Аналітична система YouControl додала новий блок для перевірки фізичних осіб — «Російські воєнні злочинці» (Russian War Criminals), який є спільним проєктом журналістів «Слідства.Інфо» та активістів Антикорупційного штабу.
Реєстр «Російські воєнні злочинці» був створений на початку повномасштабної війни, щоб збирати докази злочинів конкретних осіб під час військових дій — для подальшого використання їх українськими та міжнародними правоохоронцями, зокрема в українських судах та Міжнародному кримінальному суді (Гаага, Нідерланди).
На інтерактивній онлайн-мапі Russian war Criminals зібрано вже понад 170 тисяч профілів військових армії РФ. У ньому розміщено ідентифікованих росіян, які наразі знаходяться у полоні, а також вбиті під час війни в Україні.
Частина профайлів містить світлини російських окупантів, а також посилання на журналістські матеріали, у яких розповідається про злочини окремого військового РФ.
Журналісти та активісти ідентифікують російських солдатів за допомогою відкритих джерел: списків Центру оборонних стратегій та Головного управління розвідки, бази даних «Ищи своих», соцмереж та журналістських розслідувань.
«Їх (військових РФ, — ред.) ідентифіковано десь по фото, десь за датою народження чи смерті, підтягнуто з усіх джерел, яким можна довіряти. Наразі ми бачимо, що це — найповніша база і робота над нею продовжується», — зазначила керівниця агенції «Слідство.Інфо» Анна Бабінець на пресконференції «Реєстр російських воєнних злочинців: як документувати злочини війни» у травні 2022 року, коли базу даних було оприлюднено.
Дані з реєстру «Російські воєнні злочинці» в системі YouControl знаходяться в модулі «Перевірка фізичних осіб» у лівому боковому меню «Медіа». У досьє можна побачити звання та приналежність до військової частини, а також статус воєнного злочинця (мертвий, у полоні, підозрюваний, ідентифікований тощо).
Наприклад, при перевірці підполковника поліцейського спецпідрозділу СОБР Росгвардії по Кемеровській області Дмитра Астахова, YouControl покаже два результати. Перший — ПІБ особи, коли ім’я та прізвище повністю збігається при перекладі з російської мови на українську, оскільки при пошуці в базі даних Russian War Criminals прізвище, ім’я та по-батькові особи потрібно вказувати тільки російською мовою. Другий — схоже ПІБ, коли немає впевненості в перекладі російського ПІБ та/або часткового збігу із ПІБ із запиту.
Читайте також: Реєстр катів: журналісти та активісти створили найповнішу мапу російських воєнних злочинців