В українському селі трактор — річ дуже важлива. Це десятки тисяч доларів: часом інвестиція цілого життя. Коли довго економиш, і врешті-решт його купуєш — це переломна мить. А втратиш його — втратиш усе. Це історія не про масштабну корупцію, а про корупцію повсякденну, яка, на жаль, стала звичним явищем для українців.

Слідство.Інфо разом з колегами з OCCRP та «Четвертої влади» протягом року розбиралися, чому, на перший погляд, проста справа з викраденням двох тракторів у рівненських фермерів, триває вже майже десять років. І хоча у справі було багато доказів і навіть підозрювані, якоїсь миті все це зникло.

Під час журналістського розслідування ми встановили, що правоохоронці системно вимагали гроші у фермерів й обіцяли от-от розкрити справу. Зрештою фермери втратили і трактори, і гроші.

ЮРІЙ ТА АНАТОЛІЙ

Юрій Царук — фермер. У нього невелике господарство поблизу Рівного, яке він веде разом з дружиною та сином. Мають свиней, курей, а також кілька десятків гектарів орендованої землі, де вирощують картоплю, буряк та зернові.

Фермер Юрій Царук

Саме для обробки цих земель навесні 2010 року Юрій купив новий трактор. Каже, що заплатив за нього 18 тисяч доларів, 8 з яких родина Царуків позичила. 

Вже за два тижні після покупки подружжя не знайшло нового трактора на звичному місці.

«У мене зразу думки були такі, що трактор викрали. Взяти ж його ніхто не міг. Тим більше, що новий трактор. Я навіть не встиг зареєструвати», — згадує Юрій. 

Він розповів, що весь день після викрадення разом з правоохоронцями рухався за слідами трактора. Пройшли близько 25 кілометрів, до села Грушвиця.

«Нас застав вечір, уже було не видно, — згадує Юрій. — Там дорога, асфальт, вже таке було покриття тверде й ми просто втратили слід».
Фермер стверджує, що ніколи до цього не стикався зі злодіями. Він щиро вірив, що слідчі знайдуть його трактор, а злодіїв покарають.

Але трактор вкрали не лише в Юрія. Невдовзі в іншому рівненському селі зник іще один трактор.  

Фермер Анатолій Наумець також купив трактор для свого невеликого господарства. У нього восьмеро дітей, старші допомагають Анатолію вести справи.

Фермер Анатолій Наумець

На відміну від Юрія, Анатолій встиг кілька місяців попрацювати на тракторі — його вкрали в серпні 2011-го, саме в розпал сільськогосподарських робіт.  

Він розповідає, що пропажу помітив у 5.30 ранку — зазвичай у такий час він починає поратися по господарству. Його собака не відреагував на злодіїв, бо, як гадає фермер, тварину чимось отруїли. 

Правоохоронці, яких викликав Анатолій, оглянули місце події та зібрали численні сліди, залишені крадіями.  

«Ми почали в той день шукати, проїхали по селах сусідніх, — розповідає фермер. — Там хтось стояв, бачив, а приїхали — немає». 

Для родин Юрія та Анатолія крадіжка тракторів стала великим ударом. Адже вони довго збирали гроші на таку необхідну технику, а частину суми довелося позичити. На тлі стресу дружина Юрія Царука Галина навіть захворіла на цукровий діабет. 

«Стоїш, як то кажуть, біля розбитого корита, — розповідає Анатолій. — Хочеш працювати, розбудовувати щось і тут тобі таке. Це ж треба орати поля на зиму, сіяти, а тут — немає чим. І ніхто не може допомогти знайти». 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Земля розбрату

ДОКАЗИ

Фермери повідомили про крадіжку й слідчі почали розшук зниклих тракторів. Один із документів кримінальної справи — Довідка-меморандум — ретельно описує розслідування правоохоронців. Вони пов’язали дві крадіжки — в Юрія та Анатолія — й, використовуючи дані про геолокацію з мобільних телефонів, установили рух підозрюваних.

Довідка-меморандум є документом з кримінальної справи, у якому перелічені зібрані докази

У Довідці-меморандумі йдеться про двох імовірних крадіїв. Назвемо їх Підозрюваний 1 і Підозрюваний 2.

Нагадаємо, що зранку після крадіжки Юрій разом з місцевими слідчими йшов слідом викраденого трактора від дому через сусідні села.

Підозрюваний 1 жив за 60 кілометрів від Юрія, проте, за даними слідчих, у ніч крадіжки першого трактора його телефон протягом кількох годин перебував у зоні руху трактора.

Хоча Юрій загубив сліди свого трактора через 25 кілометрів від дому, в меморандумі йдеться, що геолокацію підозрюваного й імовірне переміщення простежили ще на 70 кілометрів, аж до гаражів у місті Березне.

Зранку, коли сталася крадіжка, колишній директор цих гаражів бачив Підозрюваного 2, який приїхав на тракторі тої ж моделі, що й в Юрія, і поставив у гараж.

Один з ймовірних крадіїв обох тракторів

Це стосується не лише Юрія. У Довідці-меморандумі йдеться, що ті самі підозрювані можуть бути причетні й до крадіжки трактора в Анатолія.

О 22:53 тієї ночі, коли в Анатолія вкрали трактор, на телефон Підозрюваного 1 надійшов виклик від людини, яка, згідно з назвою контакту, могла бути місцевим співучасником подій.

Потім обидва підозрювані вимкнули свої телефони на всю ніч. Наступного дня телефон Підозрюваного 2 увімкнувся біля тих самих гаражів у Березному, де, ймовірно, перебував трактор Юрія. 

Згодом колишній директор гаражів повідомив поліції, що Підозрюваний 2 приїхав на тракторі та сховав його в гаражі.

У цих гаражах у Березному переховували трактори після крадіжки

Довідку-меморандум підписав тодішній керівник управління карного розшуку Рівненської області Тарас Сабанюк. 

Усі зібрані на початках докази говорять про те, що справа була майже розкрита. Обидва підозрювані навіть затримувалися слідчими.

Заступник начальника Дубенського управління поліції Володимир Чиж, який на початку розслідування відігравав у ньому провідну роль, пізніше запевнив журналістів, що мав «стовідсоткове переконання», що і Підозрюваний 1, і Підозрюваний 2 були причетні до крадіжки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Один в полі воїн

ГРОШІ

Отже, правоохоронці, які розслідували злочин, зібрали вагомі докази й визначили підозрюваних. Здавалося б, лишилося заарештувати крадіїв і вилучити трактори. Та була одна проблема — фермери мали заплатити.

Юрій розповідає, що через півроку після крадіжки до нього приїхав працівник карного розшуку:

«Сказав, що йому потрібні гроші. Я нічого не казав, просто дав йому тисячу гривень… Думав, як він скаже мені ще більше, то де я візьму». 

За словами фермера, гроші правоохоронцям потрібні були на витрати в процесі розслідування крадіжок, зокрема, на бензин.

І платити змушений був не лише Юрій. До Анатолія також зверталися правоохоронці. Він сказав журналістам, що дав їм 2400 гривень. 

«Потім вони ще хотіли, — згадує Анатолій. —  Я сказав їм так: «Вкладуйте свої гроші зараз… А потім буде вам винагорода. Знайдете трактор, я вам дам п`ять тисяч. Тільки знайдіть, я вас прошу». 

За словами Юрія, пізніше гроші почали вимагати з міліцейської верхівки. 

«Через півтора року подзвонили мені з обласного управління, що хоче працівник міліції Білоус позичити у вас суму 10 тисяч гривень», — каже він.  

Коли сталися обидві крадіжки, Олександр Білоус очолював відповідальний відділ карного розшуку Рівненської області. 

Порадившись з дружиною, Юрій вирішив таки «позичити» 10 тисяч правоохоронцеві. Вони сподівалися, що це сприятиме розслідуванню та пришвидшить його. 

Слідчий Білоус, який взяв гроші з фермерів, сім років тому звільнився з посади керівника відділу в поліції. Дотепер він не повернув борг Юрієві. 

«Він мені сказав, що він віддав їх начальству, бо йому треба було купить якісь штори… Тобто жалюзі», — згадує Юрій.

Володимир Чиж був разом з Олександром Білоусом, коли вони приїжджали до фермера по гроші. «Наскільки мені відомо, він ніяких жалюзів не купляв. Я не бачив ніяких жалюзів», — сказав Чиж.

Журналісти організували зустріч Юрія Царука з Олександром Білоусом у Рівному. Колишній правоохоронець сказав Юрію, що зробив більше за всіх, щоб знайти його трактор, а потім пішов з органів і його наступники «розвалили справу». Білоус також наполіг, що взяв у нього 10 тисяч гривень саме на жалюзі для управління поліції та купив їх. Перевірити правдивість його слів журналістам не вдалося.

Олександр Білоус позичив у фермера 10 тисяч гривень, коли вів розслідування про вкрадені трактори

ПІДОЗРЮВАНІ

Юрій продовжував шукати свій трактор. Він розумів, що назбирати грошей на купівлю ще одного тракторах в нього вже вийде. Наступним кроком був пошук ймовірних крадіїв власними силами.

У Довідці-меморандумі були адреси обидвох підозрюваних. Тож Юрій вирішив зустрітися з ймовірними викрадачами й поговорити з ними. Свідками цієї розмови стали журналісти Слідства.Інфо.

Коли Юрій побачив Підозрюваного 1 на його подвір’ї, він просто запитав: «Де мій трактор?». Кремезний чоловік, чию фотографію можна побачити в Довідці-меморандумі, накинувся на фермера з потоком лайки. Суть сказаного полягала в тому, що якби поліція встановила, що він причетний до крадіжки, він опинився б за ґратами, а це не так. Також Підозрюваний 1 у грубій формі сказав Юрію більше не приходити та погрожував розправою.

Один з ймовірних крадіїв вилаяв Юрія та погрожував розправою

Та Юрій вирішив довести справу до кінця. Ввечері того ж дня журналісти разом з фермером навідалися до Підозрюваного 2. Аж раптом виявилося, що там були обидва підозрювані. Вони почали сваритися, кричати на Юрія, а один з ймовірних крадіїв навіть залишив слід від свого кулака на машині знімальної групи. Журналістам та фермеру заледве вдалося поїхати звідти неушкодженими.  

ПЕРСПЕКТИВА

За роки, поки триває розслідування крадіжок, у справі змінився майже десяток слідчих. Розслідуванням займаються нові поліцейські, але вони кажуть, що є багато проблем. 

Наприклад, дані телефонних з’єднань, згадані в меморандумі, не можна використовувати — вони вилучені неналежним чином, а отже не є доказом у суді. А тепер надто пізно запитувати їх в операторів.

«Вже пройшло шість, вісім-сім років, оператори дають відповідь, що інформація в них не збереглася», — каже Андрій Єрмолаєв, нинішні слідчий у справі тракторів.

Андрій Єрмолаєв нині є слідчим у справі про крадіжку тракторів

Сліди від взуття підозрюваних, які виявили й зібрали біля будинку Анатолія, зникли.

«Камера зберігання приїжджала і, думаю, те взуття було… ну.. втрачене», — пояснив заступник начальника Національної поліції в Рівненській області Олександр Панасюк.

Найгірше ж те, що й сама Довідка-меморандум не є документом, який щось доводить у суді.

Були зроблені численні помилки й минуло забагато часу.

Юрій Царук каже, що тепер, озираючись назад, вважає, що даремно давав гроші слідчим: «Вони люблять гроші. Вони, перш ніж шукати, питають «скільки дасиш?» Я рахую, що я їм дав даремно. Вони просто виманювали, а нічого не робили. Але я не розумію, де совість. Знаючи, що ви цей злочин не розкриєте, чого ви берете в дядька гроші?»

Анатолій Наумець іронізує, що тепер самі правоохоронці повинні скинутися на нові трактори: «Оце збирайте їх усіх докупи та хай скидаються, нехай нам два трактори купують і все».

І хоча самі правоохоронці не бачать перспективи розкриття справи про два вкрадені на Рівненщині трактори, розслідування триває вже десятий рік.

Над розслідуванням також працювали: Лілія Процишина, Антоніна Торбіч, Анна Калаур (Четверта влада, Рівне)