Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які для ізраїльської корпорації Gilat Satellite Networks виробляє в Ужгороді завод американської аутсорсингової компанії Jabil Circuit, масово імпортуються в Росію. Про це свідчать митні дані, які опинилися у розпорядженні журналістів «Слідства.Інфо». 

Про це йдеться у розслідуванні «Слідства.Інфо» «Вироблені в Україні супутникові системи можуть опинятися у російської армії. Їх офіційно постачає в РФ ізраїльський підрядник Пентагону».

Компанія «Gilat» не має в Україні власного дочірнього виробництва, проте продукцію під її брендом виготовляє завод ТОВ «Джейбіл Сьоркіт Юкрейн Лімітед» в Ужгороді. Це дочірня компанія американської Jabil Circuit, яка, крім Gilat, випускає також техніку та електроніку під брендами Nespresso, Nokia, Cardo, Velux, Unify, Ceragon, Tele Tec, Visteon, а також під власними торговими марками. 

Хочеш знати правду, яку від тебе приховують? Підтримай нашу роботу, щоб ми могли робити більше розслідувань!

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну не тільки не припинило постачання в Росію супутникових систем виготовлених в Україні, а навіть сприяло кількості замовлень. 

Так, у 2021 році таких систем росіяни закупили на 982 тисячі доларів, у 

2022 році — на 840 тисяч доларів, а в 2023 році загальна сума стрибнула до 5 мільйонів доларів на рік. Тобто обсяги постачання систем саме українського виробництва зросли в шість разів.

За даними митних декларацій, відправлялися виготовлені в Україні системи з Ізраїлю і Туреччини. 

Уже в Росії частина цих супутникових систем, ймовірно, потрапляла у так звану зону СВО. Про передачу російським військовим «тарілок» Gilat регулярно звітують їхні політики та волонтери, йдеться у рослідування «Слідства.Інфо». Крім цього, системність постачання продукції Gilat на фронт журналістам підтвердили також компанії-дилери систем супутникового звʼязку. 

Журналісти «Слідства.Інфо» двічі відправляли запит до ізраїльського Gilat, аби дізнатися чи усвідомлює компанія, що своєю продукцією допомагає російським військовим у війні проти України. Проте компанія так і не відповіла. 

На відміну від Gilat, в Jabil стверджують, що вийшли з ринку Росії і закрили там виробництва. 

У відповіді  на запит «Слідства.Інфо» в Jabil зазначили, що підприємство в Ужгороді не здійснює поставок товарів в Росію. 

«Згідно з нашим зобов’язанням дотримуватись глобальних етичних стандартів і прав людини, Jabil зайняв чітку позицію на підтримку України в умовах триваючого збройного вторгнення Російської Федерації в Україну. […] Ми запевняємо всіх зацікавлених сторін, що ми вжили заходів для того, щоб жодна продукція, вироблена Jabil в Україні, не постачалася до російської федерації. Ми активно працюємо з нашими клієнтами та ланцюгами постачання, щоб забезпечити суворе дотримання нашої політики щодо заборони поставок до росії», — йдеться у відповіді Jabil. 

Читайте також: «Влада не готова гнати на війну свій електорат»: боєць 93-ї бригади «Холодний Яр» після полону знову воює за Україну