Новопризначена радниця з гендерних питань у Збройних силах України Оксана Григорʼєва, яка до цього три роки була на посаді радниці у Сухопутних військах, прокоментувала матеріал «Слідства.Інфо» про домагання в армії. Посадовиця каже, що «з погляду інформаційної гігієни» публікація про домагання в армії була неправильною, адже російські пропагандисти використали цей інфопривід, щоб писати про ґвалтування в українській армії.
25 березня у рамках форуму «Гендерна рівність в обороні шляхом справедливості та людської гідності» під час панельної дискусії журналістка «Слідства.Інфо» Каріна Бугайченко нагадала про звернення до редакції військової медикині Оксани. Влітку минулого року жінка повідомила про сексуальні домагання з боку співслужбовця під час бойового злагодження, а також про тиск із боку командування. Вона надала відеодокази, на яких військовий намагався примусити її до сексуального контакту.

Радниця з гендерних питань у Збройних силах України Оксана Григорʼєва / Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
«Коли на гарячу лінію подзвонила Оксана, у той же день я сконтактувала з нею і взялася ініціювати розслідування згідно з чинним законодавством. У мене неоднозначна реакція була на публічність цього всього. Начмед, який був безпосереднім начальником Оксани, привів журналістів у лікарню і вона дала це інтервʼю. З одного боку, той хейт, який відбувся, — було багато засуджень, як і самої Оксани з тих відео опублікованих, так і засудження того, що в армії тут всіх ґвалтують і російські пабліки це використовували. З погляду інформаційної гігієни, — це було неправильно (публікувати матеріал про домагання в армії — ред.), я журналістам про це говорила. Але з точки цього кейсу, я вдячна журналістам, що вони висвітлили цю неприємну історію публічно. Бо, ми вперше за всю історію і не тільки в Сухопутних військах, а в Україні — покарали кривдника за сексуальне домагання», — говорить радниця з гендерних питань у Збройних силах України Оксана Григорʼєва.
Максимальне покарання, яке може отримати кривдник за сексуальне домагання у Збройних силах України, каже Григорʼєва, — це сувора догана. Окрім того, за клопотанням радниці кривдника відправили виконувати бойове завдання на Покровському напрямку. Оксану, як декілька тижнів тому, перевели в іншу військову частину.
«У більшості кейсів, коли до нас зверталися жінки, на жаль, це було і зараз є — слово проти слова. Тому, кожній дівчині під час перебування у частинах чи на якихось заходах, я завжди кажу дівчатам, щоб вони все записували на відео, аудіо, фотографували», — розповідає Григорʼєва.
Натомість очільниця ГО «Жіночий ветеранський рух» Катерина Приймак сказала, що завдяки розголосу, якого набув журналістський матеріал, проблема домагань в армії знову вийшла на суспільне обговорення: «Для мене цей матеріал став точкою відліку, коли знову публічно заговорили від 2020 року про тему домагань в армії, відтоді, коли ми лише починали висвітлювати цю проблему».
Перетворюємо табуйовані теми на ті, про які говорять у суспільстві. Стань частиною нашого «Слідство-клубу», підіймай ці теми разом з нами! Також нас можна підтримати на Монобазі!
Після публікації матеріалу, до редакції «Слідства.Інфо» звернулося щонайменше чотири військовослужбовиці, які пережили домагання в армії. Але ці історії не стали публічними тільки через те, що бракувало доказової бази. Натомість вони звернулися до правозахисників та юристів. Наразі немає жодного судового позову, який був би доведений до кінця, а винні були б покарані.
«Мені здається, що такі люди, як Оксана, заслуговують на більше поваги до себе, на гідне ставлення. І того, щоб журналісти мали змогу розповідати про те, що відбувається в армії попри всі «не на часі, давайте після перемоги». З цього виходить, що журналістам більше довіряють, ніж «гарячій лінії» Міноборони», — говорить журналістка «Слідства.Інфо» Каріна Бугайченко.
Нагадаємо, до редакції «Слідства.Інфо» надійшла інформація про ймовірне сексуальне домагання до української військової медикині під час служби, яке сталося у червні 2024 року. За два місяці офіційне розслідування у підрозділі не провели, тому що не було рапорту від постраждалої. На початку серпня Оксана написала заяву в Державне бюро розслідувань про домагання з боку колеги-військового, там відкрили кримінальне провадження. Станом на березень 2025 року, кривдник не поніс адміністративної відповідальності. Натомість як «покарання» йому виписали сувору догану та відправили у зону бойових дій на Покровському напрямку.
Читайте також: «Він почав тертися тазом», — військова заявила про домагання в армії та надала журналістам відеодокази