Журналісти встановили українських найманців приватної військової компанії «Вагнер», які нині вбивають своїх земляків на боці російських окупантів. Серед них є вихідці з Донецької та Луганської областей, які раніше воювали в Сирії.

Про це йдеться у новому розслідуванні «Слідства.Інфо».

ХТО ТАКІ «ВАГНЕРІВЦІ»

Останнім часом з’являється все більше інформації про участь приватних найманців «Вагнера» у війні проти України. Це формування у 2014 році створив близький до Путіна бізнесмен Євгєній Пригожин. Кілька місяців тому мережу облетіло відео, як Пригожин вербує в’язнів у свою приватну військову компанію.

Особливо активно «вагнерівці» нині намагаються проявити себе на бахмутському напрямку. Втім, українські захисники вже не перший місяць надійно тримають оборону в місті. Раніше «вагнерівців» помічали у конфліктах в Сирії та Африці.

«Слідство.Інфо» отримало і проаналізувало списки бойовиків приватної військової компанії. Серед них журналісти встановили кількох вихідців з Донецької та Луганської областей, які не лише воювали у Сирії, але й нині вторглися на боці російських військ в Україну. Судячи з їхніх соцмереж, вони й досі можуть воювати проти України.

«ВОЛК» ІЗ ЗИМОГІР’Я

Один із найманців, якого вдалося встановити журналістам, — це 35-річний Андрій Веретейченко з позивним «Волк». Він родом із шахтарського містечка Зимогір’я на Луганщині, яке в окупації з 2014 року.

35-річний Андрій Веретейченко з позивним «Волк» (на фото — ліворуч)

За даними порталу «Миротворець», освіту Веретейченко здобував у Росії. Там же він служив у військово-морському флоті. Судячи із фотографій у соцмережах, «Волк» часто бував удома на Луганщині.

Пів року тому Веретейченко почав викладати світлини з бойових дій в Україні. Зокрема, він фотографувався на фоні знака «Лисичанськ», топтав український прапор та позував поруч із американським ракетним комплексом Javelin, які використовують Збройні сили України.

«СЄНЯ» З КРИМІНАЛІТЕТУ

Ще один «вагнерівець» та виходець з України, якого ідентифікувало «Слідство.Інфо», — 47-річний Олексій Богданов з позивним «Сєня». Згідно з отриманим журналістами списком він був стрільцем підрозділу «Карпати» у складі ПВК «Вагнер». Детальніше про цей підрозділ, а також про його участь у бойових діях в Сирії, розповідала міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm.

47-річний Олексій Богданов із позивним «Сєня»

Кілька років тому про діяльність Олексія Богданова навіть публічно заявляли у Службі безпеки України. Спецпризначенці встановили, що «Сєню» разом з кількома іншими найманцями ПВК «Вагнер» у 2016 році переправляли на війну в Сирію російським військовим кораблем.

За даними української спецслужби, Богданов у 2014 році створив загін із представників криміналітету, які ґвалтували, катували та вбивали мешканців Донецька.

Також «Сєня» фігурує на відео від 2014 року, на якому проросійські бойовики знущаються над українськими військовополоненими. «Я щитаю, что именно бог нас сюда послал, дабы успокоить этих животных. Чтобы они прекратили уничтожать наших матерей, отцов, детей», — говорить він на відео про українських військових.

У соцмережах Богданов не приховує своєї участі у загарбницькій війні Росії проти України. Зокрема, він викладав фото зі зруйнованого Маріуполя, а також на фоні музею в окупованій Волновасі на Донеччині. Раніше ж «Сєня» хизувався нагородою від ватажка «ДНР» Дениса Пушиліна.

ПРАЦІВНИК ТАК ЗВАНОГО МІНІСТЕРСТВА ВНУТРІШНІХ СПРАВ «ЛНР»

Під час дослідження списку найманців «Слідство.Інфо» також встановило 28-річного уродженця Луганської області Юрія Куліцу. За інформацією з його соцмереж, в останні роки Куліца працював у так званому міністерстві внутрішніх справ «ЛНР».

За даними СБУ, він був разом із «Сєнєю» на кораблі, який відвозив «вагнерівців» у Сирію. У соцмережах Куліци журналісти знайшли фото із сирійським прапором на вікні.

28-річний уродженець Луганської області Юрій Куліца

А цього року найманець почав публікувати фото у військовій формі та з символікою російського вторгнення. Наприклад, на початку травня він оприлюднив знімок навпроти Новопсковського професійного аграрного ліцею. Про окупацію селища Новопсков на півночі Луганської області повідомляли ще на початку березня — за кілька тижнів після повномасштабного вторгнення.

На початку травня Куліца опублікував фото на фоні Новопсковського професійного аграрного ліцею на Луганщині

ПРИХИЛЬНИК «РУССКОГО МИРА» І НЕОНАЦИЗМУ

Ще один найманець «Вагнера», якого встановили журналісти, 33-річний Владислав Кузьменко родом із міста Дружківка на Донеччині. За даними порталу «Миротворець», близько трьох років він відсидів за крадіжку і вийшов на волю у 2014-му.

Невдовзі, як свідчать соцмережі Кузьменка, він захопився ідеями «русского мира» і неонацизму. Нині ж він фотографується у російській військовій формі та агітує приєднуватися до приватної військової компанії «Вагнер».