Росіянин, співробітник ФСБ Росії Юрій Беляцький під час окупації Херсонщини наказував підлеглим викрадати та піддавати цивільних тортурам, і сам брав в цьому участь. Докази цьому зібрали слідчі УСБУ в Херсонській області. За їхніми даними, одного чоловіка викрали з його квартири та, імітуючи розстріл й погрожуючи вбити дружину і сина, змусили підписати угоду про співпрацю.

Журналістка «Слідства.Інфо» відвідала судові засідання, на яких розглядається справа ФСБівця Юрія Беляцького.

За даними УСБУ, впродовж березня-листопада 2022 року, під час окупації Херсона за наказом та участю співробітника 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ Росії Юрія Бєляцького російські військові та ФСБівці затримували цивільних: вивозили в катівні, били, погрожували вбити та імітували розстріл, допитували і примушували до негласної співпраці.

Юрій Беляцький, архівне фото

Юрій Беляцький, архівне фото

За даними слідства, 31 березня 2022 до квартири херсонця, в якій він був разом з дружиною та дитиною, увійшли ФСБівці та російські військові, якими керував росіянин, співробітник ФСБ Юрій Беляцький. Окупанти провели обшук, забрали цінні речі та гроші: 5000 доларів США, 1000 євро, кавоварку, два ноутбуки, системний блок від комп’ютера, наручні годинники, фотоапарат та відеокамеру. 

Після цього, погрожуючи дружині і сину херсонця, росіяни жорстоко побили його та викрали. Як встановили слідчі, наказ віддав Беляцький. На руки чоловіка надягли пластикові стяжки, а на обличчя — шапку.

Чоловіка відвезли в невідоме йому місце, де тримали до ночі. Росіяни зафіксували херсонця на стільці, прив’язавши пластиковими стяжками. Весь час його били руками, ногами, прикладом автомата. Чоловік втрачав свідомість. 

Окупанти направляли на нього автоматичну зброю, імітуючи розстріл. Один з російських військових двічі вистрілив біля голови херсонця. Імітація розстрілу супроводжувалась погрозами вбивства дружини та дитини чоловіка.

Близько 21:00 того ж дня, під тортурами окупанти змусили херсонця надати згоду на співпрацю і підписати документи. Тоді чоловіка відпустили.

Ви можете підтримати нашу роботу з викриття злочинів російських військових і підписатися на щомісячний донат на Монобазі!

14 квітня 2023 року українські правоохоронці оголосили підозру співробітнику ФСБ Росії Юрію Беляцькому за порушення звичаїв війни, вчинене за попередньою змовою групою осіб — частина 2 статті 28, частина 1 статті 438 КК України. А згодом росіянину висунули обвинувачення. Наприкінці червня 2023 року обвинувальний акт стосовно Беляцького надійшов до Малиновського районного суду Одеси. Суддя наполегливо запрошує ФСБівця до суду через засоби масової інформації, проте справа розглядається заочно — без участі обвинуваченого. 

Суддя зробив п’ять викликів Юрія Беляцького у судове засідання, зокрема на відомі електронні поштові скриньки обвинуваченого. Також, як додав журналістці «Слідства.Інфо» прокурор, виклик до суду відправляли й в месенджери брата ФСБівця. Тож зі свого боку суд і сторона обвинуваченого зробили все можливе, щоб проінформувати Беляцького про кримінальне провадження щодо нього. А це важливо для того, щоб в майбутньому співробітник ФСБ не зміг оскаржити вирок.

Фото пресцентру Малиновського райсуду Одеси

Фото пресцентру Малиновського райсуду Одеси

Росіянину призначили адвоката з Центру безкоштовної правової допомоги.

 Судовий розгляд триває майже півтора роки. За цей час встигли дослідити письмові і речові докази, а також заслухали пояснення деяких свідків. Однак суд зазначив, що особа обвинуваченого непідтверджена та невстановлена слідством належним чином.

Тож суддя доручив СБУ встановити актуальну інформації про Юрія Беляцького, знайти його місцезнаходження, контакти, місце роботи, інформацію про родину та повідомити про кримінальне провадження.

«При наявних вихідних даних, Беляцький обмежено обізнаний, а можливо і зовсім необізнаний, про кримінальне провадження у відношенні нього. Відповідно застосування процедури in absentia (розгляд справи заочно, без обвинуваченого, ред.) за законодавством України потребує більш виваженого підходу, а суд має сприяти та вживати вичерпних заходів для встановлення та повідомлення особи про розгляд справи», — йдеться в ухвалі суду.

СБУ мала знайти сучасні фото обвинуваченого і докази, які б підтверджували, що він працював в ФСБ станом на лютий 2022-го і по теперішній час. А також ще раз запросити до суду і надати контакти його захисника.

Під час чергового слухання, 27 березня, судове засідання відклали за клопотанням адвоката обвинуваченого. Той був залучений в іншій справі і не міг бути присутнім. Проте прокурор зазначив, що співробітники СБУ встановили всю актуальну інформацію, зокрема «свіжі» фото Беляцького, але технічно не встигли передати судді.

На наступному засіданні, в квітні, суд розгляне зібрану інформацію.

Журналістка «Слідство.Інфо» встановила, що Юрій Беляцький народився в Новосибірській області РФ в родині колишнього військового з прикордонних військ. 

Прадід Беляцького також був військовим і загинув у Новосокольниках Псковської області в 1941-45 роках. 

Зв’язатись з обвинуваченим не вдалось. А батько Юрій журналістці не відповів. Проте «Слідство.Інфо» знайшло актуальне фото, на якому може бути Юрій Беляцький.

Ймовірно, Юрій Беляцький

Ймовірно, Юрій Беляцький

Нагадаємо, Шевченківський районний суд Києва виніс заочний вирок бойовику так званої ДНР Ігорю «Консулу» Давлєєву за катування та імітацію страти українського військовополоненого — добровольця тероборони Маріуполя. Місяць з чоловіка вибивали зізнання, що він причетний до «Азову». Захиснику вдалося втекти та впізнати свого ката.

Читайте також: «3-4 рази на день виводили на розстріл»: вирок отримав бойовик «ДНР», який протягом місяця катував оборонця Маріуполя 

Цей матеріал написаний за підтримки IWPR.