Британський експерт Іван Бірч, який працював над комплексною експертизою у справі журналіста Павла Шеремета, робив іще одне дослідження для українських правоохоронців, результати якого керівництво поліції не оприлюднює. Експертиза британського експерта вказує на те, що так звану розвідку на місцевості неподалік будинку журналіста, закладання вибухівки і підрив машини з Павлом Шереметом могла здійснити одна жінка. Натомість поліція затримала двох. 

Про це йдеться у розслідуванні “Справа Шеремета: Умовно доведено”, яке опублікувало “Слідство.Інфо”.

У вбивстві журналіста Павла Шеремета, яке сталося 20 липня 2016-го року, підозрюють, зокрема, двох жінок і одного чоловіка. Поліція затримала військовослужбовця Андрія Антоненка, військову медсестру Яну Дугарь і лікарку Юлію Кузьменко.

Кузьменко підозрюють у закладанні та приведенні у дію вибухівки. Її відправили за ґрати до 8 лютого. На такий же строк обрали запобіжний захід і музиканту Андрію Антоненку. Офіційне слідство вважає його організатором вбивства. За версією правоохоронців, крім лікарки Антоненко залучив до злочину і військову медсестру Яну Дугарь. 26-річна жінка нібито фотографувала відеокамери біля будинку Шеремета за кілька днів до вбивства. Суд відправив Дугарь під цілодобовий домашній арешт також до 8 лютого.

Найважливішим доказом причетності затриманих до вбивства журналіста міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вважає експертизу за участі британського експерта. Однак іще одне дослідження відео з місця вбивства, зроблене цим же іноземним експертом, взагалі ставить під сумнів результати розслідування правоохоронців, оприлюднене днями. Відповідно до документу, який отримало “Слідство.Інфо”, усі дії з підготовки та вибуху могла робити одна жінка.  

Як дізналася наша редакція, британський експерт Бірч восени цього року оцінював схожість жінок, зафіксованих камерами спостереження вранці 20 липня 2016 року, коли стався вибух, за декілька днів до цього, коли нібито відбувалась підготовка злочину, та вночі, коли заклали вибухівку під авто Шеремета. 

Відповідно до результатів експертизи, жінка, яка фотографувала відеокамери, готуючись до вбивства, жінка з відео, яка підкладала бомбу, та жінка, яка, можливо, підірвала машину — можуть бути однією людиною. 

Однак, результати цієї експертизи поліція, вочевидь, враховувати не стала. На думку правоохоронців, робити попередній огляд місця злочину могла військовий медик Яна Дударь, а закладати вибухівку — лікарка-волонтерка Юлія Кузьменко.

Нагадаємо, що загалом причетними до злочину проти Шеремета поліція вважає п’ятьох людей. Серед підозрюваних, за версією правоохоронців, — переважно ветерани АТО. 

Нещодавно генеральний прокурор України Руслан Рябошапка прогнозував завершення розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета. За словами посадовця, у нього великі очікування щодо цієї справи. “Я думаю, що ми її розкриємо”, — заявив Рябошапка.

Журналіста Павла Шеремета вбили 20 липня 2016 року в центрі Києва. У його машині спрацював вибуховий пристрій. Протягом трьох років офіційне слідство не могло назвати ні виконавців, ні замовників.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гандзюк: Системне вбивство

Навесні 2017-го року журналісти “Слідства.Інфо” спільно з Центром дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) випустили документальний фільм-розслідування “Вбивство Павла” про цю справу. Команда журналістів, що почала розслідувати злочин паралельно з офіційним слідством, знайшла докази, які могли би стати критичними для розкриття злочину.

Журналісти з’ясували, що вибухівку під авто Шеремета заклала невідома жінка, яку прикривав чоловік.  Журналісти-розслідувачі простежили підозрілу пару на відео з камер вуличного спостереження. Також журналісти виявили характерне зображення на одязі одного з ймовірних злочинців.

Також “Слідство.Інфо” встановило із записів відеокамер, що біля будинку Павла Шеремета в ніч перед його вбивством стояло підозріле авто. Як виявилося, його водієм був  Ігор Устименко, експрацівник СБУ.