Марія Горбань, Слідство.Інфо

Україна у 2018 році виділила з державного бюджету 953 тисячі гривень на діяльність Національної комісії з радіаційного захисту населення. Однак склад цієї комісії Верховна Рада не затверджувала ще з 2015 року. Про це йдеться в аудиторському звіті Рахункової палати України.

Національна комісія з радіаційного захисту населення слідкує за дотриманням ядерної і радіаційної безпеки підприємствами, а також перевіряє рівень забруднення продуктів, земель, води і повітря радіоактивними елементами. Окрім цього, комісія визначає як ліквідовувати наслідки забруднення середовища від радіоактивних викидів — в тому числі, після аварії на Чорнобильській АЕС.

Комісію створили у 1990 році, і щоп’ять років Верховна Рада затверджує її членів. Востаннє комісію обирали у 2009 році, і пропрацювала вона до кінця 2014 року. З того часу нових членів комісії не призначали. Це, втім, не стало причиною для обмеження її у фінансуванні — лише на 2018 рік вона отримала 953 тисячі гривень. А загалом із 2015 по 2018 роки на неї виділили 2,58 мільйони гривень. До слова, останній звіт роботи цієї комісії опублікували ще у 2014 році. Він опублікований на їхньому сайті.

У самій комісії журналістам Слідства.Інфо підтвердили, що справді офіційна її діяльність закінчилася ще наприкінці 2014 року. Особа, яка попросила не називати свого імені, у записі розмови пояснила, що законопроект про затвердження нових членів комісії вже подали, але Верховна Рада досі за нього не проголосувала. Відтоді працює лише апарат та експерти комісії, самі її члени не мають повноважень навіть збиратися на засідання і подавати звіти своєї діяльності. До слова, законопроект про затвердження складу подали у Верховну Раду у 2017 році.

(Головне фото: Радіо Свобода)