Днями українські військові знищили великий десантний корабель «Саратов» у окупованому порту Бердянська на Азовському морі. 

Враховуючи військові дії, які вже понад місяць тривають на території України, та наміри росіян захопити, зокрема, південно-східні регіони нашої держави, «Саратов» мав велике значення для окупантів. Такі кораблі призначені для перевезення військових вантажів, техніки та особового складу. На борту знищеного «Саратова» могло перебувати близько 80 членів екіпажу й до 1,5 тисячі тонн вантажів і військової техніки.

Супутниковий знімок знищеного та напів затопленого російського корабля «Саратов»

Два такі ж кораблі — «Цезар Куніков» та «Новочеркаськ» — також були атаковані українськими військовими та зазнали пошкоджень. 

У Збройних силах України зауважили, що двома з цих трьох кораблів керували зрадники України, які після окупації Криму в 2014 році перейшли на бік ворога. Йдеться про командира знищеного корабля «Саратов» Володимира Хромченкова та командира «Новочеркаська» Юрія Павлова. Обидва — вихідці з Криму.

Журналісти «Слідства.Інфо» дослідили біографії зрадників — відшукали їхні сторінки у соцмережах та інформацію про них у медіа. Як виявилося, обидвоє мають чимало спільного: народилися і розпочали службу у один і той же рік, служили у тій самій частині. Обидвоє давали клятву на вірність народу України, проти якого пішли воювати, виконуючи накази російських воєначальників. «Слідство.Інфо» також з’ясувало, що обида командири мають родичів-українців: на Кіровоградщині, у Києві та Криму.

КОМАНДИР «САРАТОВА»

Як повідомили у Військово-морських силах України, командир великого десантного корабля «Саратов» Володимир Хромченковколишній командир середнього десантного корабля «Кіровоград» (нинішня назва — «Юрій Олефіренко») українських Військово-морських сил. У 2014 році Хромченков зрадив присязі та перейшов на службу до російської армії.

«Ось що буває, коли береш на службу зрадників. Вони слабкі, у 2014 році не встояли та взяли 30 срібняків, і сьогодні завдяки їхньому «професіоналізму» у рашистів ще два ВДК втратили боєздатність», — прокоментували у ВМС ЗСУ втрати окупантів.

У мережі збереглося відео, датоване березнем 2014-го, на якому Хромченков в ефірі політичного токшоу скаржиться на відсутність вказівок з боку українського воєнного керівництва: «Жодних завдань нам не ставилося. Тільки слова: «Тримайтеся! Слава Україні!» і все. Більше нічого».

Тодішній Міністр оборони України цю інформацію заперечив. Згодом стало відомо, що Хромченков перейшов на бік росіян. Водночас, як повідомляли у медіа, не всі члени екіпажу «Кіровограда» взяли приклад зі свого командира. Частина залишилася вірною присязі народу України, а сам корабель повернувся до українського флоту, де й служить зараз.

Як з’ясувало «Слідство.Інфо», Володимир Хромченков народився 1983 року на території Кримського півострову. За даними ВМС ЗСУ, військову службу він розпочав у 2000 році. Станом на 2005 рік, судячи з деяких банківських документів, з якими ознайомилися журналісти, зрадник служив у військовій частині з місцем дислокації у Євпаторії. Після окупації Росією Кримського півострова українські правоохоронці оголосили Хромченкова у розшук за статтею «дезертирство». Йому загрожує від двох до п’яти років тюрми.

Командир корабля «Саратов» Володимир Хромченков

Вже через пів року після переходу на бік Росії, судячи з повідомлень у ЗМІ, Хромченков обіймав посаду старшого помічника командира нині знищеного корабля «Саратов». Російська мілітарна газета «Флаг Родины» пів року тому опублікувала статтю про нього. Хромченков розповідає, що керував кораблем «Саратов», екіпаж якого складав близько 80 людей, з 2018 року.

У зазначеній статті Хромченкова описують рішучим і далекоглядним командиром, який виконує всі поставлені перед ним завдання: «перевезення військ і техніки, охорона державного кордону та газовидобувних вишок, стеження за іноземними кораблями».

Цікаво, що деякі родичі Хромченкова і далі мешкають в Україні. 

«Слідство.Інфо» з’ясувало, що дружина зрадника України Марина Хромченкова родом із села Красносілка на Кіровоградщині. 12 березня російські військові бомбили ракетами Кіровоградщину — вони влучили у село Канатово, до якого всього 80 кілометрів від малої батьківщини дружини командира російського корабля. 

Дружина зрадника Марина Хромченкова родом з Кіровоградщини

А от брат Марини Хромченкової у соціальній мережі «Однокласники» вказує, що проживає у Києві. Який росіяни теж щодня обстрілюють, вбиваючи мирних мешканців.

Брат дружини російського командира Хромченкова мешкає у Києві

КОМАНДИР «НОВОЧЕРКАСЬКА»

Інший зрадник України — Юрій Павлов. Його корабель «Новочеркаськ» було пошкоджено у результаті обстрілів українських захисників у Бердянську.

На момент зради у 2014 році Павлов був старшим помічником командира українського великого десантного корабля «Костянтин Ольшанський». Під час окупації Криму росіяни захопили цей корабель, однак більшість команди відмовилася переходити на бік загарбників — лише кілька десятків військових, серед яких був і Юрій Павлов, зрадили присязі та стали російськими військовими.

Юрій Павлов має чимало спільного з Хромченковим: обоє народилися 1983 року в Криму, того самого року почали службу у Збройних силах України і служили в одній військовій частині. Про родичів Павлова відомо, що його батьки проживають в окупованому Криму. У соцмережах журналісти знайшли світлини командира корабля «Новочеркаськ».

У формі праворуч— зрадник України командир корабля «Новочеркаськ» Юрій Павлов

І Хромченкова, і Павлова, які не дотрималися присяги на вірність українському народові та під час окупації Криму стали російськими військовими, чекають в Україні. Проти них порушені справи за дезертирство, їм загрожує від двох до п’яти років тюрми.

Щоправда, наразі доля командира затопленого «Саратова» Хромченкова невідома — не виключено, що він загинув разом зі своїм кораблем під час успішної атаки українських військових.