Перший у Росії інвестиційний банк «Тройка Діалог», заснований бізнесменом Рубеном Варданяном (нині — інвестиційний підрозділ Сбербанку Sberbank CIB), 2006 року організував офшорну мережу. Через неї проходили гроші фірм, які фігурували в кримінальних справах щодо відмивання мільйонів доларів.

Про це стало відомо з документів литовського банку Ukio, проти якого триває розслідування щодо відмивання грошей. Через офшори «Тройки» проходили мільйони від дивної схеми поставок палива для «Шереметьєво», «справою Магнітського» та великими аферами. А отримувачами грошей з офшору були фірми віолончеліста й друга Путіна, родичі чиновників і керівники компаній.

До схеми відмивання грошей входило щонайменше 75 компаній. Від 2006-го по 2013 рік до мережі ввели понад 4,5 мільярда доларів і вивели 4,8 мільярда. Між собою компанії провели транзакції на майже 9 мільярдів доларів. Серед контрагентів у цих угодах були найбільші західні банки, як Citigroup, Raiffeisen і Deutsche Bank.

OCCRP виявили в офшорній мережі «Тройки Діалог» три випадки, коли гроші надходили до неї від компаній, що брали участь у відмиванні.

Поставки палива до «Шереметєво»

Один із них — поставка авіаційного палива аеропорту «Шереметєво» (Москва) у 2003-2008 роках за завищеними цінами. Це призвело до подорожчання квитків, а компанії, причетні до схеми, вивели більш ніж 27 мільйонів доларів на рахунки офшорних фірм «Тройки Діалог».

Лише у 2006-му та 2007 роках учасники паливної схеми заробили не менш ніж 200 мільйонів доларів. OCCRP з’ясували, що частина коштів пройшла через банківські рахунки адвоката з Відня, який зізнався поліції, що працював на російські кримінальні угруповання. Пізніше його викрали і вбили.

Ухилення від сплати податків страховиками

Друга шахрайська схема була пов’язана з ухиленням від сплати податків кількома російськими страховими компаніями. Як ідеться в матеріалах суду, громадянин Росії на ім’я Сергій Тихомиров контролював десятки компаній, щоб укладати фіктивні договори про перестрахування. Страховики платили за його «послуги», а він через кілька рахунків переказував гроші за кордон або переводив у готівку. Зокрема, 17 мільйонів доларів від його компаній надійшли на рахунки офшорів «Тройки Діалог». Тихомиров від коментарів відмовився.  

Відступні для віолончеліста

Третя схема пов’язана з компаніями російського віолончеліста Сергія Ролдугіна — друга дитинства президента РФ Володимира Путіна. Вони уклали контракти на щонайменше 69 мільйонів доларів з офшорними фірмами «Тройки Діалог».

Наприклад, тільки дві компанії, пов’язані з Ролдугіним, за два тижні уклали з фірмами «Тройки» 16 договорів щодо акцій «Роснефти», які зараз же розірвали. Це принесло компаніям музиканта понад 11,5 мільйонів доларів відступних. Навіть не надто скрупульозний литовський банк Ukio Bankas визнав деякі з цих угод підозрілими. Однак OCCRP не знайшли ніяких свідчень того, що Ukio повідомляв про ці платежі органам регулювання.

Номінальні власники

Рахунки офшорних компаній «Тройки Діалог» оформлювали на номінальних осіб. Наприклад, рахунок панамської Dino Capital SA оформили на людину, яка не знала про це. OCCRP знайшли 34-річного різнороба з Вірменії Армена Устяна, підпис якого стоїть на фінансових угодах Dino Capital SA на близько 70 мільйонів доларів. Також є скан паспорту Устяна. Він стверджує, що ніколи не чув про Dino Capital SA і не знає, як його підпис опинився на документах.

Устян стверджує, що знайомий з громадянином Вірменії, брат якого працював в інвестиційний компанії та допомагав йому знайти роботу. Вони були сусідами в Москві. Це його єдиний зв’язок з «Тройкою Діалог». Братом виявився Самвел Ваградян — директор однієї з провідних компаній в офшорній мережі «Тройки Діалог» — Brightwell. Про нього також згадують на сайті Варданяна як один з тих, хто перераховував гроші на благодійність. Утім, Устян не вірить, що сусід або його брат могли використовувати його особистість.

Ще один громадянин Вірменії, про якого згадують в документах, пов’язаних з офшорною мережею «Тройки Діалог» — Ерік Еріцян. Його особистість використовували, щоб реєструвати рахунки кіпрської компанії Popat Holdings Ltd у литовському банку Ukio. Ця компанія брала участь у відмиванні коштів на мільйони доларів.  

Еріцян розповів OCCRP, що три роки тому втратив пам’ять після аварії й не пам’ятає деяких моментів свого життя. Однак Устян розповів, що вони з Еріцяном жили разом на одній квартирі, яку ремонтували в Москві. Еріцян цього не пам’ятає.

Зв’язок зі «справою Магнітського»

Шість компаній, які згадувалися у справі колишнього юриста фонду Hermitage Capital Сергія Магнітського, перевели 130 мільйонів доларів на рахунки «Тройки». Магнітський розкрив схему розкрадання мільярдів рублів з російського бюджету. Відтак був заарештований і помер у тюрмі.

Приховані покупки та інвестиції

Офшорні фірми «Тройки Діалог» видали кредит 80-річній росіянці — майже 15 мільйонів без застави та поручительства. Вона придбала маєток на узбережжі Коста Брава в Іспанії. Пенсіонерка була зареєстрована в одній квартирі з Володимиром Артяковим, який тоді обіймав посаду губернатора Самарської області. У 2014 році власниками цієї іспанської нерухомості стали син Артякова Дмитро та дружина сина — Юлія.

Роль Варданяна

У цій схемі OCCRP знайшли тільки один підпис Рубена Варданяна, який на той час очолював компанію «Тройка Діалог». Підписаний ним договір був пов’язаний з наданням кредиту одній з підконтрольних «Тройці» офшорних компаній.

Варданян сказав OCCRP, що в нього немає інформації про те, що компанії «Тройки» отримували гроші від фірм зі «справи Магнітського», або пов’язані з продажем палива для «Шереметьєва» та «справою перестраховиків». Він підкреслив, що банк «вивчав походження грошей в тому обсязі, який тоді був встановлений практикою світового фінансового ринку». За його словами, загальний обсяг групи «Тройка Діалог» у ті роки перевищував 2 трильйони рублів і він не міг знати про всі угоди в масштабах компанії. Він також звернув увагу, що гроші клієнтів проходили через європейські банки, які проводили всі необхідні процедури перевірки, і походження коштів не викликало в них питань.

Повний текст розслідування англійською

Головне  фото — Рубен Варданян, Flickr