдук» переконаний, що російська армія навмисно обстрілювала житлові квартали.

«Артилерія не стріляє просто так — вона стріляє по цілі… Якщо один вистріл поруч, інші — через 300 і 500 метрів, то це називається просто залякування людей. Військовим це так не нашкодить — вони підготовлені, закопані», — пояснює «Гайдук».

На фото український військовий сидить у бліндажі й дивиться праворуч

Офіцер 54-ї бригади із позивним «Гайдук»

Росіяни використовують так звану тактику «випаленої землі», навіть не намагаючись вберегти цивільних та інфраструктуру, тому що їм потрібна лише територія, вважає «Боєць»: «Їм просто потрібен шматок території, на якій будуть їхні війська розташовуватись. Щоб обстрілювати в будь-який час. Щоб ближче діставати до міст, які вони обстрілюють. Постійно тримати людей в страху, в паніці, в шоку».

Попри те, що у місті зараз вже немає цивільних, а всі будівлі зруйновані, за Марʼїнку досі тривають бої. І через понад рік запеклих зіткнень і спроб російської армії окупувати місто, західні його околиці все ще залишаються під контролем ЗСУ.

Читайте також: 9 років поруч із війною: як живе прифронтовий Нью-Йорк