Сьогодні, 9 жовтня, Печерський районний суд міста Києва обирає запобіжний захід для підозрюваного в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України — заступника начальника районної поліції  Яна Мікші. Прокурори просили запобіжний захід для підозрюваного перебування під вартою на час розслідування. Однак під час засідання сторона захисту оголосила відвід слідчому судді. Прокурор у справі натомість вважає, що сторона захисту досить часто користується таким правом, щоб затягнути процес. Засідання перенесли, а чоловіка відпустили. 

Про це повідомляє «Слідство.Інфо» з зали суду. 

3 жовтня 2024 року правоохоронці повідомили про підозру заступнику начальника з превентивної діяльності Берегівського районного відділу поліції Яну Мікші. Чоловік підозрюється у незаконному переправленні осіб через державний кордон України.

Усього Мікша організував 10 переправлень, під час яких 20 чоловіків призовного віку незаконно виїхали за кордон.

За даними слідства, правоохоронець спільно з прикордонниками та митниками з березня 2022 року допомагав виїжджати в Угорщину переважно політикам і бізнесменам. Послугами цього незаконного перетину, ймовірно, скористався і колишній Голова Конституційного Суду України Олександр Тупицький. Він, за даними джерел «Слідства.Інфо» у правоохоронних органах, міг заплатити щонайменше 20 тисяч доларів, щоб виїхати до Угорщини, та сприяв незаконному перетину кордону ще двом громадянам, які їхали з ним в автомобілі. 

Підозрюваний Ян Мікша / Фото: Тарас Федоренко

«17 березня 2022 року Олександр Тупицький виїхав автівкою «Toyota Camry» через пункт пропуску «Косино», переправлення було організоване групою, до якої входив Ян Мікша. Водієм був Золтан Кіш, позаду сиділи: Олександр Тупицький, Іван Бондаренко і Дмитро Омельчук. На пункті пропуску облікували тільки водія, а чоловіків призовного віку ніхто не перевірив. Водій Кіш перейшов кордон назад, а за кермо сів один з пасажирів. Мікша привіз до пункту пропуску родину Бондаренка, у той час, як автівка переїжджала пункт пропуску. Мікша дочекався Кіша, заплатив гроші за переправлення і відвіз чоловіка у Берегове. Надалі було зафіксовано низку незаконних переправлень, які організував Мікша», — каже прокурор Роман Крупка.

Кожна гривня може стати нашим новим розслідуванням. Приєднуйся до «Слідство-клубу». Підтримай нашу роботу!

Окрім Яна Мікші, сприяв роботі цієї «схеми» співробітник Державної прикордонної служби України Роман Макуха. Джерела «Слідства.Інфо» у правоохоронних органах кажуть, що чоловіків незаконно переправляли до іншої держави у прикордонних пунктах пропуску «Косино» та «Лужанка», які розташовані у Закарпатській області. 

Ян Мікша (праворуч) з адвокатом Романом Свистовичем

«Ян Мікша у березні 2022 року створив організовану групу, він шукав охочих виїхати. Прикордонники та митники заздалегідь знали, які автівки їм не потрібно перевіряти на виїзді з України, там переховувалися чоловіки призовного віку. Їх на пункті пропуску фактично «не помічали» в автомобілі при перевірці», — говорить прокурор Олексій Клименко.

Під час того як прокурор Роман Крупка клопотав про запобіжний захід — тримання під вартою, бо є ризик, що підозрюваний втече за кордон —  адвокат Роман Свистович перервав виступ. Підозрюваний ініціював відвід судді посилаючись на заангажованість. 

«Я не зрозумів підстав, з яких був цей відвід. Сторона захисту досить часто користується таким правом на відвід для того, щоб затягнути процес. Після розгляду іншим слідчим суддею питання про відвід буде продовжено засідання або змінений слідчий суддя», — каже прокурор Роман Крупка. 

Ян Мікша відмовився відповідати на запитання журналістки «Слідства.Інфо». 

Чоловіку загрожує позбавлення волі на строк від семи до девʼяти років з позбавленням права обіймати керівні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна (частина 3 статті 332 КК України).

Нині триває досудове розслідування, встановлюються інші можливі співучасники злочинів з-поміж співробітників правоохоронних органів. ​​Процесуальне керівництво здійснює Офіс Генерального прокурора.

Читайте також: Щонайменше $20 тисяч екссуддя Тупицький міг заплатити прикордонникам, щоб втекти з України. Цією схемою скористалося ще понад 10 чоловіків призовного віку