Вища рада правосуддя звільнила всього 48 “суддів Майдану” із 351. Йдеться про тих вершителів правосуддя, які засуджували активістів Революції Гідності. Таку інформацію повідомив адвокат родин Героїв Небесної Сотні Роман Маселко під час круглого столу “Відповідальність суддів Майдану. Обіцянки та реальність”.

За даними аналізу Тимчасової спеціальної комісії при Вищій раді юстиції, “суддями Майдану” є 351 служитель Феміди. Під час Революції Гідності вони позбавляли водійських прав автомайданівців, засуджували активістів та забороняли масові акції протесту. Сьогодні ці люди уникають відповідальності та продовжують свою роботу, а дехто навіть отримав посади в новому Верховному Суді.

За останні чотири роки Вища рада правосуддя внесла подання про звільнення всього 61 судді, з яких 10 – оскаржили та скасували. Також ВРП відмовилася відкривати навіть дисциплінарні справи щодо 204 “суддів Майдану”. Лише п’ятеро осіб вона тимчасово усунула від посад на термін від двох тижнів до двох місяців. А багатьом “суддям Майдану” вдалося уникнути відповідальності саме через затягування розгляду справ Вищою радою правосуддя.

До прикладу: нещодавно Вища рада правосуддя скасувала подання про звільнення голови Дніпровського райсуду Києва Нелі Ластовки. Суддя позбавляла автомайданівців водійських прав. Її колега із Оболонського суду В’ячеслав Девятко, який теж відбирав водійські права активістів, уникнув відповідальності.

Свого часу ВРП відмовилася звільнити одіозного суддю Миколу Чауса, а також Богдана Саніна, який забороняв Майдан. Тепер Чаус у розшуку, а Санін став суддею-спікером Окружного адміністративного суду Києва.

Рада також відмовилася звільнити суддю Аблова із Окружного адмінсуду Києва, який зобов’язав “Беркут” розігнати Майдан у ніч з 10 на 11 грудня 2013 року.

При цьому, лише троє суддів не оскаржували своє подання про звільнення до Вищої ради правосуддя.

За даними Громадської ради доброчесності, “судді Майдану” та судді, які допомогли їм уникнути відповідальності, пройшли і до нового Верховного Суду. Так, суддя Золотніков у 2013 році забороняв мирні акції протесту в Одесі. А судді Вищого адміністративного суду Смокович, Стрелець та Юрченко скасовували рішення Вищої ради юстиції про звільнення суддів Майдану.

Зазначимо, що саме Громадська рада доброченості допомагала Вищій кваліфікаційній комісії суддів України оцінювати кандидатів у судді нового Верховного Суду на доброчесність та відповідність професійній етиці. Сама ж ВККС відхиляла деякі висновки ГРД, в тому числі щодо “суддів Майдану”.