Багато років деякі козаки зі славетного Запорізького краю лише вдавали козаків. Насправді вони чекали приходу росіян і одразу взялися прислуговувати режиму Путіна. Журналісти «Слідства.Інфо» за допомогою пропагандистських сюжетів встановили «найяскравіших» козаків-колаборантів, які активно допомагають окупантам на захоплених територіях Запоріжжя.

Про це йдеться у новому розслідуванні «Слідства.Інфо» «Запорізькі козаки на службі у Путіна».

На Запоріжжя «рускій мір» прийшов у перші дні повномасштабного вторгнення. «Обласним центром» захоплених територій окупанти призначили 150-тисячний  Мелітополь. У численних пропагандистських сюжетах розповідали про так звані «казач’ї дружини» — людей у характерному вбранні, які нібито охороняють порядок на окупованих територіях. Втім, у цих сюжетах чомусь не розповідали про те, як ті ж козаки оббирають місцевих мешканців на черешні.

Одним із ватажків запорізьких козаків-колаборантів, як встановили журналісти, виявився 57-річний уродженець Мелітополя Ігор Лисенко.

57-річний козак-колаборант Ігор Лисенко

На одному з пропагандистських YouTube-каналів, створеному на п’ятий день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, Лисенко закликав чоловіків вступати до лав «казачества».

Варто зазначити, що Лисенко не з’явився нізвідки. Вже понад двадцять років він очолює так званий «Мелітопольський курінь козацького війська запорозького низового». Ця організація пов’язана з іншим формуванням — «Козацьким військом запорозьким низовим» під керівництвом іншого проросійського діяча — Олександра Панченка. Як встановили журналісти, Лисенко тісно пов’язаний з Панченком. Вони брали участь у спільних нарадах, два роки тому разом відкривали так звану канцелярію куреня у Мелітополі.

Спільне фото Олександра Панченка і Віктора Януковича, зроблене у 2010 році

Два роки тому із Лисенком трапився скандал. На одній із урочистостей він заявив, що його козаки «в якості народної поліції» будуть охороняти громадський порядок. Після розголосу в медіа, поліцейські заперечили право мелітопольських козаків на таку діяльність.

Зрештою Лисенко мусив записати звернення, в якому клявся у своїй проукраїнській та патріотичній позиції. «Ті події, які відбулися в Україні, а саме агресія Росії, призвели до того, що багато патріотів, зокрема й козаки мелітополського куреня, стали на її захист. Низка козаків, і я зокрема, ми добровільно за мобілізацією пішли і захищали свою Батьківщину», — казав він у відеозверненні від липня 2020 року. Втім, як виявилося, його справжня позиція проявилася вже після 24 лютого цього року.

Окрім Лисенка, журналісти «Слідства.Інфо» встановили й інших козаків-колаборантів на окупованих територіях Запорізької області. Зокрема, 41-річного уродженця Києва Олексія Селіванова

41-річний уродженець Києва і колаборант Олексій Селіванов

За часів Януковича він встиг побувати помічником міністра оборони України. Станом на 2014 рік фігурував у справі про фінансування тероризму та сепаратизму. Нещодавно українські журналісти повідомили, що Селіванова затримали на окупованих територіях Запоріжжя свої ж спільники за розбещення неповнолітньої.

Також на пропагандистських відео з окупованого Запоріжжя часто фігурує кримчанин й учасник так званої «Кримської весни» Сергій Юрченко.

Після окупації Криму Юрченко почав фігурувати як один із козацьких лідерів у так званій «ЛНР» і став радником ватажка псевдореспубліки. Він також став членом партії «Єдина Росія» та очолив місцеву партійну організацію в Бахчисараї.

Цей матеріал створено командою «Слідства.Інфо» у рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю «Слідства.Інфо» i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війти та миру