Журналістку «Слідства.Інфо» запросили виступити на панельну дискусію про права жінок в армії, у рамках форуму «Гендерна рівність в обороні шляхом справедливості та людської гідності». Під час заходу згадали про звернення військової медикині до редакції «Слідства.Інфо», яка поділилася відеодоказами про домагання від іншого військового, з яким проходила бойове злагодження. Очільниця ГО «Жіночий ветеранський рух» Катерина Приймак сказала, що завдяки розголосу, якого набув журналістський матеріал, проблема домагань в армії знову вийшла на суспільне обговорення.
«Для мене цей матеріал став точкою відліку, коли знову публічно заговорили від 2020 року про тему домагань в армії, відтоді, коли ми лише починали висвітлювати цю проблему», — розповідає очільниця «Жіночого ветеранського руху» Катерина Приймак.

Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
25 березня у Києві пройшов форум «Гендерна рівність в обороні шляхом справедливості та людської гідності» за програми Спеціального Радника з питань оборони Великої Британії, під час якого були присутні представники державних установ, міжнародні партнери та військові. Серед запрошених була і журналістка «Слідства.інфо» Каріна Бугайченко, яка під час панельної дискусії нагадала про звернення до редакції військовослужбовиці медикині Оксани. Влітку минулого року жінка заявила про сексуальне домагання до неї з боку іншого військового та тиск керівництва командування. Також надала відеодокази, на яких чоловік відверто намагався примусити жінку до сексу.
Також нас можна підтримати на Монобазі!
«Цього матеріалу, який зараз називають «точкою відліку» про висвітлення проблем з домаганням до жінок в армії могло б і не бути. Якби наша редакція слідувала заявам військових та інших представників Сухопутних військ, які говорили не публікувати свідчення. А ще додавали: «Не хайпуйте, давайте ви не будете публікувати і зачекаєте». Минуло більше ніж пів року від моменту домагання, а Оксана досі продовжує боротьбу на юридичній площині, щоб притягнути кривдника до адміністративної відповідальності», — каже журналістка Каріна Бугайченко.

Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
Оксана має досвід служби в зоні АТО, з початком повномасштабного вторгнення повернулася в армію, рятувала людей у боях за Лиман, Бахмут, Вовчанськ. У 2023-у році отримала відзнаку Головнокомандувача ЗСУ. Вона розповідала, що навіть думка про можливі домагання була для неї шоком.
«Питання в тому, до яких пір потрібно людям йти і ручками вирішувати цю справу. Ми з Управлінням захисту прав ведемо діалог, щоб інструмент для написання рапорту щодо гендерно зумовлених злочинів та правопорушень був доступний через «Армія+». Окрім того, ми з колежанками з Інституту гендерних програм «Невидимий батальйон» та іншими правозахисницями подали петицію на сайт Офісу Президента, яка встигла зібрати 25 тисяч голосів. Питання в тому, як зробити так, щоб жінка могла говорити про домагання та не потрапити під осуд, як Оксана, бо її кривдник посварився з дружиною. Шмигалю (Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, — ред.) доручено підготувати відповідь на нашу петицію», — говорить Катерина Приймак.
- Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
- Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
- Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
- Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
- Фото: ГО «Жіночий ветеранський рух»
Нагадаємо, до редакції «Слідства.Інфо» надійшла інформація про ймовірне сексуальне домагання до української військової медикині під час служби, яке сталося у червні 2024 року. За два місяці офіційне розслідування у підрозділі не провели, тому що не було рапорту від постраждалої. На початку серпня Оксана написала заяву в Державне бюро розслідувань про домагання з боку колеги-військового, там відкрили кримінальне провадження. Станом на березень 2025 року, кривдник не поніс адміністративної відповідальності. Натомість як «покарання» йому виписали сувору догану та відправили у зону бойових дій на Покровському напрямку.
Читайте також: «Він почав тертися тазом», — військова заявила про домагання в армії та надала журналістам відеодокази