Марія Горбань, Слідство.Інфо

Конкурс до Вищого антикорупційного суду триває останні півроку. В Антикорсуді вже незабаром судитимуть топ-корупціонерів, саме тому кандидатів так прискіпливо розглядають. Завдяки відбору з конкурсу вибули, зокрема, «судді Майдану» та учасники, чиї статки не відповідають деклараціям. 30 січня починається новий етап конкурсу — співбесіди.

Створити Антикорсуд вимагали міжнародні партнери України. Також з появою Антикорсуду справи топ-корупціонерів більше не розглядатимуть звичайні районні суди. Це дозволить нарешті доводити їх до обвинувальних вироків. Адже близько півсотні справ, які НАБУ та САП передали до суду, наразі не розглядаються.

Хто може стати суддею Вищого антикорсуду, хто їх обирає та коли нарешті він запрацює — пояснює Слідство.Інфо.

Що таке Вищий антикорупційний суд?

Це окремий незалежний суд для підозрюваних у корупційних злочинах високопоставлених чиновників — депутатів, членів Кабміну, суддів тощо. Там розглядатимуть справи, які розслідує Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП).

Чиновників-корупціонерів судитимуть 27 суддів, і ще 12 будуть працювати в апеляційній палаті.

Навіщо він потрібен?

На думку САП і НАБУ, відсутність незалежного суду не дозволяє довести резонансні справи до обвинувальних вироків. Близько півсотні справ, які вони передали до суду, наразі не розглядаються. Зокрема, у справі «Державної продовольчо-зернової корпорації України» (ПАТ «ДПЗКУ») вже понад два роки не можуть провести підготовче судове засідання.

З появою Антикорсуду звичні районні суди більше не розглядатимуть такі справи. Апеляції також розглядатиме окрема палата ВАС. Щоправда, рішення Апеляційної палати ще можна буде оскаржити у Верховному суді.

Створення Антикорупційного суду — одна з вимог міжнародних партнерів України для подальшої співпраці — Міжнародного валютного фонду, державного департаменту США та країн Великої сімки.

Хто може працювати в Антикорупційному суді?

Кандидати повинні були відповідати кільком критеріям. Це вік — майбутній суддя ВАС має досягти 35 років. Також повинен працювати суддею не менш ніж 5 років, або 7 років — у сфері права. Або ж мати не менш ніж 7 років сукупного стажу на таких посадах.

Кандидатом не може бути людина, що в останні 10 років працювала в прокуратурі, МВС, СБУ, НАБУ тощо. Також до ВАС не зможуть потрапити ті, хто останні 5 років керував політичними партіями, був депутатом або обіймав політичні посади. Суддею Антикорсуду не можуть бути раніше засуджені або підозрювані в корупційних злочинах.

Хто оцінює кандидатів?

Конкурсом до Вищого антикорсуду опікується Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС). Також обов’язкова умова конкурсу — участь Громадської ради міжнародних експертів (ГРМЕ), які вивчали досьє охочих стати суддями Антикорсуду.

За перебігом конкурсу слідкують Громадська рада доброчесності та активісти Чесно, Фундації DEJURE, ЦПК тощо.

Хто такі міжнародні експерти?

Міжнародні експерти перевіряють кандидатів «на доброчесність» — чи не мають ті корупційного минулого, а також вивчають їхній міжнародний досвід і професійні знання. І можуть давати негативні висновки.

Інфографіка — Центр протидії корупції

Як відбирають суддів?

Конкурс розпочався 8 серпня 2018 року. Усі охочі могли подавати документи до 14 вересня. 12 листопада 270 кандидатів пройшли анонімне письмове тестування, а за два дні — написали практичне завдання. Після цього етапу в конкурсі залишилося 113 кандидатів.

Відтак до оцінювання суддів долучилися міжнародні експерти. Вони вивчили досьє всіх кандидатів і спільно з ВККС розглянули 49 сумнівних кандидатів. Серед них, зокрема, «судді Майдану», адвокати з підозріло низькими доходами й конкурсанти, які не декларували майно або й весь прибуток. Відтак з конкурсу вибули 42 сумнівні кандидати.

На сьогодні в конкурсі залишився 71 учасник. На них чекають співбесіди, які розпочнуться 30 січня. Після цього ВККС складатиме фінальний рейтинг кандидатів.

Однак і це ще не буде кінцем конкурсу — Вища кваліфікаційна комісія не ухвалює рішення про призначення суддів. Вона лише формує рейтинг і передає його Вищій раді правосуддя, вона також має право виключити кандидата з конкурсу. Тільки після цього список кандидатів відправляють президенту. Він і повинен підписати укази про призначення.

Коли почне працювати Антикорсуд?

Точної дати наразі не називають. Орієнтовно Вищий антикорупційний суд повинен запрацювати вже в березні цього року.