Суддя Конституційного Суду (КС) Ірина Завгородня не задекларувала автомобіль Land Rover 2012 року випуску, який належав її чоловікові. Також Сергій Завгородній два роки тому придбав квартиру та паркомісце у Києві, на які офіційно не мав заощаджень.

Таких висновків за результатами повної перевірки декларації судді дійшло Нацагенство з питань запобігання корупції (НАЗК).

За результатами перевірки, яка тривала близько 4,5 місяців і була завершена 7 жовтня поточного року, виявилося, що суддя Завгородня не задекларувала майна на суму понад 615 тисяч гривень. Ідеться про автомобіль Land Rover 2012 року випуску, яким із того ж 2012 року володів її чоловік. Суддя пояснила це тим, що авто начебто вкрали. Водночас у НАЗК переконують, що це не є підставою для недекларування. Крім того, як з’ясувалося під час перевірки, чоловік судді у 2017 та 2019 роках видавав довіреність на користування цим авто.

Як зауважують в НАЗК, у 615 тисяч гривень станом на 2012 рік автомобіль оцінила судова експертиза — на той час це було 77 тисяч доларів.

Суддя Конституційного Суду Ірина Завгородня. Фото з сайту ccu.gov.ua

Крім того, як з’ясували в Нацагентстві, чоловік судді у 2018 році придбав квартиру в Києві на 54 квадрати за 1,3 мільйона гривень та паркомісце вартістю 149 тисяч гривень.

Водночас, за даними НАЗК, офіційно таких коштів він не мав. За підрахунками спеціаліста, на момент купівлі цієї нерухомості в Сергія Завгороднього було близько 330 тисяч гривень — учетверо менше від суми покупки.

У поясненні Нацагентству суддя Конституційного Суду зауважила, що на купівлю столичної нерухомості сім’я використала кошти від продажу в 2017 році квартири — це понад 1 мільйон гривень. Утім, у НАЗК з’ясували, що Завгородня не декларувала цих грошей.

«Викладене викликає обгрунтовані сумніви в достовірності відображених у розділі 11 (доходи, у тому числі подарунки — Ред). декларації відомостей щодо доходів члена сім’ї (чоловіка) та правдивості пояснень суб’єкта декларування», — йдеться у довідці НАЗК.

Також у відомстві додають, що Національне антикорупційне бюро зареєструвало кримінальне провадження за фактом недостовірного декларування суддею Конституційного Суду на суму 615 тисяч гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Судді КСУ, які можуть скасувати відповідальність за незаконне збагачення, мають щодо цього особистий інтерес — НАЗК

Що таке повна перевірка декларації?

Відповідно до порядку проведення повної перевірки, Нацагентство упродовж 120 днів аналізує відомості про об’єкти декларування, які зазначеню чи має бути зазначено в декларації. Порівнює їх із інформацією з реєстрів, банків і баз даних, у тому числі де є відомості з обмеженим доступом — а також із інформацією від правоохоронців.

За недостовірне декларування особі може загрожувати адміністративна чи кримінальна відповідальність, в залежності від суми незадекларованих активів. Кримінальна відповідальність настає при перевищенні 250 прожиткових мінімумів (понад 480 тисяч гривень станом на 1 січня 2019 року та 525,5 тисяч гривень станом на 1 січня 2020-го).

Які статки показала суддя Завгородня за минулий рік?

Декларацію про статки та доходи за 2019 рік Ірина Завгородня оприлюднила у березні поточного року.

Згідно з документом, у сім’ї судді більше немає квартири у Києві, а є лише паркомісце. Також вона декларує земельну ділянку та житловий будинок на 210 квадратів у селі Велика Бугаївка, що неподалік від столиці.

Чоловікові Ірини Завгородньої належить авто Suzuki Grand Vitara 2007 року та BMW X4 2019 року випуску.

У 2019 році суддя отримала 4,1 мільйона гривень зарплати у Конституційному Суді та 2,9 мільйона гривень як подарунок у грошовій формі.

Чоловік судді в минулому році заробив понад 2,5 мільйона гривень на продажі квартири і автомобіля, а також отримав 75 тисяч гривень пенсії.

Іще сім’я зберігала 120 тисяч доларів та 2,8 мільйона гривень готівкою.

Що відомо про суддю Завгородню?

Ірина Завгородня родом із Луганщини, працює суддею близько 30 років. У 2011-2018 роках працювала суддею Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ. У вересні 2018-го Завгородню призначили суддею Конституційного Суду.