Державне агентство України з управління зоною відчуження не транспортувало і не захоронювало радіоактивні відходи енергоблоків Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС), хоча кошти на це виділялися. 

Про це Слідство.Інфо дізналося з аудиторського звіту.  

Поводженням з радіоактивними відходами опікується Державне агентство з управління зоною відчуження (ДАЗВ).  

Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, яка сталася 33 роки тому, фінансується за десятьма бюджетними програмами. Аудиторській звіт щодо використання коштів за цими програмами з 2016-го по 2018 роки показав низку факторів, які призводять до несвоєчасного виконання завдань ДАЗВ з управління зоною відчуження.

Як пояснила Слідству.Інфо прессекретар Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Тетяна Вербицька, під час експлуатації АЕС утворюється велика кількість різноманітних радіоактивних відходів: «Це зношене обладнання, предмети з активної зони реактора, фільтри вентиляції, зношений спецодяг тощо», — сказала вона.

За її словами, кінцевий етап поводження з відходами — це безпечне захоронення в спеціальні сховища, які мають забезпечити надійну ізоляцію на період, протягом якого вони можуть становити небезпеку для теперішніх та майбутніх поколінь людей, а також навколишнього природного середовища. Наприклад, якщо метал або інші забруднені матеріали потраплять за межі чорнобильської зони, то це загрожує здоров’ю людей. 

Але у 2018 році по одній з бюджетних програм радіоактивні відходи енергоблоків ЧАЕС не були трансформовані та захоронені взагалі. Попри те, що кошти на це виділялися.  Крім того, аудитори виявили, що торік не було побудовано жодного об’єкта із захоронення радіоактивних відходів. 

Причина в тому, що держпідприємства із системи ДАЗВ делегували одне одному функцію перевезення радіоактивних відходів і зрештою аж у листопаді 2018 року вирішили оголосити конкурс на замовлення послуг з перевезення. Відкриті торги кілька разів не відбулися — подавав заявку тільки один учасник. Для перевезення радіоактивних відходів необхідна ліцензія та спеціально обладнаний транспорт. Таких перевізників в Україні всього кілька. 

Зрештою тендер відбувся за переговорною процедурою, тобто без конкуренції. І формально торги виграла фірма, в якої не було жодного конкурента. Однак вчасно договір з фірмою не уклали, радіоактивні відходи не вивезли й не захоронили у 2018 році взагалі. 

За поясненнями, чому так трапилося, Слідство.Інфо звернулося до державного спеціалізованого підприємства Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами. У відповідь на запит журналістів там повідомили, що до сховищ зони відчуження на захоронення чи зберігання надійшли інші радіоактивні відходи, а ці минулого року не захоронили через нестачу часу.

Як повідомляло раніше Слідство.Інфо, Центр протидії корупції (ЦПК) домігся скасування тендеру на реконструкцію мосту через річку Уж в Чорнобильській зоні відчуження. Під час моніторингу аудитори знайшли грубі порушення торгів.