Національне антикорупційне бюро (НАБУ) оприлюднило листування, яке може свідчити про те, що певні члени Вищої ради правосуддя (ВРП) отримали 50 тисяч доларів хабаря за непритягнення судді Солом’янського райсуду Києва Марії Зелінської до дисциплінарної відповідальності. Остання ухвалила рішення, яким обмежила детективам НАБУ до 2 місяців термін розслідування справи міністра екології часів Януковича — Миколи Злочевського.

Про це «Слідство.Інфо» довідалося з повідомлення на офіційному сайті НАБУ, а також листування, яке оприлюднив правоохоронний орган.

Як зауважують у НАБУ, суддя Солом’янського райсуду Києва в серпні 2018 року ухвалила рішення, яким до двох місяців обмежила детективам термін розслідування справи щодо незаконних дій посадовців Мінекології часів Миколи Злочевського при видачі спецдозволів на користування надрами. Як пише видання «Слово і діло», ідеться про суддю Марію Зелінську.

Згодом НАБУ звернулося до Вищої ради правосуддя зі скаргою на дії судді Зелінської. Проте 10 червня цього року ВРП відмовила у притягненні судді до дисциплінарної відповідальності.

Як зауважують детективи, в межах розслідування одного з кримінальних проваджень вони отримали доступ до листування, яке може підтверджувати, що члени ВРП отримали 50 тисяч доларів за непритягнення Марії Зелінської до відповідальності.

Детективи з посиланням на листування зауважують, що суддя, ймовірно, звернулася за допомогою у вирішенні цього питання до адвокатів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Злочевський заплатив 100 млн доларів за закриття кримінальних проваджень проти себе, — Онищенко

«Судячи з матеріалів листування, проблему вирішили шляхом надання певним особам у складі ВРП неправомірної вигоди у 50 тисяч доларів, з яких 20 тисяч доларів передали адвокати, 30 тисяч доларів — суддя», — зауважують у НАБУ.

Також серед матеріалів листування детективи виявили документ, у якому вказувалося на необхідність непритягнення судді Зелінської до відповідальності. Він був надісланий 25 березня 2020 року — за 2,5 місяця до ухвалення аналогічного за змістом рішення ВРП. Це, на думку детективів, «може свідчити про узгодження дій ВРП з особами, наближеними до ексміністра екології».

Хто такий Злочевський?

Микола Злочевський — ексвисокопосадовець часів Януковича. У 2010-2012 роках він очолював Міністерство екології та природних ресурсів. У кінці 2014-го він залишив Україну, а на початку 2015 року стало відомо, що прокуратура оголосила його в розшук за підозрою в незаконному збагаченні.

Як писало видання «Економічна правда», НАБУ розслідувало кримінальне провадження за фактом вчинення неправомірних дій чиновниками Мінекології часів президента Януковича, коли ті видавали спеціальні дозволи на користування надрами ряду підприємств, засновником яких є Burisma Limited, а кінцевим бенефіціарним власником — Злочевський.

За даними видання hromadske, у липні НАБУ оголосило Злочевського в розшук. Його обвинувачують за статтею «Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди посадовій особі, яка займає особливо відповідальне становище».

Як зауважує медіа, 12 червня стало відомо, що люди Злочевського за 5 мільйонів доларів (це рекордна сума пропонованого хабаря в історії України) намагалися підкупити керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницького та керівника Головного підрозділу детективів НАБУ Андрія Калужинського. За ці гроші Холодницький із Калужинським мали закрити кримінальне провадження про злочинну організацію Сергія Курченка, в якому Злочевський є підозрюваним.

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», керівника Головного управління протидії економічним правопорушенням ДФС Романа Неговєлова, якого затримали під час отримання 100 тисяч доларів хабаря, випустили зі слідчого ізолятора майже під 100 тисяч доларів застави.