Ще наприкінці 2016 року Міністерство юстиції закупило майже півсотні квартир в новобудові. Придбали службове житло для своїх же співробітників, зокрема, для тих, хто найбільше його потребує: переселенців з Криму і Донбасу та одиноких матерів. Важлива соціальна ініціатива варта того, аби сповістити про неї суспільство, але за півтора року міністерство публічно не сказало про це ні слова. Можливо, тому що ціни на житло були суттєво завищені.

До редакції Слідства.Інфо потрапили документи на купівлю цих квартир. Ознайомившись із ними, журналісти з’яcували: службове житло Мін’юст придбав у селі під Києвом. І, як виявилося, ціна, за якою купили квартири за містом, перевищує вартість навіть багатьох столичних новобудов.   

 

У КОГО КУПИЛИ

Квартири придбали в будинку так званого “Озерного гаю”. Це – назва затишного ЖК, який розташований у селі Гатне під Києвом. Забудовник звів дім у мальовничому місці – на березі кількох ставків, територію оздобив квітниками й альтанками і навіть заселив лебедів у водойму. А щоб селяни не дошкуляли мешканцям житлового комплексу своєю присутністю – забудовник встановив на в’їзді до території шлагбаум та найняв охорону. Сьогодні будинків на території вже кілька, і ЖК активно розростається.

 

Розбудовує комплекс “ІнтергалБуд”, компанія, пов’язана зі скандальним екс-регіоналом Володимиром Зубиком. Негативний шлейф навколо його імені тягнеться ще з початку 2000-них. Найважчий корупційний злочин, з яким журналісти пов’язували його особу, – оборудки із імпортом нафтопродуктами, які завдали державі мільярдних збитків. Неодноразово Зубик потрапляв у фокус ЗМІ і як скандальний бізнесмен-забудовник.

Не став винятком і “Озерний гай”. Судова тяганина через землі, де “ІнтергалБуд” зводить цей ЖК, тривала більше десяти років. Прокуратура доводила, що землю продали незаконно, адже вона має статус “особливо цінної” і не могла бути відчуженою. Зрештою, “Інтергал” усе ж звів на ній будинок.

Резонансна земельна історія неодноразово згадувалася в журналістських публікаціях. Зокрема, й Слідство.Інфо робило про це власне розслідування. Але, вочевидь, Мін’юст не цікавився репутацією забудовника, адже врешті саме у “Інтергала” міністерство закупило аж 47 квартир. Всю суму, а це майже 72 мільйони гривень, міністерство перерахувало одразу. Гроші за житло зі спецфонду Мін’юсту переказали 23 грудня 2016-го року.

Нехитрі арифметичні підрахунки підказують, що в середньому на метр квадратний в цій новобудові міністерство витратило 25 тисяч гривень. Аби з’ясувати, наскільки адекватною є ця вартість, журналісти Слідства.Інфо звернулися до фахівця, який уже більше 25 років працює на ринку нерухомості. Віктор Несін запевнив – ціна суттєво завищена: “Якщо взагалі говорити про цей період, вартість квадратного метра в цьому місці коливалася від 11 до 15 тисяч за квадратний метр. Це – без оздоблення”. Він додав, що за суму, яку міністерство заплатило “ІнтергалБуду”, можна було придбати квартири в ЖК у пристойних і недешевих районах Києва, таких, як, наприклад, Оболонь. У лівобережних районах столиці, зауважив Несін, купити квартири можна було ще дешевше.

Відтак Слідство.Інфо звернулося до Міністерства і попросило пояснити, чому квартири вирішили придбати в Гатному, а не в Києві, і – головне – чому за такими високими цінами?

 

СЛОВО МІН’ЮСТУ

Міністерство не проводило тендер на придбання квартир, адже закон “Про публічні закупівлі” не поширюється на придбання нерухомого майна. Але щоб дістати найкращу пропозицію, Мін’юст ініціював “відкритий” конкурс. От тільки інформацію про нього розмістили глибоко в нетрях сайту. На пропозицію відгукнулося лише три забудовники: чи то більше нікого не зацікавив покупець із майже 75-мільйонним бюджетом, чи то не всім вдалося знайти це оголошення. До слова, “оголошенням” в Мін’юсті назвали Протокол житлово-побутової комісії. Там не було зазначено ані критеріїв відбору, ані кількості квартир, якої потребував покупець.

Серед конкурентів “Озерного гаю” опинилися елітні ЖК. Вартість квадратного метру в яких, за інформацією прес-служби Мін’юсту, сягає 50 тисяч гривень. У результаті, пояснило міністерство, вони обрали “найвигіднішу пропозицію” – у Гатному. 

“Вигоду” вартістю 25 тисяч за квадратний метр у відомстві пояснили так: квартири придбали з ремонтом. Однак Слідство.Інфо дізналося, що цін, які Мін’юст вирішив заховати за словом “ремонт”, у Гатному ніколи не було.

 

“НАЙВИГІДНІША ПРОПОЗИЦІЯ”

Журналістам вдалося знайти людину, яка купувала квартиру в “міністерському” будинку саме в 2016-му році. Покупець відмовився називати своє ім’я в публікації з міркувань безпеки, однак він надав журналістам документи. Окрім свого договору купівлі-продажу, Слідство.Інфо отримало таблицю розрахунків вартості житла з відділу продажу за той рік. За ними – квадратний метр квартири без ремонту коштував на той час 14750 гривень. А ремонт – ще додатково 70 доларів за квадратний метр, що в еквіваленті на тодішній курс складало приблизно 1700 грн. Отже, разом вартість квадратного метру з ремонтом в ЖК “Озерний гай” складала 16500 грн. А це – на 30-35% нижче ціни, за якою в Гатному закупило квартири міністерство.  

Вартість квартири з ремонтом і без. Ціна вказана із урахуванням десятирічної розстрочки, тому є вищою від базової ціни на той час

Справедливо буде зазначити, що розрахунки вказані на етапі, коли будівництво було ще на ранніх стадіях. А Міністерство юстиції закупило житло – на останніх, відповідно – на цьому етапі ціна була вищою. Як пояснив нам експерт з нерухомості Віктор Несін, від початку до завершення будівництва вартість житла справді могла різнитися.  

Щоб дізнатися вартість квартир саме на завершальному етапі будівництва, Слідство.Інфо вирушило в Гатне і звернулося до відділу продажів як потенційний покупець. “Знайомий ріелтор мені розповідав, що тут, в “Озерному гаю”, дорого. Казала, що за квадрат тут 25 тисяч”, – розпочав журналіст розмову із  менеджером, яку звати Анна. “Ну це вона, очевидно, своє щось накручує”, – заперечила Анна. На запитання-уточнення, чи справді озвучена вартість зависока, вона впевнено відповіла: “Ну звісно” і запевнила, що в них таких цін немає. У журналістів є відповідний запис розмови. 

 

 

Загалом Слідство.Інфо довідалося: станом на зараз вартість на квадратний метр готового житла в аналогічному будинку “Озерного гаю”, щоправда, іншої черги, становить приблизно від 17500 до 20000 гривень. Це – разом з тим же ремонтом, про який згадували в міністерстві. Без ремонту середня вартість коливається від 15000 до 17000 гривень. Як зазначив експерт Віктор Несін, з 2016 року ціни на нерухомість фактично не змінилися. Більше того, він наголосив: міністерство купувало велику кількість квартир, а отже – могло отримати чималу знижку. За найскромнішими прогнозами фахівця, знижка могла становити 20%. 

Експерт роз’яснив систему знижок на прикладі житлового комплексу в центрі Києва (назву ЖК редакція не зазначає з етичних міркувань), де за купівлю двох квартир та двох паркомісць забудовник робив знижку у розмірі 25-ти відсотків від стартової ціни. “Це – оптовий інвестор. Усі зацікавлені в оптовому покупцю. Чим більший обсяг – тим буде більша знижка. Особливо, коли гроші вносяться одразу – 100-відсоткова оплата”, – пояснив Несін.

Отже, за найбільш стриманими підрахунками, Міністерство юстиції переплатило “ІнтергалБуду” від 16-ти до 22-ох мільйонів бюджетних коштів. Якщо ж припустити, що забудовник дав міністерству знижку в 20% як оптовому покупцю, то обсяги переплати можуть сягати 36-ти мільйонів гривень. Ці цифри викликають купу запитань, які ми хотіли поставити представникам Мін’юсту. Однак протягом трьох місяців посадовці міністерства не знайшли часу, аби дати коментар Слідству.Інфо і пояснити, що відбулося із бюджетними мільйонами.  Ніяк не відреагувала на наш запит і компанія “ІнтегралБуд”.

Крім того, міністерство, посилаючись на конфіденційність інформації, відмовилося надавати відповідь на запитання: хто ці щасливі працівники, які отримали службові квартири у мальовничому передмісті столиці.

 

***

Матеріал підготовлений та опублікований у рамках конкурсу антикорупційних грантів, оголошеного ГО “Інститут розвитку регіональної преси” за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative).