Тероборонівця з Херсона Сергія Рубана російські військові затримали в червні минулого року. Чоловіка відвезли до ізолятора тимчасового тримання, де росіяни влаштували катівню. Там три доби його нещадно били, поки він не помер. Смерть закатованого окупанти приховали від його рідних. Мати Сергія аж через 8,5 місяців дізналася, що сина вбили. Херсонські слідчі встановили імена окупантів. Журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували ще двох російських військових — Єгора Бондаренкова і Андрія Лісова. Їх впізнав інший полонений, якого військові РФ викрали та кілька днів піддавали тортурам.

Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо» «Пішов один з гранатою на росіян»: окупанти вбили херсонця з ТрО після кількох днів катувань.

За офіційною інформацією, з березня по жовтень 2022-го російські військові захопили ізолятор у Херсоні та піддавали тортурам понад 200 місцевих мешканців. Декого окупанти тримали кілька годин, а інших — протягом місяців.

Росіяни викрадали та піддавали тортурам херсонців в ізоляторі тимчасового тримання. 

Військових РФ, які знущалися з людей, знайшли слідчі. Йдеться про заступника начальника росгвардії Ростовської області Алєксандра Наумєнка та його підлеглих — Алєксандра Челінгірова, Анвєра Муксімова та Алєксандр Бочарова.

Журналісти ідентифікували ще двох російських військових — Єгора Бондаренкова і Андрія Лісова. Їх впізнав чоловік, якого окупанти викрали та кілька днів піддавали тортурам.

Виявилось, поліцейські з відділу розслідування воєнних злочинів якраз готували підозру Бондарєнкову. Вони дізнались, що він разом з Алєксандром Челінгіровим та поки невстановленими російськими військовими закатували чоловіка — Сергія Рубана. 

Сергій Рубан

Журналісти «Слідства.Інфо» знайшли чоловіка, якого росіяни тримали в полоні разом із закатованим тероборонівцем. Він розповів, що Сергія Рубана протягом кількох днів сильно били. Українець прийшов з гранатою до місця дислокації російських військових і тому його катували з більшою жорстокістю.

Свідок катувань каже, Сергій не міг ані сидіти, ані лежати: ребра були зламані. Побиття не припинялось. Так, ввечері 17 червня до камери забігли росгвардійці і побили Сергія разом з іншим полоненим.

«Я чую, що Сергій вже починає читати молитву: «Все, я вже не можу, я вже так не хочу, все, все, все». Я кажу: «давай, не здавайся, Сергію, тримайся». І він вже втрачає координацію, вже починає відкидуватись назад. Я його тримаю, а він схилив голову і починає читати молитву. І я вже розумію, що він здається. Постукав у коридор, кажу: «викликайте швидку». А мені у відповідь: «Візьми рушник, намочи, поклади йому на груди», — згадує чоловік. 

Сергій від отриманих травм помер. Росіяни змусили свідків підписати документи, що вони нічого не бачили і не знають.

Матері загиблого окупанти сказали, що випустили Сергія з ізолятора ще 18 червня, а самі відвезли тіло у братську могилу. 

Через 8,5 місяців жінка дізналася про смерть сина. 

«А я до останнього сподівалася, що він у полоні. Я спитала, де його знайшли, а він відповів: «На Геологів, у братській могилі», — каже жінка

Сергія впізнали за татуюванням — на пальцях було вибито рік його народження — 1980. Згодом прийшов й результат тесту ДНК.

Читайте також:  «На таке здатні лише психопати»: ідентифіковано росіян, які знущалися з людей у херсонській катівні

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «Європейське Відродження України». Матеріал представляє позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу чи Міжнародного фонду «Відродження».

Також матеріал виготовлено за підтримки проєкту Міжнародний Фонд Страхування Журналістів.