Олексій Мазур тримає в руках документ, який налічує понад 300 сторінок. Це міжнародна експертиза обставин пожежі у «Вікторії», яку на його прохання призначив суд. В одеському дитячому таборі 1,5 року тому загинула його восьмирічна дочка, й донині жодна експертиза, призначена офіційним слідством, не дала йому відповіді, чому.

На висновок незалежних експертів батько Соні Мазур чекав майже вісім місяців. І тепер, ознайомившись з ним, хоче, щоб слідство оголосило нові підозри — «особам, які не лишили дітям шансів на порятунок».

Разом з дочкою Олексія в таборі «Вікторія» загинули ще дві дівчинки — Настя Кулініч і Сніжана Арпентій. Діти жили в одній кімнаті. У вересні минулого року Слідство.Інфо оприлюднило фільм-розслідування, в якому розповіло, що на лаві підсудних опинилися не всі винуватці трагедії. Сьогодні це повністю підтвердив висновок незалежних експертів.

Група фахівців, до якої, зокрема, входить двоє іноземців, указала на грубі порушення під час будівництва дерев’яного корпусу, саме через це вогонь дуже швидко розповсюдився на весь будинок. Експерти також установили ймовірну причину пожежі.

Забутий кип’ятильник

Троє дівчат, що загинули в пожежі, були учасницями танцювального гурту «Адель». Влітку 2017 року колектив отримав путівки до «Вікторії» як нагороду від одеської міськради, яка і реконструювала табір. Разом з дітьми туди вирушила керівниця гурту Тетяна Єгорова. Її кімната була на першому поверсі одного з дерев’яних будинків. Саме там почалася пожежа. Невдовзі після трагедії на тому ж місці знайшли кип’ятильник. Утім, чи саме він спричинив пожежу, поліція так і не встановила. А за 10 місяців після трагедії група незалежних експертів, оглядаючи згарище, знайшла ще один нагрівальний прилад.

За 10 місяців після трагедії незалежні експерти знайшли на місці згарища другий кип’ятильник. Одеса, табір «Вікторія», липень 2018 року. Фото — Слідство.Інфо

Експерти перевірили всі можливі версії пожежі — займання від недопалка, несправні мережі чи замикання через підключення електроприладів. Зокрема дослідили знайдені на згарищі кип’ятильники та провели кілька експериментів з аналогічними новими приладами, купленими спеціально для експертизи. Експерти встановили, що саме залишений увімкненим кип’ятильник у кімнаті виховательки, ймовірно, став причиною займання. «Результати проведених досліджень… дозволяють зробити висновок про сліди понаднормованого перегріву, характерні для тривалої роботи кип’ятильника без води», — йдеться у висновку. Дослідивши всі інші причини займання, експерти відкинули їх.

Сама Тетяна Єгорова, в кімнаті якої нібито й був кип’ятильник, від часу пожежі з журналістами не спілкується. За даними Слідства.інфо, жінка не в Україні. Її чоловік Гліб Єгоров розповів, що вона виїхала на лікування, а коли повернеться наразі невідомо. Він озвучує позицію керівниці «Адель»: «Той кип’ятильник можна досліджувати десять тисяч разів, але навіщо? Якщо з дуже великою ймовірністю його туди підкинули. Навіщо його досліджувати?»

Єгоров запевняє: його дружина не забувала ввімкнений кип’ятильник. І зауважує, що його на місці трагедії виявили «зацікавлені особи». А саме співробітник ДСНС Олексій Панкратов: «Людина, що підписувала документи, згідно з якими ту обробку виконали якісно, людина, яка брала участь у прийомі цих будівель і дала дозвіл на їхнє використання, Це, на мій погляд, дуже зацікавлена особа. Саме він ініціював ці пошуки (кип’ятильника — ред.), розумієте?»

Єгоров повідомив Слідству.Інфо, що добився від суду відкриття провадження щодо ймовірного підпалу табору. Він каже, що нібито є свідки, які готові свідчити, хто підпалив «Вікторію» і за чиєю вказівкою.

Натомість батько загиблої Соні каже, що фахівці виключили версію підпалу: «Експертиза встановила, що паливно-мастильних речовин не знайдено».

Зразковий табір

Оновлений табір «Вікторія» помпезно презентували влітку 2017 року. Утім, до цього, як з’ясувало Слідство.Інфо, в нових будинках без жодних дозвільних документів уже рік відпочивали діти. Табір ввели в експлуатацію за один день невдовзі перед візитом президента на Одещину.

Оновлювали «Вікторію» за ініціативою міського голови Одеси Геннадія Труханова. Під час інтерв’ю журналістам він запевняв, що табір був зразковим. А будинки будували відповідно до всіх стандартів. Проте незалежні експерти, дослідивши дозвільну документацію і якість будівництва, знайшли грубі порушення.

Зокрема, підтвердили, що проект реконструкції табору не відповідав навіть елементарним будівельним нормам. Про це Слідство.інфо повідомляло ще у вересні минулого року. Передусім, за українським законодавством, такі корпуси можуть бути виключно одноповерховими. Ця помилка проектувальників також стала однією з причин, чому дітей не встигли вивести з палаючого корпусу. «І, як показали трагічні підсумки цієї пожежі, всі жертви були на другому поверсі. Тому що їх не сповістили вчасно. І, самі розумієте, евакуюватися з другого і з першого поверху — це різні речі», —  пояснив експерт з пожежної безпеки Анатолій Рожков, ознайомившись з проектом будівництва корпусів «Вікторії».

Крім того, приватна будівельна компанія, яка зводила нові корпуси, використовувала заборонені будівельні матеріали. Експерти встановили, наприклад, що перегородки в дерев’яних будинках — із сильно горючих матеріалів, замість негорючого гіпсокартону.

Неоголошені підозри

Експерти також з’ясували, чому вогонь розповсюдився ледь не миттєвого. Адже, як стверджують свідки, пожежа охопила та знищила будинок протягом півгодини. Як показали дослідження, це, ймовірно, сталося через незаповнені проміжки між стінами та перегородками. «Гарячі гази, які піднімалися під час процесу горіння, вільно просувалися на значні дистанції. Отже, вогонь отримував набагато більше повітря», — йдеться у висновку.

Згідно з нормами під час будівництва корпусів деревину повинні були обробити спеціальною речовиною, яка б уповільнила розповсюдження вогню. На такі робити будівельники витратили понад мільйон бюджетних гривень. Однак дослідження міжнародних експертів показали, що речовину нанесли лише тонким шаром, а місцями на зрубах вона взагалі відсутня. 

Дослідження міжнародних експертів показали, що спеціальну речовину, яка уповільнила б розповсюдження вогню, нанесли лише тонким шаром, а місцями на зрубах вона взагалі відсутня. Фото — липень 2018 року, Одеса, табір «Вікторія». Слідство.Інфо

Висновок міжнародної групи фахівців підтвердив припущення батька загиблої Соні Мазур: «Коли оглядали (дерев’яні корпуси — ред.), це було зрозуміло. Скажімо так, неозброєним оком все це було видно». Однак деякі результати родину сильно вразили: «Евакуаційні виходи з другого поверху, які взагалі не відповідають жодним нормам. І також горючі матеріали, з яких побудовані ці виходи».

Олексій Мазур каже, що розчарований роботою правоохоронців і побоюється, що слідство просто проігнорує результати незалежної експертизи. Але все одно очікує реакції від поліції: «Я хочу, щоб правоохоронні органи дорозслідували трагедію та винесли нові підозри. Особам, які причетні дійсно. Особам, які не залишили шансів на порятунок дітям під час цього нещасного випадку своїми прямими діями при будівництві та протипожежній обробці, і всіх розрахунках».

Зауважимо, що всі посадовці одеської міськради, яких після трагедії відсторонили, повернулися на роботу. Ні до тих, хто реконструював «Вікторію», ні до тих, хто виводив кошти з проекту, ні до тих, хто приймав табір в експлуатацію в офіційного слідства претензій немає.

Адвокатка потерпілих Оксана Муравська в коментарі Слідству.Інфо повідомила про намір іще раз звернутися до правоохоронних органів: «Готуємо заяви про скоєння злочину конкретними посадовими особами й вимагатимемо притягнути їх до кримінальної відповідальності», — сказала вона.  

Жителі міста приносять квіти та м’які іграшки до воріт дитячого оздоровчого комплексу «Вікторія», де під час пожежі загинули діти, Одеса, 19 вересня 2017 року. Фото Гіманов Олександр / УНІАН

(Головне фото — ліквідація пожежі в оздоровчому комплексі «Вікторія» в ніч на 16 вересня 2017 року, Одеса. Фото Гіманов Олександр / УНІАН)