Від початку повномасштабного вторгнення Росія, за офіційними даними, примусово вивезла з України понад 13 тисяч дітей. Найчастіше від окупантів страждають сироти. Нерідко опікуни цих сиріт допомагають росіянам, по суті, викрадати українських дітей. Але є і випадки, коли ті, від кого залежить доля сиріт, у різні способи намагаються врятувати дітей від депортації.

Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з медсестрою Тетяною Павелко, яка удочерила немовля з Херсонської дитячої обласної лікарні й врятувала його від незаконної евакуації з України.


«БОЯЛАСЯ, ЩО ПОТРАПЛЮ В ПОЛОН ЦІЄЇ ЧАРІВНОЇ ОСОБИ»

Протягом 9 місяців окупації Херсона тільки у відділенні анестезіології новонароджених Херсонської дитячої обласної лікарні перебувало майже 200 немовлят. Частина з них — покинуті батьками.

Коли перед відступом з Херсону у листопаді 2022 року росіяни оголосили так звану евакуацію, то планували вивезти і дітей. Однак працівники лікарні не хотіли віддавати немовлят окупантам, тому вдавалися до хитрощів: підробляли медичні картки, імітували підключення до апаратів штучного дихання, а медсестра лікарні вирішила удочерити дитину.

Тетяна Павелко працює медсестрою у Херсонській дитячій обласній клінічній лікарні. Жінка розповіла журналістам, що у відділенні патології для новонароджених лікували дівчинку Кіру, яку вона захотіла удочерити.

«До мене в гості прийшла колега, старша медсестра. Вона сказала, що у патології для новонароджених є дівчинка. Сказала: «Ти не хочеш подивитися, така гарненька, на тебе схожа», — згадує Тетяна.

На фото немовля у рожево-блакитному одязі

Дівчинка Кіра з Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні

Жінка каже, що не одразу наважилася піти до дитячої палати, адже дуже хвилювалася.

«Я пішла не одразу — дві зміни ще відпрацювала і тільки потім наважилася піти. Напевно цього і боялася, що потраплю в полон цієї чарівної особи (сміється, — ред.). Уже якось не змогла без неї. Значить, це моє», — говорить медсестра.

«З ТИХ, КОГО ЗАБРАЛИ, ЩЕ НІХТО НЕ ПОВЕРНУВСЯ»

Тетяна Павелко розповіла журналістам, що забрати дівчинку одразу не вийшло, але вони з чоловіком постійно провідували немовля.

«Які у нас не були б події у місті, ми її не залишали. Дуже сильно хвилювалися, коли була ця евакуація, особливо коли її оголосили по лікарнях я дуже боялася, що Кіру відвезуть», — каже жінка.

Тетяні про так звану евакуацію немовлят з лікарні сказали колеги. А незадовго до цього вона бачила у відділенні людей, які цікавилися малюками.

«Я в черговий раз навідувала Кіру, вийшла на поверх і побачила наше керівництво з солдатом (військовий РФ, — ред.) і двома жінками — вони дивилися діток», — говорить медсестра.

За словами Тетяни, жінки обирали кількох малюків, яких планували забрати буцімто на лікування.

«З тих, кого забрали, ще ніхто не повернувся… У грудному відділенні лежало троє діток — 3, 6 і 9 місяців — і ось їх забрали. Сказали, що вони проведуть професійне лікування, а далі їхня доля невідома. Цих діток немає, вони були з дитбудинку», — розповідає Тетяна.

Щойно медсестра прийшла з лікарні додому, як їй зателефонували й сказали, що немовлят раптово збираються «евакуювати». Тетяна викликала таксі й поїхала до Кіри, щоб її не вивезли з рештою сиріт. Згодом жінка удочерила дитину.

«НЕ ДОЗВОЛЮ, ЩОБ ЇЇ ВИВЕЗЛИ»

Росіяни поставили на посаду в.о. головного лікаря Віктора Бурдовіцина, який став «обличчям» лікарні. Чоловік охоче знімався у пропагандистських матеріалах, казав, що медицина «поза політикою», дякував окупантам за допомогу. 

Читайте також: «Відбирали немовлят, щоб вивезти у Москву»: хто допомагав викрадати дітей-сиріт у Херсоні

У лікарні щодня складали списки дітей, які перебували у різних відділеннях. Ці списки постійно оновлювалися окупаційним керівництвом, щоб мати актуальну інформацію про немовлят, яких планували вивозити до Росії та на окуповані території.

«Якщо у малюків були батьки, то питали дозволу у них. Я так зрозуміла, що вивозили з батьками, якщо ті бажали виїхати. А хто не має батьків… Я просила, щоб Кіра не потрапила до цього списку», — розповідає Тетяна.

Маленькій Кірі пощастило, бо її удочерила Тетяна і дитину не вивезли у Росію. Жінка доклала багато зусиль, щоб бути з дівчинкою: вона особисто ходила вмовляти окупаційне керівництво лікарні, аби дитину не чіпали.

«Я думала, що докладатиму максимум зусиль, була готова аж прийти й забрати Кіру. Ну, не те, що вкрасти, ні, але аж до того, що я заберу і все, я не дозволю, щоб її вивезли», — каже мама Кіри.