Редакція “Слідство.Інфо” віднедавна стала фігурантом кримінального провадження, яке розслідує Національна поліція України. Інтерес правоохоронців до діяльності журналістів офіційно ініціював народний депутат Олександр Дубінський. Парламентар написав заяву про те, що наше медіа стежить за високопоставленими громадянами США. Своє звернення до правоохоронців він передав особисто міністру внутрішніх справ Арсену Авакову. Відтак — поліція взялася за діяльність журналістів.

На дії  МВС стосовно “Слідства.Інфо” відреагувала низка світових медіа й організацій із захисту прав журналістів. Вони різко висловилися на адресу міністерства, назвавши їхнє рішення “абсурдним та небезпечним”. Заявляючи про тиск на вільну пресу, організації застерегли правоохоронців від переслідування редакції. Заяву також оприлюднили на платформі Ради Європи, що зобов’язує українську владу відреагувати. “Слідство.Інфо” розділяє позицію міжнародних колег. У цьому матеріалі ми наводимо їхні заяви, а також окреслюємо всі обставини цієї історії.

Україна має відповісти 

Напередодні, 13 березня, чотири провідні організації: “Репортери без кордонів” (Reporters Without Borders), “Комітет захисту журналістів” (Committee to Protect Journalists), “Артикль 19” (Article 19) та “Міжнародний інститут преси” (International Press Institute), опублікували спільне звернення на платформі Ради Європи до України. Вона опублікована у категорії “залякування та тиск на журналістів”. Організації, які борються із утисками проти журналістів, закликали українську владу розібратися із ситуацією.

Виконавча директорка українського Інституту масової інформації Оксана Романюк пояснює, що розміщення заяви на майданчику Ради Європи є механізмом впливу на Україну. Тепер уряд має провести перевірку ситуації та підготувати офіційне пояснення, яке буде опубліковане на цій платформі. 

“Оскільки це платформа Ради Європи, то це — удар по іміджу України за кордоном. За що ми можемо подякувати пану Авакову та тим співробітникам, які фактично здійснюють тиск на “Слідство.Інфо”, — заявила вона в коментарі нашій редакції.

Провідні світові медіа-структури

Згадані організації також зробили розгорнуті заяви на своїх сайтах. “Міжнародний інститут преси” (International Press Institute), який опікується захистом свободи слова, назвав кримінальне провадження щодо діяльності “Слідства.Інфо” абсурдом. Ця міжнародна організація, заснована у США, також має консультативний голос у ООН, ЮНЕСКО та Раді Європи.

“Міністерство, приймаючи цю скаргу (Дубінського РЕД.), фактично говорить про те, що запит до посадовців є підозрілою та потенційно злочинною діяльністю. Це рішення є як абсурдним, так і небезпечним”, заявив Олівер Маней-Кьорлі, керівник європейських програм “Міжнародного інституту преси”.

Заяву на сайті також розмістив “Комітет захисту журналістів” (Committee to Protect Journalists). Це міжнародна структура, що збирає інформацію про утиски та вбивства журналістів. В організації підкреслили, що агенція робить важливу для суспільства роботу і не повинна через це ставати предметом розслідування. 

“Українським органам влади не слід розпочинати кримінальне розслідування щодо агенції в помсту за її висвітлення подій”, заявила Гульноза Саїд, координаторка програми “Комітету захисту журналістів” у Європі та Центральній Азії.

Також заяву підписали міжнародна французька організація “Репортери без кордонів” (Reporters Without Borders), яка опікується свободою слова та боротьбою проти цензури та всесвітня організація за свободу висловлювань “Артикль 19”.

Схожі заяви про неприпустимість тиску на журналістів опублікував ряд міжнародних ЗМІ. Зокрема й об’єднання журналістів-розслідувачів Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), партнером якої є “Слідство.Інфо”. В організації звинуватили правоохоронців у наступі на вільну пресу. “Це пряма атака на свободу преси та жорстока спроба залякати та змусити замовчати незалежне ЗМІ — не кажучи вже про втручання у висвітлення суспільно важливої інформації”, — заявив співзасновник та головний редактор OCCRP Дрю Салліван.  

Що поліції треба від журналістів-розслідувачів

Про те, що “Слідство.Інфо” є фігурантом розслідування поліції стало відомо третього березня з офіційного сайту Міністерства внутрішніх справ.  

Правоохоронці зацікавилися роботою журналістів агенції через звернення народного депутата Олександра Дубінського. Розслідування ведеться за статтею 163 (частина 2) Кримінального кодексу України, а саме  — нібито через порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції, що передаються засоби зв’язку або через комп’ютер. Ця стаття передбачає позбавлення волі від трьох до семи років.

Народний депутат звернувся до МВС нібито через шпигування з боку журналістів за високопосадовцями США. Раніше він також публічно звинувачував “Слідство.Інфо”.

Причиною таких звинувачень нардепа став запит до нього, у якому журналісти питали Дубінського про його можливі зустрічі з фігурантами справи про імпічмент Трампа. Зокрема, з Рудольфом Джуліані, персональним адвокатом Трампа. Такий самий запит, відзначимо, отримав і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та ще 12 посадовців.  

Матеріали на журналістів, за словами Дубінського, він передав персонально Арсену Авакову. “Документи стосуються найвищих посадових осіб Сполучених Штатів Америки, включаючи генпрокурора США, деяких сенаторів, офіційних осіб Держдепу, за якими ведеться слідкування, в тому числі за допомогою так званих “квазімедіа”, грантових організацій, які отримують фінансову підтримку, наприклад, “Слідство.Інфо”, — сказав він у коментарі нашій редакції.

У МВС у свою чергу повідомили, що справа перебуває під персональним контролем керівництва міністерства. 

На думку головної редакторки агенції “Слідство.Інфо” Анни Бабінець, ці події є спробою тиску на журналістів. “Ми усвідомлюємо, що приєднання наших запитів Дубінському до справи, яку особисто контролює міністр Аваков,  — це такий собі сигнал нам, щоб ми боялися. Сиділи в очікуванні обшуків, хвилювалися, чи прослуховуються наші телефони, не зустрічалися з джерелами. Не робили розслідувань, у яких фігурує МВС чи поліція. Справді, останнім часом багато наших розслідувань присвячені зловживанню чи поганій роботі поліцейських: справа Катерини Гандзюк, наші матеріали щодо вбивства Шеремета, побиття поліцейськими дітей з притулку “Світанок” та інші. Але навіть попри те, що відбувається, ми продовжимо професійно виконувати свою роботу і не відмовимося від резонансних тем, хто б в них не фігурував”, —  заявила керівниця організації.