Ексміністерку охорони здоров’я часів Януковича Раїсу Богатирьову затримали 27 серпня в аеропорту «Київ» одразу після її повернення в Україну. Останню ніч колишня чиновниця провела в СІЗО, хоч і нещодавно суд постановив закрити кримінальне провадження проти неї.

Богатирьова вийшла зі слідчого ізолятора після внесення застави в 6 мільйонів. Заставу вніс народний депутат представник партії «Опозиційний блок» Вадим Новинський.

Останні п’ять років Богатирьова була в розшуку, де вона весь цей час мешкала — невідомо. Колишня чиновниця, яку нині підозрюють у розкраданні бюджетних коштів, до 2014-го була віцепрем’єркою й навіть очолювала Раду національної безпеки та оборони, а також довіреною особою президента-втікача Віктора Януковича. 

Хто така Раїса Богатирьова та в чому її підозрюють — у матеріалі Слідства.Інфо.

Хто така Раїса Богатирьова

Раїса Богатирьова народилася в місті Бакал Челябінської області. Вищу освіту здобував в Харківському медичному інституті та Київському медичному університеті. Працювала лікаркою в Горлівці та Краматорську на Донеччині.

Богатирьова була народною депутаткою впродовж шести скликань з 1990-го по 2008-ий. Недовго була міністеркою охорони здоров’я у 1999 році. У 2002-му ввійшла до «Партії регіонів», а під час президентських виборів у 2004-2005 роках була довіреною особою кандидата Віктора Януковича.

У 2007-му президент Віктор Ющенко призначив Богатирьову секретарем Ради національної безпеки та оборони України (РНБО). У «Партії регіонів» неоднозначно до цього поставилися, і вже в січні 2008 року виключили з партії.

У 2012-му Янукович призначив Богатирьову віцепрем’єркою, а також міністеркою охорони здоров’я. Обидві посади вона обіймала аж до Революції Гідності, поки в лютому 2014 року Рада не звільнила її. 

Коли Богатирьова працювала в уряді, журналісти дізналися, що вона має елітну нерухомість, зокрема, володіє державною дачею в Конча-Заспі й ще двома будинками неподалік, що записані на її синів. 

У 2014-му правоохоронці арештували дві київські квартири Богатирьової. Тоді ж повідомляли, що Богатирьова крім того має нерухомість в окупованому Криму.

Санкції та розшук 

У березні 2014 року Богатирьова разом з іншими чиновниками часів Януковича потрапила до санкційних списків ЄС і Канади.

Крім того, щодо неї відкрили кримінальне провадження. Богатирьову підозрюють у розкраданні понад 60 мільйонів гривень під час закупівель імунологічних лікарських засобів і медичного обладнання та розкраданні ще майже 300 мільйонів при закупівлі інсуліну — ліків для людей з цукровим діабетом.

Богатирьову, зокрема, підозрюють у розкраданні понад 60 мільйонів гривень під час закупівель імунологічних лікарських засобів і медичного обладнання та розкраданні ще майже 300 мільйонів при закупівлі інсуліну — ліків для людей з цукровим діабетом. На фото — Віктор Янукович (у центрі), директор Національного інституту раку Ігор Щепотін і тодішня міністерка охорони здоров’я Раїса Богатирьова у Національному інституті раку в Києві, 4 лютого 2014 року.  Андрій Мосієнко / POOL / УНІАН

Також в СБУ повідомляли, що в МОЗі вкрали понад 1 мільярд гривень при проведенні медичних закупівель, коли відомство очолювала Богатирьова. 

Санкція статті — від семи до 12 років ув’язнення. 

У жовтні 2014-го  Богатирьову оголосила в розшук Генпрокуратура, а в січні 2015-го — Інтерпол. На той час про її місцезнаходження нічого не було відомо, однак медіа повідомляли, що, ймовірно, вона переховувалася в окупованому Криму. Менш ніж за два роки Інтерпол зняв її з розшуку — там назвали справу політичним переслідуванням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Честь і гідність Портнова може обійтися Україні майже в 7 млн грн

Повернення в Україну й ніч в ізоляторі

Богатирьова повернулася в Україну після того, як 14 серпня 2019 року Голосіївський райсуд Києва зобов’язав Генпрокуратуру закрити провадження проти неї. Таке рішення судді ухвалили нібито тому, що слідчий затягнув строки розслідування й не розглянув докази про невинуватість Богатирьової. Прокуратура Києва заявила, що оскаржуватиме це рішення.

А вже 27 серпня українські прикордонники затримали Раїсу Богатирьову в аеропорту «Київ» («Жуляни»). За інформацією «Української правди», вона прибула літаком з Мінська. Ексчиновницю одразу ж передали Нацполіції. Суд з обрання запобіжного заходу перенесли на 28 серпня, отож щонайменше першу ніч після повернення в Україну Богатирьовій довелося провести в СІЗО.

Під час обрання запобіжного заходу прокуратура клопотала про тримання Богатирьової під вартою, адже ще у 2015-му її заочний арешт дозволив Печерський райсуд Києва. Вона заперечила, що переховувалася в Криму, однак не повідомила, де жила останні п’ять років. 

Суд вирішив взяти Богатирьову під вартою з можливістю вийти під заставу 6 мільйонів гривень. Вона вийшла наступного дня — заставу за неї вніс народний депутат представник партії «Опозиційний блок» Вадим Новинський.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто такий Андрій Портнов і чому він «воює» з Порошенком