В Україні в якості нагороди силовими відомствами роздано понад 40 тисяч одиниць вогнепальної зброї за роки незалежності. Такі дані Української асоціації власників зброї. Щасливі володарі таких пістолетів чи револьверів — зазвичай не герої війни чи відважні правоохоронці. Частіше за все, це непересічні громадяни, близькі до керівництва міністерств, які цю зброю і роздають.

Це створює для суспільства ось цей непотрібний ефект нерівності і привілейованості, — говорить юрист Віталій Коломієць.

І міністерство внутрішніх справ, і міністерство оборони списки власників нагородної вогнепальної зброї давно і ретельно засекретили.

 

unnamed

 

Будете ви знати чи не будете ви знати кого я нагородив – вам легше точно не буде, — відповів «Слідству.Інфо» міністр оборони України Степан Полторак.

Але ми таки дізналися, хто з прокурорів, суддів, політиків та топ-чиновників став володарем  нагородних  короткостволів вже після Революції Гідності. Та чим заслужив таку честь.

На відміну від них, зварювальник Михайло Гафикін жодних нагород від держави не отримав. В 2014-му році Михайло одним з перших поїхав на схід. Пройшов найгарячіші точки на карті АТО, сам визвався захищати Донецький аеропорт.

Вечером должно было ехать 19 человек, утром многие отказались, поехали мы втроем…, — розповідає Михайло.

На зустріч з нами чоловік приходить з бойовим трофеєм – з планом евакуації з Донецького аеропорту. На іншій стороні – підписи та теплі слова від побратимів, з якими майже 2 місяці він тримав оборону аеропорту. Це його найцінніша і єдина відзнака. Жодних подяк, грамот, медалей, орденів і тим більше, зброї від міністра, кіборг не отримав.

 

unnamed_-1

 

Там много ребят, которые достойно себя вели, которых никак не отметили, вообще ничего. Даже возьмите нашего командира – он с первого дня, все блокпосты самые тяжелые ему доставались.  Или лейтенант наш, он пришел, вообще не служил – вывел взвод из окружения, — ділиться спогадами ветеран АТО.

Проте в столиці за останні два роки відзначили чимало тиловиків «героїв», які мають добре відомі прізвища. В 2015 му році власниками вогнепальної короткоствольної зброї завдяки зусиллям міністра оборони Полторака стали, наприклад, судді. Звичайно ж не рядові. Голова Вищого Адміністративного суду Олександр Нечитайло, голова Вищого господарського суду Богдан Львов та голова Вищого спеціалізованого суду з питань з розгляду кримінальних і цивільних справ Борис Гулько отримали по ось такому автоматичному пістолету Стєчкіна та по 20 патронів на кожного.

 

unnamed_-2

 

Відзначив міністр за видатні заслуги і керівництво ключової судової установи столиці  — Печерського суду. Його голова Руслан Козлов та заступник Олег Білоцерківець стали власниками пістолетів Макарова та патронів до них.

В переліку володарів стволів і низка синіх мундирів. Пан Полторак ощасливив нагородною зброю верхівку військової прокуратури, тієї самої, яка має розслідувати злочини та виявляти зловживання в його відомстві. Заступники Головного військового прокурора Дмитро Борзих та Віктор Король отримали по добре відомому пістолету ТТ – улюблену зброю криміналітету.

Ще один заступник головного військового прокурора — Ігор Козлов — став власником раритетного німецького Вальтера. Експерт зі зброї Сергій Львович говорить, що такі моделі пістолетів, ймовірно, це зброя часів Другої світової війни, яку передали в нагородний фонд міністерства.

 

unnamed_-3

 

На некоторых из них даже не выбито клейма госприемки Германии. Таким образом человек получает в руки коллекционную модель, которая на рынке в мире стоила бы серьезных денег, —зазначає Львович.

Озброєні завдяки міністру оборони і люди на місцях. Військовий прокурор Західного регіону, військовий прокурор Центрального регіону та заступник військового прокурора Південного регіону нагороджені пістолетами Макарова.

Зброю від міністра оборони отримав і соратник Петра Порошенка, його бізнес-партнер Олег Гладковський, який також є першим заступником секретаря РНБО. Для поважної людини – і поважний пістолет. Австрієць Глок 19 та 100 патронів до нього. Його вартість в Сполучених Штатах Америки стартує від 600 доларів. За які кошти цю модель придбало оборонне відомство – також таємниця. Уважив Степан Полторак і бізнес-партнера екс-глави адміністрації Президента Бориса Ложкіна. Підприємець-мільйонер Олег Калашніков нагороджений Вальтером ПП. Улюбленим пістолетом Джеймса Бонда.

 

unnamed_-4

 

Нагородну зброю також отримала дружина міністра інформаційної політики – Яна Конотоп. Працює ведучою на 5 каналі. Тепер вона власниця елегантного жіночого ПСМ та 8 патронів. Цікаво, що  пістолет пані Конотоп отримала до власного дня народження. «За визначні заслуги в зміцненні обороноздатності України, зразкове виконання службового обов’язку та виявлену при цьому честь та доблесть» – йдеться в наказі міністра Полторака.

 

unnamed_-5

 

Якби я була державним службовцем або публічним — політиком, я була б зобов’язана відповісти на ваше питання. Оскільки я не є ані публічним політиком, ані держслужбовцем, то я залишу за собою право на це питання не відповідати. Ще раз підкреслю, через те, що воно стосується безпеки моєї і моєї родини, — прокоментувала своє нагородження у телефонній розмові Яна Конотоп.

Нинішній завгосп Порошенка – т.в.о. керівника Державного управління справами Іван Куцик в 2015-му році отримав від міністра оборони особливу нагороду – штурмову гвинтівку ФОРТ-224. Такими моделями забезпечуються спецпідрозділі міністерства оборони та Національної гвардії України. Яким чином ця зброя потрапила до нагородного фонду – нам не відповіли ані в міністерстві, ані у самого власника ексклюзиву.

Не змогли залишити без уваги і  колишнього ректора Харківського університету внутрішніх справ Сергія Гусарова. Двічі народного депутата від Партії регіонів, ставленика біглого міністра Віталія Захарченка, та врешті-решт, генерала, який живе не за статками. В минулому році Гусаров отримав від міністра Полторака пістолет марки Кольт. Також, ймовірно, раритетну одиницю.

 

unnamed_-6

 

– В качестве гуманитарной помощи во время 2-й мировой войны они передавались нам и сейчас по остаточной стоимости передаются в наградной фонд, — пояснив експерт зі зброї Сергій Львович.

Озброєні і небезпечні також народні депутати. До переліку вже відомих прізвищ власників нагородної зброї, додаємо ще низку обранців. Це депутати від БПП Іван Винник і Віктор Кривенко, а також член «Самопомічі» Тарас Пастух — з пістолетами Макарова.

 

unnamed_-7

 

Також з пістолетом одіозний слуга народу Богдан Дубневич. Той самий депутат, якого журналісти і при минулій владі, і при нинішній ловили на масштабних розпилах бюджетних коштів. Пану Дубневичу пощастило двічі. Він отримав зброю не тільки від Полторака, але й від Авакова. Які моделі – депутат відповісти посоромився.

 

unnamed_-8

 

Хоча, берегти зі зброєю в руках пану Дубневичу дійсно є що – в його декларації 52 квартири, 12 будинків та 9 земельних ділянок.

Зброєю під куполом також володіє головний радикал Олег Ляшко. І це не лише вила. У народного депутата 2 нагородні одиниці – від СБУ та МВС.

 

unnamed_-9

 

Я вдячний МВС і СБУ за те, що оцінили мій вклад і моїх колег! Всі інші деталі повідомляти не буду!, — говорить народний депутат Олег Ляшко.

На публіку міністр Аваков з депутатом Ляшком били горщики. Головний радикал в 2014-му році в фейсбуці назвав очільника силового відомства «дибілом». Міністр з відповіддю не забарився, назвавши Ляшка керманичем «педерастичної партії».

Однак, публічна неприязнь не завадила міністру потай нагородити народного депутата зброєю. Про яку саме модель зброї йде мова, Олег Ляшко не зізнається, а сама тема розмови його дуже дратує.

Власником 2-х нагородних одиниць зброї є також Віталій Кличко. У мера столиці є автоматичний револьвер Стєчкіна від міністра Полторака та револьвер Альфа від міністра Авакова. Навіщо кращому боксеру світу зброя — київський очільник пояснює, як завжди: лаконічно.

– Якщо буде потреба, я, як військовослужбовець, піду захищати батьківщину, — говорить мер столиці.

 

unnamed_-10

 

Розсекречувати списки нагороджених міністерство оборони не планує – «захист персональних даних». Таку відповідь ми отримали на наші численні питання. І тепер ми розуміємо чому. Проте, Степан Полторак і далі продовжує наполягати, що в цьому переліку лише ті люди, які зробили вагомий внесок в обороноздатність країни.

Там точно є політики і деякі політики роблять дуже багато для того, щоб Збройні Сили були сильніші, ніж вони є …А яка різниця між політиком і солдатом…якщо він волонтер, —говорить міністр.

Змусити силові відомства відкрити реєстри нагороджених намагаються через суди і колеги з інтернет-видань, і юристи Асоціації власників зброї. Адже така секретність просто суперечить здоровому глузду.

– Це абсолютно неправомірно, у нас уже є один спір, і чітко суд визначився, що не можуть бути засекречені дані щодо особи, яка отримала спільне майно української держави. Відомості про розпорядження майном, яке належить державі, вони не можуть бути секретними, — пояснює юрист Віталій Коломієць.

Ветеран АТО Михайло Гафикін вірить, закінчиться війна, і тоді їхній з побратимами вклад обов’язково буде оцінено. А поки все ж сумує за передовою.

– Там ты знаешь, что есть поддержка, а сюда приезжаешь и сталкиваешься с тем, что, мол, мы вас туда не посылали… – підсумовує кіборг.

Євгенія Моторевська, Олександр Куцевол, Слідство.Інфо