13 червня Верховний Суд визнав процедуру кваліфікаційного оцінювання суддів членами ВККС недійсною. На думку Громадської ради доброчесності, це рішення суду дає можливість сотням суддів, яких ГРД визнали недоброчесними, не завершувати оцінювання у повному складі ВККС. 

Про це стало відомо з рішення Верховного Суду щодо судді Господарського суду Харківської області Віталія Усатого, якого ГРД (Громадська рада доброчесності, — ред.) визнала недоброчесним. 

«Співбесіда з суддею у кваліфікаційному оцінюванні може складатися з двох етапів. Спочатку три члени ВККС проводять співбесіду. Якщо їх рішення не збігатися з висновком ГРД, то це рішення має ввести в дію ВККС повним складом «подолавши» висновок Ради 10-11 голосами. Верховний Суд зараз сказав, що для окремої групи суддів цього пленарного засідання повним складом ВККС не має бути», — пояснює Ніка Крейденкова, співкоординаторка Громадської ради доброчесності та адвокаційна менеджерка фундації DEJURE.

Ми розкажемо, куди витрачаються твої податки. Май сміливість знати! Долучайся до «Слідство-клубу»

Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) оцінює служителів Феміди на відповідність посадам, які вони обіймають. Ця комісія веде облік суддів, проводить їхнє оцінювання, переводить з одних судів до інших, відбирає кандидатів на посади тощо.

Члени ВККС проводять співбесіду в прямому ефірі: запитують суддів про їхню практику, походження майна, статки родичів, декларації, поїздки до Росії під час війни тощо. Загалом кандидата оцінюють за затвердженими критеріями. Після співбесіди ухвалюють рішення, чи відповідає суддя посаді. 

За попередньою процедурою ВККС, якщо суддя успішно проходив співбесіду колегією з трьох членів комісії, проте в той же час Громадська рада доброчесності не рекомендувала суддю до поновлення на посаді, рішення не набирало сили. Натомість оцінювання судді направлялося на пленарний розгляд справи — усіма членами ВККС. 

«Це робилося для того, щоб посилити роль громадськості в цьому процесі і щоб кваліфікаційне оцінювання суддів стало більш реальним», — пояснює експертка Ніка Крейденкова.  

Суддя Господарського суду Харківської області Віталій Усатий оскаржував цю процедуру, і 13 червня Верховний Суд визнав її недійсною. Суд вважає, що процедура мала бути завершена на рівні колегії з трьох членів комісії, без врахування висновку ГРД. 

«Це рішення (Верховного Суду, — ред.) — ще один критичний знак, що реформа цього суду якраз на часі. Інакше Верховний Суд своїми руками залишить нас і без верховенства права, і без коштів від ЄС, тому що це оцінювання — умова для надання коштів міжнародними партнерами», — говорить членкиня ГРД Ніка Крейденкова.

Це рішення ставить під питання подальше проходження оцінювання решти суддів, які 5 років тому пройшли співбесіди з колегією і питання яких мало розглядати ВККС у повному складі.  

«Сотні суддів залишаться на посадах і питання їхнього звільнення навіть не постане. Тому що Верховний Суд сказав, що рішення колегії фінальне і воно не має розглядатись повним складом органу. Тобто судді реально можуть уникнути розгляду перед оновленою ВККС і залишаться на посаді», — каже Ніка Крейденкова.

Нагадаємо, що раніше «Слідство.Інфо» писало про голову Київського районного суду Одеси Сергія Чванкіна, який не зʼявився на співбесіду до Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Журналісти знайшли апартаментами в Маямі, якими володіє компанія дружини Сергія Чванкіна. Нерухомість коштує $310 тис. або близько 12 млн грн. 

Читайте також: Суддя Чванкін вирішив не з’являтися на засідання ВККС, бо взяв собі «8 тижнів на підготовку»