Євгенія Моторевська, Дмитро Гнап, Слідство.Інфо

На початку весни 2017 року в Одеський порт зайшло  кілька величезних вантажних суден-контейнеровозів з більш ніж півсотнею тонн гуманітарного вантажу – взуття, одягу, рушників та постільної білизни. Таку щедру допомогу дитбудинкам та інтернатам Дніпропетровщини нібито надали благодійники з Об’єднаних Арабських Еміратів. Жодних питань до вантажів у митників не виникло, всі документи були в порядку. Втім, згодом з’ясувалось, що фірма з ОАЕ – тільки комерційний посередник, а серед десятків тисяч пар взуття для дітей – жодного дитячого розміру.

Українські благодійні організації щомісяця отримують з-за кордону сотні тон гуманітарної допомоги. Серед речей, які без сплати жодних податків потрапляють в Україну, наприклад, дзвінки для офіціантів та десятки тонн делікатесів, на кшталт, салямі, пастроми з яловичої грудинки чи маринованого язика. А одна лише оборудка з “арабською благодійністю” коштувала бюджету України, за нашими найскромнішими підрахунками, біля 4 мільйонів гривень.

Раніше Слідство.Інфо вже з’ясувало чимало цікавих фактів про корупційні схеми з гуманітарною допомогою, а тепер нам вдалось розібратися, як працює потужна схема з торгівлі гуманітаркою в якій, за версією офіційного слідства фігурують топ-чиновники Міністерства соціальної політики.

Кримінальне провадження, в якому, на думку ГПУ, засвітилися чиновники Мінсоцу,  стосується столичної благодійної організації “Святий Лука-7” і розслідування у цій справі триває вже понад 8 місяців.  У березні 2017 року компанія з Об’єднаних Арабських Еміратів передала цьому благодійному фонду понад 60 тонн нового одягу, взуття, постільної білизни та рушників у якості гуманітарної допомоги. Вантаж зайшов морем через Одеський порт. З власних джерел Слідство.Інфо отримало митні документи на ці вантажі. З’ясувалось, що арабська компанія SOLAR SYSTEMS TRADING FZC, яка в усіх офіційних паперах вказувалася як дарувальник речей, насправді є лише комерційним посередником. Реальним відправником вантажу для українського благодійного фонду є низка компаній з Китаю. Якраз у березні з КНР надійшло кілька сотень баулів з призначенням “гуманітарна допомога для благодійного фонду “Святий Лука-7””. Вантажі складалися з понад 43 тисяч пар штанів, більш ніж 20 тисяч курток та майже 17 тисяч пар взуття.

Далі фонд “Святий Лука-7” мав би роздати всі ці речі у п’ять інтернатів та дитячих будинків Дніпропетровщини. Діти речі так і не отримали. За даними офіційного слідства, весь товар “бенефіціари схеми” продали на одеському ринку “7-й кілометр”.

Директор одного з закладів – Верхньодніпровського навчально-реабілітаційного дитячого центру – Володимир Романчук каже, за останні місяці і зі слідчими говорив, і навіть надавав підтверджуючі документи за ухвалою Печерського суду. “Але ніяку допомогу ми від них не отримували. Нічого нам не передавали, та й не треба, бо там якісь дуже серйозні справи…”, – ніяковіє чоловік.

Наприкінці вересня 2017 року Генеральна прокуратура України провела обшуки в Міністерстві соціальної політики у справі про “незаконний імпорт товарів”. Схема за версією слідчих була влаштована так: чиновники міністерства соцполітики визнали партію взуття та одягу гуманітарною допомогою. Це звільнило власника від сплати податків при розмитненні вантажу на кордоні. Далі товар був ввезений в Україну, тільки пішов не на благодійність, а був розпроданий вже за комерційними цінами. Економія на сплаті ввізних мит дала можливість отримати непоганий прибуток. Навіть, якщо припустити, що ціна за штуку товару у вантажі “Святого Луки-7” становила від 3 до 8 доларів, виходить, що ділки зекономили на податках близько 4 мільйонів гривень або 160 тисяч доларів.

За час розслідування ГПУ отримала майже два десятки ухвал суду на обшуки та доступ до документів державних органів та приватних компаній. Втім, чиновники одноголосно твердять, що підозри по цій справі не отримували.

Який вантаж визнавати гуманітарним, а який – ні, визначає спеціальна робоча  група при Міністерстві соціальної політики України. Вона складається зі співробітників профільного відділу міністерства, а також з представників інших  відомств, серед яких МВС, міноборони та Державна фіскальна служба.  

Втім, чиновників у вантажах нічого не дивує. Керівницю відділу гуманітарної допомоги Мінсоцполітики, Олену Чернецьку, відверто роздратували наші запитання, вона заледве змогла згадати проблемний вантаж, посилаючись на велику завантеженість, а відсутність дитячих розмірів взуття серед “гуманітарки” для дітей з дитбудинків пояснила просто: “У нас в спеціалізованих дитячих закладах перебувають особи до 35 років. Та й зараз такі діти – акселерати”, – пояснила пані Чернецька.    

Як стало відомо журналістам Слідства.Інфо з реєстру судових рішень, за версією ГПУ, приватний підприємець вступив у змову з заступником міністра соціальної політики, державним секретарем відомства, виконуючим обов’язки начальника відділу гуманітарної допомоги та ще низкою чиновників, аби налагодити схему завезення комерційних товарів під виглядом гуманітарних вантажів. Слідство.Інфо показало ухвали, в яких описана ймовірна схема незаконного імпорту китайського одягу та взуття, високопосадовцям мінсоцполітики. Але держсекретар Міністерства Віктор Іванкевич, як і керівниця профільного відділу Олена Чернецька, чиї посади фігурують в судових ухвалах,  стверджує, що ні він ,ні його колега до оборудки не причетні.

Підозра нікому не оголошувалася. Це лише версія слідства. Ніхто нас не допитував, нікуди не викликав”, – говорить Іванкевич.  

Заступником міністра, який, за версією ГПУ, вступив в злочинну змову з підприємцем, ймовірно, є Олександр Привалов. Саме він опікується в Міністерстві питаннями гуманітарної допомоги. Топ-чиновник підтвердив журналістам Слідства.Інфо в телефонній розмові, що в нього таки проводили обшуки співробітники ГПУ, однак коментувати деталі відмовився. Відмову пояснює таємницею досудового розслідування та й повноважень коментувати питання не має. Це, мовляв, справа ГПУ.

Заступник міністра соціальної політики, Олександр Привалов (ліворуч) та державний секретар Міністерства соціальної політики Віктор Іванкевич (праворуч).

Звертайтеся за коментарем до органу досудового слідства. Єдине, що можу зазначити, що оголошення про підозру мені не вручали”, – пояснив Привалов.

Емоційно реагує на всі питання щодо гуманітарних вантажів і керівник благодійного фонду “Святий Лука-7” Вадим Рябкін. Саме на його ім’я у якості гуманітарної допомоги в Україну було завезено понад 60 тонн нового одягу та взуття.  Каже всю допомогу отримав офіційно, а всі документи передав у прокуратуру. Які ще ви хочете отримати коментарі? Назвіть мені хоч один аргумент, чому я маю вам щось пояснювати”, – завершує розмову керівник благодійного фонду, йому важко приховати знервованість.

Численні афери і зловживання з гуманітарною допомогою відбуваються через недосконалі правила гри. З жовтня минулого в Верховній Раді знаходиться проект закону, який передбачає суттєві зміни в сфері гуманітарних вантажів. Однак, документ поки що навіть не пройшов слухання в комітетах ВР.

Головне зображення: uprom.info