У 2016-му році команда Адміністрації Президента Петра Порошенка координувала популярних блогерів у соцмережах для нападів на журналістів. У той же період об’єктом таких публічних атак були журналісти “Слідства.Інфо”.

Про це повідомляє KyivPost із посиланням на колишню політичну консультантку АП Порошенка Катерину Коваль. Жінка, за її ж словами, координувала блогерів, які сприяли покращенню репутації Порошенка в інтернеті. 

“Блогерів було запрошено відвідувати заходи з президентом та спеціальні закриті зустрічі з ним. Топові блогери, які мали десятки тисяч підписників, також спочатку отримували платню близько 1500 доларів на місяць, каже Коваль. На той час офіційна середня зарплата становила 250 доларів на місяць. За її словами, було до 20 таких блогерів, це означає, що мережа коштувала до 30 000 доларів на місяць”, пише видання. 

Блогери підтримували Порошенка та атакували його критиків, у тому числі журналістів-розслідувачів. 

Публічні напади на журналістів розпочалися у квітні 2016-го року, після офшорного скандалу.  “Слідство.Інфо” опублікувало тоді матеріал “Подвійне життя президента”. Це розслідування було частиною спільної роботи багатьох світових медіа на базі масштабного витоку документів Panama Papers. Воно стосувалося офшорної компанії президента Prime Asset Partners Limited, яку той зареєстрував, імовірно, для ухилення від сплати податків. Також п’ятий президент не задекларував цю компанію.

“Слідство.Інфо”, відділ журналістських розслідувань (тоді агенція була частиною медіа hromadske — РЕД.), опублікувало історію про те, що тодішній президент зареєстрував офшорну компанію та не повідомив про неї у своїй декларації про активи та доходи. “Слідство.Інфо” стверджувало, що це схема ухилення від сплати податків. Протягом декількох тижнів журналісти, які розкривали інформацію, стикалися з онлайн-атаками пропрезидентських блогерів із десятками тисяч підписників кожен”, — ідеться в розслідуванні KyivPost. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Клуб книголюбів: Таємні домовленості українських політиків

Серед тих, кого назвала Коваль, був Олександр Карпюк, псевдонім Serg Marco. Видання процитувало пост блогера у своїй статті: “Що насправді зробили наші антикорупційні активісти, щоб не було корупції?… Скільки матеріалів вони розкрили, достатньо, щоб пред’явити звинувачення? Скільки людей, викритих антикорупційними активістами, насправді були засуджені? Нуль”. У коментарі виданню Карпюк заперечив свою роботу в інтересах адміністрації Порошенка. 

Політична консультантка Коваль каже, що такі напади спрямовувала її міні-команда політичних консультантів, яка базувалася на Банковій. Вони нібито зверталися до блогерів, які підтримували армію, і пропонували їм підтримати Верховного головнокомандувача. 

За словами Коваль, саме напади на журналістів стали однією з причин, чому вона вирішила перестати працювати на Адміністрацію Президента у вересні 2019 року, а також поділилася цією історією співпраці. Прессекретар Порошенка відмовився коментувати цю історію.

Як уже писало “Слідство.Інфо”, нещодавно журналісти з KyivPost оприлюднили уривки з неофіційного медіаплану Адміністрації Президента часів Петра Порошенка, які свідчать про замовлення проплачених матеріалів у ЗМІ. За словами джерела видання, документи знайшли в кабінеті колишнього голови відділу зв’язків департаменту інформаційної політики АП. 

Документи з адміністрації президента за 2015-2016 років

У тому ж матеріалі журналісти навели інтерв’ю політконсультантки, яка розповіла, що кілька років була частиною команди. Група людей координувала використання блогерів в інтересах експрезидента та його команди.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Свято подвійного прибутку

ВІД РЕДАКЦІЇ: Команда “Слідства.Інфо”, зокрема, авторка матеріалу про офшорну компанію Порошенка і нинішня керівниця агенції Анна Бабінець справді у той період опинилася під публічним тиском. У 2016-му році протягом тривалого часу у мережі Facebook відбувалася кампанія із дискредитації медіа і журналістів.

Нагадаємо, що восени цього року “Слідство.Інфо” випустило фільм-розслідування “Я — бот”. Це історія про те, як працюють українські ботоферми та хто з політиків користується їхніми послугами. Під час парламентської передвиборчої кампанії наш журналіст Василь Бідун влаштувався на роботу в офіс однієї  столичної ботоферми, яка пише проплачені коментарі в інтересах замовника. Там він познайомився  із “ботозакуліссям” української політики.

У фільмі розповідається як працюють ботоферми, хто намагається створити викривлену реальність для українського виборця, вартість послуг інтернет-ботів та масштаби сірого ринку.

Документи з адміністрації президента за 2015-2016 років