Втеча від росіян: історія порятунку викрадених українських дівчат

29 березня 2023, 47 хв

До повномасштабної війни 16-річна Маша та 18-річна Настя жили щасливим життям — навчалися, мріяли, гуляли з друзями, будували плани на майбутнє.

Все змінила окупація Херсона — росіяни обманом вивезли дівчат і на місяці позбавили їх нормального життя.

Спочатку Машу та Настю відвезли в окупований Крим нібито на двотижневий відпочинок.

Тим часом українські військові звільнили Херсон від окупантів і дівчата захотіли повернутися додому, але росіяни їх не відпустили.

Маша та Настя почали бунтувати — відмовлялися вставати під гімн Росії, публікували патріотичні дописи у соцмережах, використовували українську символіку.

Через 2,5 місяці росіяни вивезли їх в окупований Генічеськ, де фактично ув’язнили у холодному гуртожитку.

Там українських дітей карали за прояви патріотизму та агітували отримати російський паспорт. Найбільш норовливим дітям окупанти нагадували про «яму», «військову комендатуру» та погрожували «зашити рота».

Маша та Настя на прохання «Слідства.Інфо» фіксували все, що відбувалося з ними, по суті, у російському полоні. Журналісти розуміли, що треба убезпечити свої джерела, тож почали шукати шляхи повернення дівчат додому.

До того ж у підлітків виникли проблеми — через кілька днів за ними мала прийти окупаційна комендатура. Маші та Насті за їхню поведінку погрожували «ямою». Журналісти зрозуміли, що їх треба терміново вивозити, — дівчата у серйозній небезпеці.