У відповідь на запит «Слідства.Інфо» прикордонники повідомили, що за час повномасштабного вторгнення вони затримали на Львівщині 12 людей, які допомагали чоловікам мобілізаційного віку незаконно перетнути кордон із Польщею. Журналісти ознайомилися з судовими вироками, де призначали покарання порушникам закону, й з’ясували, що обвинувачені вдавалися до різноманітних схем. Приміром, за гроші фіктивно працевлаштовували чоловіків як водіїв та вносили їхні дані до системи «Шлях», проте після перетину кордону так звані водії до України більше не поверталися. Крім того, одна з обвинувачених, що має інвалідність, уклала несправжній шлюб із чоловіком мобілізаційного віку, аби той міг легально виїхати за кордон як її супроводжуючий. Проте ніхто з обвинувачених до в’язниці за скоєне не потрапив.
Про це повідомляє «Слідство.Інфо».
«За період з 24.02.2022 року по теперішній час в межах Львівської області на ділянці відповідальності 7 прикордонного загону було затримано 12 повнолітніх, які супроводжували осіб призовного віку для незаконного перетину державного кордону. Заходи здійснювалися в рамках кримінального провадження за статтею 332 ККУ», — йдеться у відповіді 7-го прикордонного Карпатського загону Держприкордонслужби на запит журналістів «Слідства.Інфо».
Прикордонники уточнюють, що серед затриманих не було неповнолітніх.
ВОДІЇ З СИСТЕМИ «ШЛЯХ», ЯКІ НЕ ПОВЕРНУЛИСЯ
Порушники закону намагалися доправити своїх клієнтів до Польщі, яка межує з Львівщиною. Журналісти «Слідства.Інфо» ознайомилися зі справами в судовому реєстрі, де докладно описані схеми, до яких вдавалися затримані.
Приміром, у лютому 2024-го Самбірський міськрайонний суд Львівської області виніс вирок Андрію Дудяку, якому дали 3 роки іспитового строку. Слідство встановило, що Дудяк, діючи у змові зі спільниками, незаконно вносив чоловіків мобілізаційного віку до системи «Шлях» (система контролю за міжнародними автомобільними перевезеннями, — ред.) як водіїв. Це дозволяло чоловікам виїжджати за кордон, хоча вони не мали на те законних підстав.
Спільник Дудяка (підприємець, який мав відкритий ФОП) фіктивно працевлаштовував охочих виїхати за кордон як водіїв. Чоловік робив це фіктивно, не повідомляючи про трудові відносини державні органи. Після цього він використовував електронний підпис для внесення «клієнтів» до системи «Шлях», що давало право на виїзд з України.
Сам обвинувачений — Андрій Дудяк — перед проходженням кордону давав інструкції клієнтам щодо того, як потрібно пояснювати прикордонникам мету виїзду за кордон. Він також доставляв чоловіків до пунктів пропуску, а коли клієнти опинялися за межами України, повертався назад автівкою вже без них.
Послугами Дудяка та його спільників скористалися щонайменше троє чоловіків, які після виїзду в ролі водіїв до України більше не повернулися. Вони виїхали навесні 2023 року через пункти пропуску «Угринів — Долгобичув», «Рава Руська — Хребенне» та «Шегині — Медика».
Які суми платили клієнти за виїзд за кордон, у вироці суду не уточнюють.
Андрію Дудяку висунули звинувачення у незаконному переправленні осіб через державний кордон України (частина 2 статті 332 КК України). Санкція цієї статті передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 7 років, адже Дудяк вчиняв незаконні дії повторно та за попередньою змовою групи осіб. Однак до в’язниці обвинувачений не потрапив. Суд звільнив його від відбування основного покарання, бо чоловік має інвалідність 2-ї групи та повністю визнав свою провину. Тож Дудяку встановили іспитовий строк на 3 роки. Він має періодично з’являтися до органів пробації та повідомляти про зміну місця проживання чи роботи.
ФІКТИВНЕ ВОЛОНТЕРСТВО ЗА 6 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ США
Серед обвинувачених у незаконному переправленні осіб через кордон є й такі, яких виправдали. Приміром, Пустомитівський райсуд Львівської області не знайшов достатньо доказів, аби відправити до в’язниці Андрія Шарвана. Прокурори переконані, що Шарван, діючи у змові з двома спільниками, за гроші пообіцяв допомогти виїхати за кордон чоловіку мобілізаційного віку, представивши його як волонтера для перевезення гуманітарних вантажів.
Послуга коштувала 6 тисяч доларів США. Незаконний перетин кордону мав відбутися через митний пост «Мостиська». Для цього спільники Шарвана попросили у клієнта особисті документи, які були необхідні для виготовлення фальшивих (таких, що дозволяли б виїхати за кордон). Чоловіка мали внести до системи «Шлях», що дозволило б йому виїхати в Польщу під виглядом волонтера.
Обвинувачення стверджує, що Андрій Шарван їхав з клієнтом до державного кордону. Перед перетином кордону, Шарван мав дати чоловіку документи, що дозволять безперешкодно потрапити до Польщі. У дорозі клієнт вийняв з кишені куртки обіцяні 6 тисяч доларів США та поклав їх у салоні автівки. Проте довести до кінця схему не вдалося, бо Андрія Шарвана затримали правоохоронці, які також під час обшуку вилучили кошти.
На суді Шарван заперечував свою провину й просив про виправдання. Обвинувачений стверджував, що не знав про незаконну діяльність, до якого його залучили. Мовляв, знайомий просто попросив його забрати незнайомого чоловіка та відвезти його до виїзду зі Львова. Про 6 тисяч доларів США, які під час обшуку в авто знайшли поліцейські, він начебто нічого не знав.
Суд визнав Андрія Шарвана невинуватим, однак обвинувачення не погодилося з такою позицією та подало апеляційну скаргу. Наразі її розглядають у Львівському апеляційному суді.
ШЛЮБ З ЖІНКОЮ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Крім того, обвинувачені в незаконному переправленні осіб через державний кордон, вдавалися не лише до схем щодо фіктивного волонтерства, а й укладали фіктивні шлюби. До прикладу, Тетяна Губіна, яка має інвалідність 3-ї групи, уклала фіктивний шлюб з чоловіком мобілізаційного віку, аби той міг виїхати за кордон у ролі супровідника.
Однак у грудні 2023-го, коли Губіна з фіктивним чоловіком намагалися перетнути кордон в пункті пропуску «Шегині — Медика», показавши прикордонникам свідоцтво про шлюб та посвідчення інваліда, жінку затримали.
Губіній висунули звинувачення у сприянні незаконному виїзду. Мостиський райсуд Львівської області визнав її винною у незаконному переправленні осіб через державний кордон (частина 1 статті 332 КК України) та призначив покарання у вигляді позбавлення волі на 3 роки. Однак до в’язниці Губіна не потрапила — їй дали іспитовий строк на 1 рік.
Раніше журналістам «Слідства.Інфо» в Держприкордонслужбі повідомили, що на Закарпатті за час відкритої війни прикордонники затримали 250 повнолітніх та 12 неповнолітніх, які супроводжували чоловіків для незаконного перетину кордону. Йдеться про 5 районів Закарпатської області, що межують з Угорщиною та Румунією. Серед схем, які пропонували провідники своїм клієнтам, — перепливання Тиси в гідрокостюмі та швидкий біг до паркану з подоланням «неглибокого каналу». За послуги обвинувачені брали різні суми, що могли сягати 7 тисяч доларів США.
Крім того, у 2-му прикордонному загоні «Слідству.Інфо» повідомили, що на кордоні з Молдовою в Одеській області за час відкритої війни їм вдалося затримати 5 неповнолітніх та ще 493 дорослих, які супроводжували чоловіків для подальшого перетину державного кордону поза пунктами пропуску.
Читайте також: На Закарпатті 12 дітей та 250 дорослих допомагали чоловікам мобілізаційного віку незаконно перетнути кордон