Співзасновник та випусковий редактор Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) Дрю Салліван прокоментував судовий процес проти «Слідства.Інфо». Він вважає, що дії позивача є фундаментальною корупцією, а судову справу «нападом на незалежне та якісне українське медіа».

Фігурант спільного розслідування «Слідства.Інфо» та ОССРП, бізнес-партнер і друг російського бізнесмена Сергій Семенюк подав на журналістів до суду за розслідування про клінінгові компанії з орбіти російського бізнесмена, які багато років поспіль прибирають українські стратегічні об’єкти. Проте «Слідство.Інфо» з’ясувало, що адвокати Семенюка намагалися обійти електронний авторозподіл, щоб справу у суді розглядала «зручна» їм суддя. У справі також з’явився ще один відповідач, за збігом обставин цей чоловік прописаний у тому ж районі Дніпра, де розташований і Жовтневий районний суд, в якому хоче судитись з журналістами Семенюк.

Такі дії бізнесмена осудив співзасновник та випусковий редактор Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) Дрю Салліван.

«Це справді тривожний випадок з кількох причин. Виглядає так, ніби ця конкретна особа маніпулювала системою, щоб зрештою отримати потрібного їй суддю та суд. Суть рандомного розподілу ж в тому якраз, щоб запобігти такій можливості (обрати потрібного тобі суддю, — ред.). Але якщо ти дозволяєш людям безперервно подавати до суду, допоки вони не отримають того суддю, якого хочуть, тоді це обурлива маніпуляція системою. І якщо вони дали цьому трапитись, то це фундаментальна корупція», — обурюється Дрю Салліван.

Співзасновник OCCRP розповідає, що така практика маніпуляції з вибором суддів трапляється також у інших країнах світу, проте зараз цей кейс дуже невигідний для іміджу України.

«У різних частинах світу були маніпуляції (судовими, — ред.) системами. Україна має продемонструвати, що тут немає місця корупції, якщо вона хоче продовжувати отримувати західні долари. Це кейс, де вони дозволили атакувати медіа у найсильніший з можливих способів і спробували «заткнути» медіа. Це просто нечесно і не виглядає добре для України зараз», — коментує Дрю Салліван.

На думку Саллівана, суд має надати до розгляду справи іншу суддю, яка не буде заангажованою.

«Я вважаю, що справа має бути відхилена. Він (суд, — ред.) повинен чітко повідомити про це всім публічно, а потім слід перепризначати нового суддю. Щоразу, коли суд бачить подібні маніпуляції, він не повинен цього допускати», — каже Дрю Салліван.

Особливістю цієї справи, на думку Дрю, є те, що в цій історії присутній російський слід, що є особливо обурливо у часи війни.

«Я думаю, що це випадок, коли хтось мав справу з росіянами, я маю на увазі, що там точно є російська складова. Зараз йде війна між Росією та Україною. І дозволити їм маніпулювати судовою системою, щоб завдати шкоди українським ЗМІ, є обурливим. І ви знаєте, я думаю, що вони однозначно вибрали Україну для цього, тому що тут судова система не сильна, тобто нею можна маніпулювати. Зараз Україна опинилася в ситуації, коли вона має продемонструвати світові, що влиті в неї мільярди доларів не будуть використані людьми, які мають зв’язки з тим самим ворогом, з яким бореться Україна! Це обурливо», — каже Дрю.

«Слідство.Інфо» входить до міжнародної мережі розслідувачів ОССРП, співвласником якої є Дрю Салліван. Як випусковий редактор ОССРП Дрю вважає, що це є нападом на незалежне якісне медіа.

«Ми працюємо зі «Слідством.Інфо» вже понад десять років. Це приклад високоякісної журналістики, ми підтримуємо їх, ми довіряємо їхній журналістській роботі, фактчекінгу та редакторській роботі», — підсумовує Дрю.

Раніше «Слідство.Інфо» встановило, що клінінгові компанії з орбіти російського бізнесмена багато років поспіль прибирають українські стратегічні об’єкти, як-от «Укрзалізницю», «Укренерго», податкову тощо. Компанії, які прибирають на цих об’єктах, належать до орбіти російського бізнесмена білоруського походження Едуарда Апсіта. Його бізнес-партнер та близький друг українець Сергій Семенюк володіє компаніями з умовної групи «Чисто» в Україні.

За даними колег з ОССРП, у Росії клінінгові компанії, пов’язані з сім’єю Апсіт, прибирали Кремлівський палац.

Крім того, журналісти знайшли компанію групи «Чисто», яка працювала в окупованому Криму та прибирала казарми Чорноморського флоту Міноборони Росії.

Після публікації цього розслідування Сергій Семенюк подав на редакцію «Слідства.Інфо» та авторку матеріалу Яніну Корнієнко до суду про захист честі, гідності та ділової репутації. При цьому його адвокати намагалися маніпулювати процедурою електронного розподілу суддів, яка автоматично визначає, хто буде розглядати справу. Для цього адвокатка декілька разів подавала заяву до суду і забирала її, поки система не видала потрібну їм суддю. Також у справі з’явився другий відповідач, окрім «Слідства.Інфо», — Владислава Гріндак. Адвокати подали на чоловіка у суд за те, що він зробив репост розслідування «Слідства.Інфо» на своїй сторінці в інстаграмі. У Гріндака всього 30 підписників і лише два дописи на сторінці. Показово, що адвокати Семенюка скопіювали його допис з репостом розслідування через 17 секунд після публікації.

Читайте також: Від Кремлівського палацу до «Укренерго»: хто прибирає стратегічні об’єкти України