Чедвік Джонсон зрадів, коли дізнався, що гроші з Росії допоможуть йому зберегти роботу в Південній Кароліні. За кілька місяців до цього Джонсон, досвідчений менеджер у сфері розваг, змінив своє життя та поїхав з Флориди, щоб почати роботу в Hard Rock Park у містечку Мертл-Біч. 

У квітні 2008 року на відкритті тематичного «рокерського» парку, на будівництво якого пішло 400 мільйонів доларів, співали легенди року The Eagles та The Moody Blues. Тисячі відвідувачів чекали в черзі, щоб покататися на американських гірках, оформлених «по темах» Led Zeppelin. Але після всього одного літнього сезону на тлі економічної кризи парк розваг оголосив себе банкрутом і закрився. 

Однак проєкт удалося реанімувати, коли в лютому 2009-го парк купили іноземні інвестори. 

«Ми дізналися, що певний російський мільярдер вклав у нього 25 мільйонів доларів, і в нас є хороші шанси повернути роботу, — розповідав Джонсон OCCRP. — Я подумав, що зможу продовжити кар’єру, в яку вклав стільки сил, і не доведеться продавати будинок».  

Та насправді придбання тільки запустило залаштункову «карусель» з фіктивних позик і сумнівних транзакцій, які швидко добили парк, який щойно повернувся до життя. Зрештою десятки американських підрядників і звичайних робітників залишилися ні з чим. Під новою назвою The Freestyle Music парк пропрацював усього одне літо. Що ж до багатих російських інвесторів, то вони просто ретирувалися, попри потік судових позовів, а відтак просто зайнялися іншими проєктами. 

Джонсон і ще 16 співробітників парку через суд безуспішно намагалися отримати борги по зарплаті та бонуси на 230 тисяч доларів.  

«Я втратив усе, — каже Джонсон. — Через це я серйозно захворів, залишився без нерухомості й мені довелося повертатися до Флориди». 

Дані, що опинилися в розпорядженні OCCRP, свідчать про активну участь ландромату «Тройка» в «комерційних маневрах» довкола парку. 

Ландромат «Тройка» — це мережа з офшорних фіктивних фірм, вибудувана свого часу російським інвестиційним банком «Тройка Диалог». Її каналами по всьому світу з 2006-го по 2013 роки розійшлися мільярди доларів — здебільшого російського походження. 

Судячи з документів, причетні до фінансів парку елементи ландромату продовжували перераховувати мільйонні суми ще довгий час після того, як власники парку розваг заявили в суді, що їм начебто немає чим сплачувати борги. 

Нові власники провели ребрендинг: Hard Rock Park став Freestyle Music Park. Вінсент Лехоцкі

FPI-US і FPI-MBE: знайди три відмінності

Експерт-консультант з організації тематичних парків Стівен Бейкер і ще кілька американських бізнесменів у 2008 році вирішили зайнятися долею збанкрутілого Hard Rock Park, але їм не вистачало зовнішнього фінансування. Тоді Байкер звернувся до московської будівельної компанії «МТ Девелопмент», яка була його партнером в іншому проєкті в Росії.

За його словами, керівники московської компанії Олексій Сіднєв та Олександр Тимофеєв представили бізнес-ідею мільярдеру Андрієві Раппопорту. У 2000-х роках Раппопорт керував розгалуженою мережею державних енергокомпаній. Він погодився дати гроші. 

Для придбання парку розваг американські та російські партнери відкрили компанію FPI-MBE у Делавері. Попри те, що називали її спільним підприємством, Бейкер зізнався OCCRP, що майже всі важелі були в росіян, які домовлялися про угоду та спланували «потрібну» структуру власності. 

Своєю чергою Сіднєв сказав OCCRP, що корпоративну структуру розробляла американська юридична контора, правила її «Тройка Диалог», а схвалював — Раппопорт. 

Замінивши назву Hard Rock на Freestyle Music і провівши загальний ребрендинг, парк знову відкрився в травні 2009 року. Але не минуло й кількох місяців, коли парк загрузнув в юридичних і фінансових негараздах — його завалили позовами про порушення авторських прав, також не дотримувалися строки платежів. 

«Раппопорт виділив певні кошти після придбання парку, але цього явно було недостатньо, — каже Бейкер, який став директором парку. — Ще до 4 липня він доручив мені закрити парк. Я вмовив його дозволити нам продовжити роботу та спробувати вийти на прибуток. Але грошей у нас було без лишку. Від них більше нічого не надходило». 

Раппопорт спілкувався з Бейкером через «своїх» людей — Сіднєва й Тимофеєва. Свою участь у справах мільярдер намагався приховати. 

У документах, які подали до суду в серпні 2009-го, колишній партнер Freestyle Music парку зазначив, що головний фінансовий спонсор проєкту «наполягав на інкогніто» — щоб він згадувався тільки як «пан Х». 

Схоже, що інвестиції Раппопорта в проєкт також замаскували завдяки використанню непрозорих фінансових схем.  

На діяльність парку компанія FPI-MBE позичила мільйони доларів в американської фірми FPI-US, «афілійованої» з московською «МТ Девелопмент» (афілійована компанія — компанія, яка володіє пакетом акцій основної компанії в розмірі, меншому за контрольний — ред.). Сам парк слугував заставою. Хоча кредитор і позичальник заявляли повну незалежність одне від одного, обидві фірми заснував у Делавері той самий реєстратор в один день. Ба більше, їхня адреса й номери телефонів збігаються. 

Freestyle Music протримався лише один літній сезон і закрився назавжди. У 2010 році FPI-US подав позов проти FPI-MBE щодо відчуження застави, тобто активів парку розваг Freestyle Music через борги — на той час понад 24 мільйони доларів. Також FPI-MBE заборгувала підрядникам, а в разі відчуження майна такі борги списали б. 

Частина позивачів, підозрюючи шахрайство, заявили: FPI-US — це та ж FPI-MBE, тільки в іншій обгортці. Обидві створені спеціально, щоб убезпечити гроші російських комерсантів, позбутися від боргів парку та зберегти за собою власність. Під час судового процесу адвокати двох компаній під брендом FPI навіть мінялися місцями. 

Документи, які потрапили до журналістів, а також інші дані, підтверджують, що обидві делаверські фірми справді були схожі, немов близнюки. Наприклад, їхні податкові звіти оформлювалися разом, рахунки обом компаніям виставляли також одним документом. Крім того, гроші вони отримували в один і той самий час по тим же каналам від однакових офшорних структур ландромату «Тройка». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Мільярдний офшор російської компанії «Тройка Диалог»: головне з розслідування OCCRP

По суті, намагаючись «конфіскувати» парк розваг самим у себе, російським інвесторам удалося зберегти права на нього, хоча сам актив вони ж і довели до банкрутства, водночас не заплативши підрядникам. 

За словами Бейкера, до серпня 2010 року FPI-MBE припинила реагувати на повістки до суду, а її директори склали повноваження, крім одного керівника, призначеного російським інвестором парку. 

Сіднєв і Тимофеєв («хлопці Раппопорта», як каже Бейкер) заявили, що не уповноважені коментувати цю ситуацію. Сам Раппопорт не відповів на прохання про коментар.  

До серпня 2010 року створена для придбання парку компанія припинила реагувати на судові повістки. Вінсент Лехоцкі

Від «Роснефти» до американських гірок

Витік даних, які вивчала OCCRP, дає уявлення про походження частини грошей, інвестованих Раппопортом. Більш ніж 60 мільйонів доларів надійшли на рахунки пов’язаних з парком компаній від мережі офшорів ландромату «Тройка». 

Йдеться зокрема й про 25 мільйонів доларів, за які придбали парк. Не менш ніж 11 мільйонів з них приніс продаж пакету акцій нафтогазової державної компанії «Роснефть», організований тіньовою офшорною структурою з ландромату «Тройка». 

Згідно із судовими документами, фінансові представники прогорілого Hard Rock Park, включно з Deutsche Bank, спершу підозріло ставилися до таємної структури з Росії — партнеру нових інвесторів — та вимагали більшої відкритості. Але це «виявилося делікатним питанням» через бажання спонсора зберегти інкогніто. 

Втім, питання розв’язали. «Однак дуже скоро, завдяки переказу 2,3 мільйона доларів у вигляді депозиту в Deutsche Bank і власним внутрішнім перевіркам банку в його російських відділеннях, сумніви з приводу фінансування розвіялися», — йдеться в документах. Гроші надійшли від Flashback Services — однієї з фірм ландромату «Тройка», зареєстрованої на Британських Віргінських Островах (БВО). Фактично саме ця фірма, а не FPI-US, надала FPI-MBE кошти на діяльність парку. 

За словами Сіднєва, офшори, які фінансували парк, надавала «Тройка Диалог». «Ми знали, що кошти надходили від інвестора», — сказав він OCCRP.

І знову таки, гроші можна відстежити до продажу акцій «Роснефти». Веде цей слід і до іншої державної енергетичної структури — «Московской теплосетевой компании», яка забезпечувала теплом та гарячою водою Москву та Підмосков’я.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Убивство у Відні: як австрійський юрист обслуговував офшори росіян

Сімнадцятеро співробітників парку атракціонів так і не змогли через суд отримати зарплати й бонуси на 230 тисяч доларів. Вінсент Лехоцкі

«Хтось непогано наживається»

У 2011 році суд підтримав вимогу FPI-US щодо FPI-MBE про стягнення заставного майна через прострочений іпотечний кредит. Відтак FPI-US за 7 мільйонів доларів придбала парк розваг під час призначеного судом публічного аукціону. Невдовзі, використовуючи парк як заставу, FPI-US позичила 20 мільйонів доларів у ще однієї непрозорої офшорної компанії з БВО. 

Цю офшорну компанію незадовго відкрила «Тройкой Диалог» як елемент ландромату. Банківська інформація, що потрапила до журналістів, дає зрозуміти, що вона також пов’язана з двома двелаверськими «FPI-компаніями» й навіть сплачувала їхні податки.  

Попри те, що через ці компанії продовжували йти серйозні гроші, Freestyle Music Park знову так і не відкрився. У січні 2019 року колишній мер Мертл-Біч Джон Родес викупив землю та повідомив місцевій газеті, що російські продавці погасили свій іпотечний кредит у 20 мільйонів доларів, але заробили набагато більше, продавши атракціони парку.  

«Хтось зробив непогані гроші, але не я», — сказав OCCRP колишній робітник Freestyle Music Park, який, за його ж словами, так і не отримав останню зарплату.  

«На цьому наживуться ті, хто нас ошукав. Ті, хто нам не заплатив, ну і юристи також, — каже він. — Власників Freestyle Park, якщо вони в Росії, вже не засудять».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Паскудні багатства: як російський експолітик і магнат будував супер’яхти

Автори Джонні Рейт и Дмитро Веліковський