Центр «Києва». Готель «Інтерконтиненталь». Важкі люстри, рамки метало-детекторів. Тут відбувається форум «Україна — Ізраїль». Перед розкішно оздобленою залою — юрба міністрів і політиків обох країн. Уперше за 23 роки приїхав спікер Кнесету — ізраїльського парламенту.

Але ми чекаємо на людину, що представляє на цьому форумі Україну. На одного із очільників уряду, на віце-прем’єр-міністра В’ячеслава Кириленка. Нарешті він з’являється. Але зупиняється і починає роздивлятися гостей форуму та журналістів. «Якщо почне тікати — будемо гнатися за ним», — попереджаємо колег.

Півтора роки тому віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко відверто поскаржився в інтерв’ю на брак коштів для особистих потреб: «Я чотири місяці їздив на своїй власній Шкоді, дизельній, дволітровій, яка в мене задекларована і яка перебуває в кредиті. Але гроші скінчилися на солярку і я пересів на службову машину. На жаль, інших немає». Саме тому, мовляв, і довелося пересісти на важкий і ненажерливий міністерський «Мерседес» S-класу. 

1_-2

Дивишся запис цього інтерв’ю і здається, що Кириленко такий самий ідеаліст, як і в 1990-му році, коли починав свій політичний шлях під час «Революції на граніті». Тоді, попри холодну погоду, Кириленко оголошував про початок голодування. Студенти почали масову акцію протесту в центрі Києва із політичними вимогами і перемогли, наблизивши отримання незалежності для України.

А один з ватажків студентського протесту – В’ячеслав Кириленко, — обрав кар’єру політика. Спочатку — Голова студентського союзу, потім — Молодіжний Рух, згодом, — став нардепом від Народного руху. Він всюди опозиціонер. Та після перемоги Помаранчевої Революції, Кириленко йде працювати в уряд і його справи різко пішли вгору.

2_-2

У 2006-му році він придбав собі чотирикімнатну квартиру на 156,42 кв.м. в елітній багатоповерхівці на вулиці Московській. Це Печерський район. Із вікон будинку відкривається чудовий вид на Київ і його головні символи: Дніпро, Лавра і пам’ятник Матері-Батьківщині. Ціна на такі квартири, як у В’ячеслава Кириленка стартує сьогодні тут від десяти мільйонів гривень. 

3_-2

Експерт із нерухомості Денис Седаков пояснює, раніше вони коштували ще дорожче:

«В 2006-м вообще были другие цены. Эта квартира покупалась, если это новый дом, она была без ремонта. Поэтому без ремонта она стоила 600-700 тысяч долларов, да». 

І це винятково за голі стіни, запевняє Денис. А треба ще й зробити ремонт і вмеблювати помешкання: «За ремонт от 300 — 400 долларов за метр квадратный до нескольких тысяч долларов за метр. Соответственно, это может быть ну еще 200 — 300 тысяч для того, чтобы бы в подобного класса квартире ее отремонтировать и жить в ней».

600 — 700 тисяч доларів — сама квартира, 200 — 300 тисяч доларів — ремонт та меблі. Разом виходить близько мільйона доларів. Активіст, депутат, міністр, віце-прем’єр і жодного дня в бізнесі — коли Кириленко встиг заробити такі гроші?

«Маєток віце-прем’єра не губиться на тлі сусідів. За розмірами і архітектурою він більше нагадує Палац культури»

Село Іванковичі Васильківського району — це всього 15 кілометрів від Києва. Дорога сюди в ідеальному стані, тож не дивно, що місцеві «селяни» їздять на люксових іномарках та живуть у міні-палацах. Звісно, будинки корінних мешканців Іванковичів ще зустрічаються де інде, але більшість — дорогі, оточені високими парканами маєтки новоприбулих.  У центрі Іванковичів — спортивний майданчик, комерційний дитячий садок, церква, будинок культури.

Заміська резиденція колишнього міністра культури, а нині віце-прем’єра Кириленка всього в трьох-п’яти хвилинах пішки від центру села. З цього боку села живуть ті, в кого грошей вистачило не лише на будинок, але й на чималий шмат землі. Маєток віце-прем’єра не губиться на тлі сусідів. За розмірами і архітектурою він більше нагадує Палац культури.

4_-2

Записана резиденція на дружину урядовця — Катерину Кириленко. Як зазначається у виписці з реєстру нерухомості у 2013-му році вона отримала в подарунок п’ять ділянок землі у Іванковичах.

Разом ділянки утворюють єдиний масив на майже 80 соток. На цій землі і почали будувати «палац Слави». Він затуляє майже всю ділянку і що там ховається за ним можна розгледіти лише зверху. Тим паче, що маєток охороняє сторож, який нервується через камеру і погрожує спустити собаку на знімальну групу. А подивитися є на що.

5_-2

Маєток майже готовий, залишилося  закінчити частину робіт.  Площа будинку понад 900 квадратних метрів. За ним — штучна водойма. Далі — ділянка розширюється. Потім її перетинає струмок із двома містками. За ним земля піднімається кількома штучними ярусами зі сходами. І так до самого лісу, межа із яким прикрашена висадженими по периметру ялинками. 

6_-2

Навіть, якщо не рахувати послуги ландшафтного дизайнера — і будинок і земля коштують чимало, каже Дени Седаков, експерт із нерухомості:

«Я бы оценил ну тысяч в пять долларов за сотку. В тринадцатом году такое могло стоить. Соответственно там порядка 400 тысяч долларов за участок. Такая ориентировочная цена на 2013-й год». 

Земля на 400 тисяч доларів – щедрий подарунок для дружини В’ячеслава Кириленка. Адже згідно реєстру прав на нерухоме майно, всю цю землю вона отримала за договором дарування. Ім’я дарувальника невідоме. За поясненнями щодо походження грошей і подарунків йдемо до самого віце-прем’єра на засідання Уряду. Але почувши від прес-секретаря про наші питання Кириленко залишає будівлю з іншого виходу.

7_-2

Доводиться «ловити» віце-прем’єр-міністра на публічному заході, на форумі «Україна-Ізраїль 2016».

— Добрий день! Пане Кириленко, дозвольте питання. Ми вчора намагалися його задати, про вашу власність в е-декларації… 

— Я не коментую це питання, — відповідає урядовець

— Ну ви ж за відкритість…

— Так, я за відкритість. Але я не коментую це питання. Я заповнив декларацію в установленому порядку. Прошу, не заважайте мені працювати — відверто нервується віце-прем’єр.

— Але скажіть, звідки у вас з дружиною 80 соток землі, на 900 квадратів будинок? 

— Я ж вам дав відповідь: я не коментую це питання. Будь ласка, не заважайте мені… — ці слова Кириленко каже вже у залі, де проходить форум.

8_-2

Зазвичай посадовці пояснюють своє численне майно бізнесовими успіхом своїх дружин. От тільки власниця заміських угідь Катерина Кириленко — зовсім не бізнесвумен, а викладачка Київського національного університету культури і мистецтв. Ми тиждень намагалися з нею зв’язатися, залишали телефони, отримували підтвердження, що вона їх таки отримала, навіть чекали під стінами КНУКіМ — усе марно.

Можливо, вона воліє просто писати підручники і вчити студентів. Але саме як науковець дружина Кириленка нещодавно стала героїнею гучного скандалу. Її звинуватила в плагіаті завідувачка кафедри Культурології цього ж університету Тетяна Пархоменко:

«Обґрунтовано можна вести мову про те, що 95% тексту цієї книжки, підручника пані Кириленко, є плагіатом. Тобто він містить тексти без посилань на авторів, які є справжніми авторами цих текстів», – каже Пархоменко.

Тетяна Пархоменко — доктор філософських наук, професор. Каже, плагіат у підручнику дружини Кириленка знайшла випадково: «Все почалося із польського вченого, логіка і філософа Котарбинського, якого тут написали Котрабринський. І я вирішила перевірити. І далі виявилося, що дійсно, цей текст скопійовано із підручника двох авторів українських Подольська і Лихвар «Культурологія», з цією самою помилкою», — пояснює завкафедрою.

9_-2

Далі Тетяна Пархоменко почала уважно перечитувати підручник Кириленко і впізнавати цілі розділи, скопійовані з інших посібників, за якими вона сама вчить студентів вже 20 років. Вона показує, що лише перелік першоджерел скопійованих шматків у роботах Катерини Кириленко забрав п’ятдесят сторінок.

Коли Тетяна Пархоменко опублікувала свої висновки, то дисертацію і підручник дружини віце-прем’єра почали вивчати за допомогою спеціальних програм інші вчені. Один із них — Сергій Шарапов, доктор фізико-математичних наук і завідувач лабораторії у Інституті теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України.

«Досить багато частини плагіату у Катерини Кириленко не з української, а з російської мови.  З одного боку віце-прем’єр міністр бореться із російськими впливами, а з іншого боку його дружина абсолютно беззастережно списує російські джерела», — іронізує Сергій Шарапов. Він зацікавився роботами Катерини Кириленко після того, як знайшов у її дисертації згадування із царини фізики, де він — безперечний фахівець.

Результатом такої «популярності» наукових робот Катерини Кириленко став лист академіка відділення фізики та астрономії НАН України Вадима Локтєва до Міністерства освіти про «неприпустимий рівень тверджень, якими наповнена дисертація так званого науковця Кириленко».

10_-1

Колеги-вчені відповіді від Міністерства освіти і науки не дочекалися. Натомість отримали від дружини урядовця звинувачення у політичному переслідуванні: «Безумовно, ця стаття також є частиною брудної політичної кампанії, яка понад рік ведеться проти мого чоловіка – В’ячеслава Кириленка» – заявила Катерина Кириленко.

Віце-прем’єр Кириленко відповідає в уряді за гуманітарний блок, в тому числі, за освіту. Дивний збіг, але для Тетяни Пархоменко критика дружини віце-прем’єра закінчилася печально. Жінка стверджує, що після цього випадку в неї забрали викладацьку роботу: «Я не отримую зарплати, бо у мене немає навантаження. А якщо не має навантаження у викладача, то не має і зарплати. Ви розумієте? Якщо я навіть звернусь до суду, то що я можу відсудити?» – в розпачі каже Пархоменко.

11

Тетяна зізнається, що передбачала подібні наслідки. Але не шкодує. Каже, що не могла б інакше після того, що довелося пережити останні роки: «Серед Героїв Небесної сотні, ви це знаєте, є студенти, які вийшли, віддали своє життя, між іншим, щоб жити чесно і справедливо. Я вважаю, що те, що я жива, це, можливо, мій борг перед такими студентами. Вибачте»  (витирає сльози)

12

Права на дисертацію і підручник Катерини Кириленко записані у тій самій електронній декларації її чоловіка-урядовця. Цікаво, що про сьогоднішнього заможного віце-прем’єра Кириленка з численними статками сказав би вчорашній опозиціонер Кириленко? «Революція на граніті» для якого закінчилася палацом, оздобленим мармуром.

/Олександр Курбатов, Слідство.Інфо