Військово-повітряні сили Індії розірвали контракт на постачання 75 тренувальних літаків зі швейцарською компанією Pilatus Aircraft Ltd на тлі заяв про корупцію та інші порушення, пов’язані з угодою. Про це повідомляє OCCRP з посиланням на Swissinfo. Ця інформація також раніше з’явилася в індійських ЗМІ.

Центральне бюро розслідувань (ЦБР) Індії звинуватило Pilatus у тому, що компанія перерахувала понад 51 мільйон доларів у вигляді «відкатів» консалтинговій фірмі, яка забезпечувала підписання контракту на майже пів мільярда доларів. 

У 2012 році швейцарський авіавиробник виграв тендер на постачання в Індію 75 літаків типу PC-7. Водночас, як стверджують у ЦБР, 2010 року Pilatus переказав мільйон доларів на банківський рахунок, пов’язаний з консалтинговою фірмою Offset India Solutions Private Ltd. Вважається, що її власник — індійський торговець зброєю Санджай Бхандарі, який перебуває в розшуку. 

Ба більше, повідомляється, що від 2011-го по 2015 роки Pilatus переказала ще майже 51 мільйон доларів дубайській філії компанії, що належить Бхандарі. 

«Є всі підстави підозрювати, що ці «комісійні» заплатили з метою впливу на посадових осіб з індійських ВПС та Міноборони, що мали стосунок до згаданої угоди», — йдеться в доповіді ЦБР.

Місяць тому Міноборони Індії безстроково заборонило будь-які комерційні відносини з компаніями Бхандарі, включно з купівлею у Швейцарії літаків для ВПС, оскільки обставини угоди «порушували індійські вимоги до закупівлі озброєнь». 

Як пишуть швейцарські ЗМІ, в Pilatus не відповіли на питання журналістів з приводу звинувачень. Утім, раніше компанія заявляла, що «твердження про відкати» стали предметом регулярних дискусій в індійських ЗМІ». 

У швейцарського авіавиробника проблеми не лише з індійським Міноборони. 

На тому тижні федеральний прокурор Швейцарії підтвердив, що проти компанії почали розслідування через продаж тренувальних літаків Саудівській Аравії та ОАЕ, які беруть участь у збройному конфлікті в Ємені. 

За даними агенції Associated Press, швейцарська прокуратура нікого наразі не обвинувачує, але заявила, що «розслідування пов’язане з імовірним порушенням законів про надання приватними структурами послуг у сфері безпеки».

Через побоювання, що дії Pilatus можуть кваліфікувати як «логістичну підтримку збройних сил», МЗС Швеції заборонив компанії надавати послуги  Саудівській Аравії та ОАЕ й наказав припинити роботу в цих країнах за 90 днів.