Шевченківський райсуд Києва. На лаві підсудних — чинний генерал Нацгвардії Володимир Гриняк. «Я хочу сказати, що справа проти мене повністю сфальсифікована!» — емоційно каже він. За кілька хвилин Гриняк уже тікатиме із зали суду від журналістів Слідства.Інфо, а з десяток його прихильників заважатимуть бодай поставити генералові питання.

Гриняка обвинувачують у співучасті в організації умисного вбивства учасників Євромайдану, перешкоджанні мітингам і ще низці злочинів. За версією слідчих, саме він координував силовиків під час кривавих зіткнень 18 лютого 2014 року. Але після Майдану Гриняка не звільнили. Його підвищили, та ще й призначили на керівну посаду в Нацгвардії.

Людина в кашкеті

Вранці 18 лютого 2014-го року «беркутівці» та бійці Внутрішніх військ спробували розігнати майданівців, які вирушили до Верховної Ради. Лише за ранок того дня в урядовому кварталі Києва загинули щонайменше четверо активістів, а понад двісті дістали поранення.

«У мене весь час було відчуття, що силовики зараз нас розтягують: розтягнули по урядовому кварталу, в Маріїнський парк людей заманили. Там і там точаться бої. Я розумів, що вони хочуть розпорошити наші сили, а потім на наших плечах зайти на Майдан», — пригадує той день учасник Євромайдану Руслан Сан-Марино.

Журналісти Слідства.Інфо проаналізували відеозаписи подій 18 лютого. Частина цих записів є в публічному доступі, частину ми отримали від власних джерел. На кількох відео журналісти помітили людину, схожу на Володимира Гриняка. Під час Майдану він був заступником начальника Департаменту громадської безпеки МВС. Цей підрозділ контролював дії «беркутівців» та інших силовиків на мітингах та акціях протесту.

Це стопкадр з відео, яке зняли того дня близько 13:20 біля Верховної Ради. Тут Гриняк (на фото ліворуч) стоїть поряд із заступником начальника київської міліції Петром Федчуком (у центрі) та генералом Внутрішніх військ Миколою Миколенком (праворуч). Федчук, який після Революції Гідності втік до Росії, по рації дає вказівки підлеглим. Приблизно тоді силовики почали наступати.

Журналісти Слідства.Інфо показали Гриняку це фото й поцікавилися, що він робив поряд з офіцерами МВС. «Це я від Верховної Ради проходив. Я там жив і мав право ходити. Чи я закритий у клітці був, ви хочете сказати? Я стосунку до масових заходів ніякого не мав», — сказав Гриняк.

Аналізуючи відеозаписи, відзняті в першій половині дня 18 лютого, журналісти впізнали генерала Гриняка щонайменше в п’яти різних місцях в урядовому кварталі поряд із силовиками.

На цьому стопкадрі чоловік, якого журналісти ідентифікували як Гриняка, тримає в руці предмет, схожий на зброю. Він біжить Кріпосним провулком за вантажівкою, за кермом якої сидить майданівець. Це зафіксували на відео близько пів на третю дня. Гриняк відмовився розповідати журналістам про цей епізод: «Ще раз вам пояснюю, я там жив, і ходив у магазин та з магазину», — лише повторив він.

Наприкінці 2016 року Володимиру Гриняку оголосили підозру, але суд відмовився взяти його під варту й відсторонити від посади. Нині обвинувачений генерал працює в Нацгвардії — обіймає керівну посаду. Сам Гриняк звинувачення заперечує та каже, що його під час подій 18 лютого фактично відсторонили від виконання обов’язків.

Генерал Національної гвардії України Володимир Гриняк у Шевченківському суді Києва, фото — Слідство.Інфо

«Міністр (внутрішніх справ — ред.) Захарченко за те, що я був і моя родина вся стояла на Майдані, відсторонив від будь-яких функціональних обов’язків. Узагалі не допускав мене навіть ні до яких нарад», — сказав Гриняк.

Утім, навряд чи це правда. У розпорядженні журналістів Слідства.Інфо є копія доручення від 18 лютого, яким Гриняка призначили керівником зведеного загону МВС.

 

Розмови «про любов» з керівництвом МВС

Журналісти Слідства.Інфо отримали від власних джерел список телефонних з’єднань Володимира Гриняка за 18 лютого. Та дізналися, з ким і коли він зідзвонювався. Від самого ранку до 16-ї години станції телефонного зв’язку фіксували Гриняка в районі Інститутської та прилеглих вулиць.

Серед більш ніж сотні телефонних з’єднань, приблизно чверть — з тодішнім заступником міністра внутрішніх справ Віктором Ратушняком, який після Майдану втік з України. Решта — здебільшого з колегами по громадській безпеці МВС. Сам Гриняк не захотів пояснювати, про що розмовляв тоді із заступником міністра, коротко відповівши: «про любов».

— Скажіть, будь ласка, про що ви говорили з Ратушняком?

— Йдіть до прокуратури… Всьо. Тєма закрита.

— Так про що ви все ж говорили з Ратушняком, скажіть, будь ласка?

— Ще раз говорю: про любов.

Адвокатка Євгенія Закревська представляє потерпілих у справах Євромайдану. Зокрема, й у справі щодо Гриняка. «У певні моменти Гриняк був найвищим керівником, особою з найвищою посадою серед представників міліції, які здійснювали загальне керівництво, координацію «беркутівців» і ВВ-шників», — описує роль Гриняка в подіях 18 лютого Закревська.

Учасники Євромайдану, затиснуті перед барикадою на Інститутській внаслідок штурму силовиків, 18 лютого 2014 року.Фото Андрія Горба / УНІАН

«Цінний кадр»

У травні 2018 року справу Гриняка передали до суду. Але більш ніж за півроку судді так і не змогли почати розгляд по суті. Підтримати обвинуваченого генерала періодично приходять групи чоловіків. Вони представляються учасниками Самооборони Майдану. Коли журналісти Слідства.Інфо намагалися поставити питання Гриняку про події 18 лютого, вони всіляко перешкоджали спілкуванню.

Сам генерал запевняє, що під час Революції Гідності допомагав Майдану, зокрема повідомляв секретну інформацію про плани силовиків і тодішнього керівництва МВС. Але, як стверджує адвокатка Закревська, жодних підтверджень цьому немає.

«Ніякої конкретної інформації. Кому конкретно це повідомлялося, хто і як може це підтвердити? Коли ми спробували верифікувати ці дані… я особисто брала в цьому участь, бо це було дуже важливо і я не хотіла, щоб через якісь непорозуміння зі слідством цю інформацію втратили. Але нічого такого Гриняк не надав, на жаль», — каже вона.

Адвокатка Євгенія Закревська, фото — Слідство.Інфо

Слідство.Інфо звернулося до МВС із запитом, чому Гриняк, попри всі звинувачення, продовжує працювати на керівній посаді в Національній гвардії України.

На момент виходу розслідування МВС не надало відповіді, чому обвинувачений у злочинах проти Майдану Гриняк не відсторонений чи не звільнений з Нацгвардії.

Отже, людина, яка могла координувати силовиків під час розгону учасників Євромайдану, залишилася в системі МВС. Ба більше, теперішня посада Гриняка передбачає, що в разі вуличних протестів він може знову відіграти одну з ключових ролей у виконанні наказів влади.

(Головне фото — правоохоронці під час зіткнень з протестувальниками на розі Інститутської та Шовковичної, Київ, 18 лютого 2014 року. Фото Володимира Гонтара / УНІАН)