Улітку 2019 року Національне антикорупційне бюро України розпочало  розслідування щодо державних посадовців, які ймовірно допомагали скандально відомому екссудді Миколі Чаусу переховуватися від слідства та незаконно виїхати за межі України. Редакція “Слідства.Інфо” отримала документ, у якому детально описана хронологія втечі та ймовірне коло осіб, які її організовували. 

Про можливу причетність співробітників служби безпеки президента Порошенка вже писали ЗМІ, а Державне бюро розслідувань навіть веде провадження щодо начебто участі й самого колишнього глави держави в операції з порятунку Чауса. Проте в документі, який є в розпорядженні редакції, зазначається, що до плану втечі може бути причетна ціла низка державних посадовців часів президентства Порошенка, а також нинішній заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов, який тоді був адвокатом. За даними кількох поінформованих джерел “Слідства.Інфо”, він є одним з претендентів на посаду Генерального прокурора України. 

Чим відомий Чаус  

Уже колишнього суддю Дніпровського райсуду Києва Миколу Чауса в серпні 2016 року НАБУ нібито викрило на хабарі в 150 тисяч доларів. Ця спецоперація правоохоронців запам’яталася тим, що гроші посадовець зберігав в скляній банці. Однак одразу затримати Чауса детективи не змогли, адже раніше судді мали абсолютну недоторканність, зокрема, на обмеження їхньої свободи потрібна була згода Верховної Ради. Суддя почав переховуватися від слідства, а вже за два тижні після скандалу незаконно виїхав в Молдову, де перебуває і досі. У 2017 році його звільнили з посади через те, що він не ходив на роботу. 

Екссуддя Микола Чаус у Молдові/ФОТО Слідство.Інфо

Україна зробила офіційний запит про екстрадицію Чауса ще в 2017 році. Проте, він попросив у Молдови політичний притулок. А коли отримав відмову, почав судитися з офіційним Кишиневом. Водночас в столиці Молдови відбувається розгляд справи про екстрадицію Чауса в Україну, наступне засідання призначене на 20 березня 2020 року. Тому робити прогнози, коли Чауса повернуть на Батьківщину, наразі неможливо. 

Операція з порятунку судді та можлива роль Смирнова 

У розпорядженні журналістів “Слідства.Інфо” є судовий документ від лютого 2020 року  ухвала на проведення слідчий дій  у якому детективи детально описують хронологію та коло осіб, які можуть бути причетні до цих подій.  

У документі йдеться про тодішніх співробітників служби безпеки президента Петра Порошенка, зокрема, і її колишнього начальника Юрія Федорова, співробітника Головного управління розвідки Міноборони, рядових співробітників Державної прикордонної служби та двох адвокатів Андрія Смирнова та Кіма Веремійчука. Кожен з них, за версією детективів, виконував свою роль в плані з порятунку Миколи Чауса.  

У документі також написано, що до організації втечі Чауса може бути причетний колишній народний депутат Олександр Грановський, який був близьким до Петра Порошенка. Його також називали тіньовим куратором судового та правоохоронного блоків. Однак, якою була його участь, в ухвалі не описано. 

За даними НАБУ, Андрій Смирнов допомагав Чаусу одразу після викриття його на хабарі. Зокрема, в ухвалі йдеться, що він “з метою реалізації плану” разом з колегою вивіз Миколу Чауса до столичного житлового комплексу “Альпійський”. Зробив він це нібито за вказівкою інших осіб. Події відбувалися на наступний день після викриття судді на хабарі. 

Далі Чаус нібито перебував під опікою співробітника розвідки, а той, у свою чергу, за півтора тижні “передав” Чауса співробітникам служби безпеки президента, які і провезли суддю безперешкодно в аеропорт “Жуляни”, адже мали туди спеціальний доступ. На той момент Чаус офіційно перебував у розшуку. 

Вилетів з України Микола Чаус за документами громадянина Молдови на прізвище Турку, який напередодні прибув у Київ з Кишинева. За даними НАБУ, цей чоловік віддав на кордоні свій закордонний паспорт та лишився в столиці України. А суддя скористався його документом, адже чоловіки нібито схожі між собою. З якою метою молдовський громадянин погодився брати участь в цій операції  невідомо. 

Хто такий Андрій Смирнов 

Андрія Смирнова на посаду заступника голови Офісу президента призначили у вересні 2019 року. До призначення він працював адвокатом. Наразі Смирнов також відповідає в команді президента Зеленського за проведення судової реформи.  Підтримував події Революції Гідності, але згодом захищав досить одіозних осіб, зокрема, високопосадовців часів Віктора Януковича. Серед його клієнтів були: Олена Лукаш, міністерка юстиції уряду Миколи Азарова та екс-голова фракції “Партії регіонів” Олександр Єфремов.

Заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов/ФОТО УНІАН, автор В’ячеслав Ратинський

Також Смирнов запам’ятався як адвокат Геннадія Корбана, дніпровського бізнесмена з групи “Приват”. Примітно, що Корбана арештовував саме Микола Чаус. Тоді судові засідання перетворилися на справжнє шоу: бійки з так званими “тітушками”, застосування вогнегасника в судовій залі та виклики екстреної медичної допомоги в засідання. Адвокат Смирнов виступав із різкою критикою судді Чауса.

На запитання “Слідства.Інфо” щодо вивезення Чауса Смирнов відповів: “Ви кажете суцільну маячню (в оригіналі “брєд”— РЕД.)“. 

Він наголосив, що був адвокатом Корбана, тому, мовляв, не міг допомагати у втечі судді. Але Смирнов так і не відповів на пряме запитання, чи вивозив він разом із своїм тодішнім партнером Кімом Веремійчуком суддю Чауса із дому до підземного паркінгу ЖК “Альпійський”. Варто зазначити, що Кім Веремійчук тривалий час був офіційним адвокатом судді. 

Бізнесмен Корбан, якого арештовував Чаус, був близьким до олігарха Ігоря Коломойського. Той, у свою чергу, був одним з головних політичних опонентів Петра Порошенка. Адвокати Корбана стверджували, що суддя незаконно арештував політика.  Улітку минулого року Державне бюро розслідувань розпочало розслідування щодо можливої участі самого п’ятого президента в організації втечі Чауса. Порошенко стверджує, що не знайомий з екссуддею та заперечив свою участь в його порятунку від кримінальної відповідальності.