Член політради «Слуги народу» та колишній прикордонник Вадим Слюсарєв є співвласником фірм, які ввозили в Україну десятки мільйонів нелегальних китайських сигарет з Румунії у 2015-2017 роках. 

Про це повідомляють Kyiv Post та Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), посилаючись на декларації румунської митниці, що опинилися в руках журналістів. 

Дві українські компанії — ТОВ Duty Free Odesa та ТОВ Travel Retail Ukraine, — співвласником яких зараз є Слюсарєв, імпортували в Україну сигарети китайського бренду Regina. Ці сигарети не продаються в Україні легально, а самі компанії не мали ліцензій на імпорт.

Нелегальні сигарети українським компаніям продавала компанія China Tobacco International — румунська філія китайського виробника тютюну China National Tobacco Corporation (CNTC). Ним володіє китайська держава. 

Продаючи сигарети в Україну, тютюнова компанія порушувала Протокол про ліквідацію нелегальної торгівлі тютюновими виробами Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я. 

Одну з поставок таких сигарет компанії Duty Free Odesa вилучили та знищили українські правоохоронці у травні 2017-му як контрабанду. На думку правоооронців, ці сигарети планували незаконно ввезти до ЄС. 

Журналісти з’ясували, що таких поставок було ще щонайменше дві. І вони, вочевидь, залишилися поза увагою правоохоронців.

Бізнес експрикордонника Вадима Слюсарєва

Вадим Слюсарєв став співвласником обох компаній — Duty Free Odesa та Travel Retail Ukraine — у 2017-2018 роках. Це сталося через два роки після того, як він звільнився з прикордонної служби і як ці компанії нелегально завезли в Україну китайські сигарети. 

У журналістів немає даних про те, чи продовжили компанії займатись контрабандою після того, як Вадим Слюсарєв став їхнім співвласником. Але сигарети китайського бренду Regina, які ввозили ці компанії, досі можна знайти в Україні.

Хоча Слюсарєв став співвласником компаній вже після звільнення з державної служби, розквіт цих фірм припав саме на той час, коли Слюсарєв обіймав високі посади в Державній прикордонній службі.

Зокрема, у 2012 році компанія Travel Retail Ukraine, співвласником якої згодом стане Вадим Слюсарєв відкрила дьюті-фрі — магазин на контрольно-пропускному пункті «Гоптівка», що на кордоні з Росією. Тоді Слюсарєв очолював окремий відділ внутрішньої безпеки Східного регіонального управління Державної прикордонної служби, якому підпорядковувались десятки пропускних пунктів — у тому числі й «Гоптівка». 

І це не єдиний зв’язок Вадима Слюсарєва з «Гоптівкою».

У 2017-му Слюсарєв купив компанію «Фронтера», яка за часів його роботи в адміністрації Державної прикордонної служби, придбала будівлю біля контрольно-пропускного пункту «Гоптівка» — розповідають у своєму розслідуванні журналісти програми «Схеми». Компанія здає цю будівлю в оренду прикордонникам. 

У 2013 році ця компанія отримала земельні ділянки поблизу «​Гоптівки», де зараз розміщуються магазини продовольчих товарів і пункти страхування.

Зв’язатися з Вадимом Слюсарєвим журналістам не вдалося, а партія «Слуга народу» не відповіла на запит про коментар.

Також журналісти відвідали офіси компаній Duty Free Odesa та Travel Retail Ukraine в Дніпрі. Офіси знаходяться у квартирі багатоповерхового будинку в центрі міста. Однак, спілкуватися з журналістами представники фірм відмовилися. 

З березня 2021 року Вадим Слюсарєв входить до політради партії «Слуга народу».

Китайський тютюн

Як свідчить розслідування журналістів, у 2013-2020 роках China Tobacco International продала пів мільярда сигарет українським компаніям. 

Але в офіційних точках продажу тютюну в Україні немає сигарет виробництва China Tobacco. Знайти їх можна лише на «чорному ринку». Такі сигарети не мають акцизних марок, медичні попередження на пачках надруковані англійською замість української, а поруч напис: «For Duty Free Sale Only» («Лише для продажу в магазинах дьюті-фрі»).

Де ж поділися півмільярда ввезених в Україну китайських сигарет? За словами правоохоронців та експертів з контролю за тютюном, з якими спілкувались журналісти, більшість з них нелегально опинилася в країнах Європейського Союзу. Україна була лише проміжним пунктом для контрабандистів. 

У 2017-2019 роках італійські правоохоронці вилучили близько 41 тон китайських контрабандних сигарет, зокрема й бренду Regina (China Tobacco). 17% з вилучених сигарет були нелегально ввезені з України — повідомляє OCCRP з посиланням на італійську податкову поліцію. 

Про те, як пов’язані українські правоохоронці, помічник начальника київської поліції Євген Дейдей і балканські кілери, які торік влаштували стрілянину у центрі української столиці, розповідаємо у новому фільмі-розслідуванні «Чотири кілери, три копи і наркобарон»